هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   177   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

چطور مشکلات پارکت را رفع کنیم

گروه معماری و دکوراسیون: سطوح چوبی به دلیل زیبایی و دوام باارزش بوده و در صورت مراقبت صحیح سال های زیادی دوام می‌یابند. رعایت نکات کوتاه زیر در جلوه و خوب به نظر رسیدن پارکت نقش زیادی دارند.ایجاد لکه یکی از مشکلات رایج سطوح چوبی است. برای رفع لکه‌های ایجادشده به طور کلی به سه روش زیر عمل کنید:
سنباده بزنید
 ابتدا سطح آسیب‌دیده را به آرامی با سنباده‌ نرم بسابید. دقت کنید سطح چوب بریده نشود. زیاد سابیدن به رنگ چوب آسیب می‌رساند. سنباده باعث می‌شود فیبرهای چوب که در اثر زمان یا لکه تغییر رنگ داده‌اند، سابیده و جدا شوند.بعد از سنباده، ذرات غبار را از روی چوب پاک کنید. برای این منظور می‌توانید از شوینده‌های تجاری مخصوص پلی‌یورتان استفاده کنید. این محصولات شامل موادی هستند که به‌سرعت تبخیر شده  و رطوبت  آنها به سطح چوب آسیب نمی‌رساند.
روی پلی‌یورتان را با پد فوم رنگ، جلا بزنید (از همان جلای قبلی استفاده کنید) و سپس پلیش لبه‌ها را با یک قلم‌موی خشک نازک کنید. از وسط به‌طرف بیرون کارکنید. در جایی که سطح قدیمی خوب سنباده نخورده باشد، ممکن است پولیش جدید پوست پوست شود.پولیش آبی به‌صورت شفاف خشک خواهد شد درحالی‌که پلی‌یورتان روغنی ابتدا روشن بوده اما به‌مرور تیره می‌شود. در صورت لک بودن سطح، باید قبل از استفاده از پلی‌یورتان آن را برطرف کنید.
 خراش‌های سطحی
خراش‌ها را با موم استیک استتار کنید. این موم‌ها در رنگ‌های مختلف و به‌صورت سیر و روشن موجودند. همچنین می‌توانید برای روتوش از مارکرهای مخصوص چوب استفاده کنید.
لکه‌های تیره
لکه‌های جوهر، مدفوع حیوانات و لکه آب را با پشم فولاد برطرف کنید.
آدامس، شمع و موم
روی این نوع لکه‌ها برای 5 دقیقه کیسه پر از یخ بگذارید سپس با یک قاشق یا کارت‌بانکی باطل‌شده، ماده چسبیده را بردارید. از شوینده‌های تجاری پلی‌یورتان استفاده کنید.
روغن
قسمت مورد نظر را با پارچه آغشته به پاک‌کننده‌های آماده پلی‌یورتان تمیز کنید.
سوختگی کبریت و سیگار
به آرامی جای سوختگی را با چاقو یا کاردک مخصوص بتونه بتراشید سپس مانند مراحل رفع لکه (3 مرحله فوق) عمل کنید.