هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   177   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

معماری ایران شناخته شده در جهان

گزارش و ترجمه- سارا شریف النسبی
« هرّی کمراینن» سفیر کشور فنلاند مدت یک سال و نیم است که در ایران زندگی می‌کند . وی معتقداست؛ که امسال برای روابط ایران و فنلاند سال خوبی باشد زیرا این اولین بار است که فنلاند یک همایش  فرهنگی در 12 فوریه 2014 (23 بهمن ) در ایران برگزار می‌کند.وی می‌گوید: این نمایشگاه در رابطه با معماری فنلاندی و طراحی مدرن فنلاندی برگزار می‌شود و قبلاً در ایران هرگز نمایشگاهی در رابطه با معماری فنلاندی نداشته‌ایم و بسیار خشنودیم که در یک همکاری متقابل بسیار مناسب بین هنرمندان ایرانی و موزه الوارآلتو در فنلاند و سفارت فنلاند در تهران توانستیم یک همایش موفق در زمینه معماری ترتیب دهیم. سخنان آقای کمراینن در خصوص نمایشگاه معماری فنلاندی و همچنین اطلاعات وی در خصوص معماری ایرانی و رابطه آن با معماری فنلاند در نوع خود جالب است:
معماران ایرانی در سراسر جهان شناخته شده‌اند
 اول‌ازهمه می‌خواهم توضیح دهم که چرا معماری را به‌عنوان موضوع این نمایشگاه انتخاب کرده‌ایم. من فکر می‌کنم مردمان«ایران باستان» خیلی از علوم را به کشورهای دیگر هدیه داده‌اند و در این راستا فنلاند هم بهره بسیار برده است . ما در زمینه جبر، هندسه،ریاضی،طب و ادبیات از ایرانیان چیزهایی بسیاری آموخته‌ایم حتی اشعار ایرانی و موسیقی ایرانی. بسیاری از سازهای ایرانی در پیشرفت موسیقی تأثیرگذار بوده‌اند. در نهایت باید بگویم ؛ معماری از زمینه‌هایی است که ایران به کشورهای دیگر صادر کرده است. به نظر من هر شخص غیر ایرانی که به این کشور وارد می‌شود در گام نخست نکته‌ای که نظرش را جلب خواهد کرد  معماری فوق‌العاده‌ای است که کشور شما دارد. معماران ایرانی در سراسر جهان شناخته‌شده‌اند و شهرت خوبی دارند. سبک معماری شما ایرانی‌ها به شیوه‌ای متفاوت از سایر کشورهایی که در زمینه معماری شهرت دارند جذابیت دارد و کشورهای زیادی نیستند که از این جذابیت معماری برخوردار باشند.
معرفی آثار آلوارآلتو
 در رابطه با این همایش باید بگویم ؛ کشور فنلاند همانطور که اشاره شد، در زمینه معماری از ایران چیزهای زیادی آموخته است و در نتیجه فکر می‌کنم دیدن آنچه که فنلاند یا در حقیقت معماری فنلاندی با علمی که ایرانیان به این کشور ودیعه داده‌اند، برای هر مخاطب ایرانی جذاب باشد. معماری فنلاند نیز در جهان از شهرت زیادی برخوردار است ؛ اما به شیوه‌ای متفاوت از معماری ایرانی.
 در فنلاند و دیگر کشورهای شمال اروپا معماری در شکلی کاملاً متفاوت رشد یافته است، ما در تاریخ هنر خود یکی از مشهورترین معماران را به نام «الوارآلتو» داریم که یکی از بنیان‌گذاران معماری مدرن می‌باشد. در نمایشگاهی که ما در تهران برگزار خواهیم کرد، برای مخاطبین ایرانی به معرفی آثار آلتو خواهیم پرداخت و در کنار نمایش عکس‌هایی از آثار معماری آلتو ، آثار مربوط به دکوراسیون داخلی این هنرمند را نیز به نمایش خواهیم گذاشت. این آثار نسخه‌های اصلی از ساخته‌های او می‌باشند چرا که آلتو نه تنها طراح معماری ساختمان بود، بلکه در طراحی داخلی نیز آثار بسیاری دارد. آلتو اولین شخصی است که از چوب های خمیده در طراحی دکوراسیون داخلی استفاده کرده است .
نمایشگاهی جذاب برای بازدیدکنندگان
 همانطور که می‌دانید فنلاند کشوری است با جنگل های بسیار. در کشورمان درختان بسیاری داریم و جنگل‌ها، طلای سبز فنلاند هستند. ما نفت یا طلا نداریم ولی از نعمت های طبیعی جنگل های زیادی نصیب ما شده است. از همین رو آلتو از چوب درختان برای ساختن مبل و دکوراسیون داخلی استفاده کرده است . ما تعدادی از این آثار را برای نمایش به مخاطبین ایرانی به تهران می‌آوریم. بعضی از این آثار قدمت حدود صد ساله دارند . زیرا آلتو آنها را در سال 1936 قبل از جنگ جهانی دوم ساخته است که در این آثار روند مدرن سازی به چشم می‌خورد .
در این نمایشگاه همچنین نمونه‌هایی از صنعت پارچه فنلاند به نمایش گذاشته می‌شود، چرا که یکی از دلایل شهرت طراحی داخلی فنلاند صنعت پارچه این کشور است و همچنین نمونه‌هایی از صنعت شیشه فنلاند در این نمایشگاه به معرض نمایش گذاشته خواهد شد. چیزی که این نمایشگاه را به طور خاص جذاب می‌کند این است که ما عکس‌هایی از طراحی و شهرسازی فنلاند داریم که توسط عکاس مشهور فنلاندی گرفته‌شده و نشان‌دهنده نگاه هنرمندان فنلاندی به معماری کشورشان است. از طرف دیگر عکس های گرفته‌شده  از معماری و شهرسازی فنلاندی توسط عکاسان ایرانی نیز در این نمایشگاه وجود دارد  که به شما فرصت می‌دهد تا از دریچه دید ایرانیان و فنلاندی‌ها به معماری این کشور نگاه کنید و این دو نقطه‌نظر را با هم مقایسه نمایید. وقتی این دو نگاه را بر موضوعی یکسان در کنار هم قرار می‌دهیم شرایطی ویژه برای مخاطب پدید می‌آورد که به نظر من از جذابیت های این نمایشگاه می‌باشد .
ساختمان و بناها  نقطه مشترک ایران و فنلاند
من فقط به همایش امسال فکر نمی‌کنم و اساساً باور دارم که این همکاری بین ایران و فنلاند نباید تنها به همایش های فرهنگی ختم شود . باید به همکاری در زمینه‌های مختلف، در آینده‌ای نزدیک بیندیشیم. به‌عنوان مثال ساخت ساختمان‌ها و بناها می‌تواند نقطه‌ای باشد که روی آن همکاری بین ایران و فنلاند ثمربخش خواهد بود.
همانطور که می‌دانیم صنعت ساخت‌وساز نه تنها در پایتخت زیبای شما تهران، بلکه در تمامی شهرهای ایران جریان دارد. باید بگویم که فنلاند هم در این نقطه ارمغانی برای ارائه دارد. فنلاند یکی از کشورهایی است که در آن بهره وری انرژی بسیار مهم است چرا که یک کشور سردسیراست- و باز هم می‌گویم که منابع انرژی زیادی ندارد- در نتیجه ما دلیلی برای از دست دادن انرژی نداریم، بنابراین در صنعت ساختمان‌سازی توجه زیادی به جلوگیری از هدر رفتن انرژی داریم. در مقابل در ایران منابع انرژی فراوانی وجود دارد شاید به همین دلیل در گذشته مسئله ذخیره انرژی از اهمیت چندانی برخوردار نبوده است! اما امروزه همه می‌دانیم که جلوگیری از اتلاف انرژی یک مسئله جهانی است و فقط با یک همیاری جمعی می‌توان این مهم را برآورده ساخت و آینده‌ای بهتر را برای فرزندان رقم زد.
 فنلاند؛پیشتاز استفاده از انرژی های پاک
مسئله دیگری که فکر می‌کنم برای ایران جالب باشد استفاده از انرژی و مواد پاک یا غیر آلاینده است که به طبیعت و محیط‌زیست صدمه کمتری می زند. فنلاند یکی از پیشتازان در زمینه استفاده از مواد و انرژی پاک و دوستدار طبیعت است و در این راستا از تکنولوژی پیشرفته‌ای بهره‌مند است. من در این نقطه قابلیت های بسیاری برای همکاری دو کشور فنلاند و ایران می‌بینم. اینها اندیشه‌های گردهمایی روز 12 فوریه است که من امیدوارم همایش کوچک ما در این روز در تحقق این اندیشه‌های بزرگ نقش سازنده‌ای ایفا نماید. .
به همین دلیل از تمامی متخصصین و علاقه‌مندان در این زمینه دعوت می‌نماییم که در این همایش شرکت کنند و سفارت ما در ایران در جهت پاسخگویی به سؤالات و پذیرش پیشنهادات در این راستا از هیچ فرصتی فروگذار نخواهد کرد و باکمال میل از علاقه‌مندان به پایه‌گذاری هرگونه ارتباط در این زمینه با کشورهای شمال اروپا استقبال می‌نماید .
خوشبختانه علاقه زیادی از جانب مسئولین ایرانی در جهت کاهش آلودگی های محیط‌زیست دیده می‌شود، به‌خصوص در تهران.  این شهر به طرز شگفت‌آوری با وجود جمعیت زیادی که دارد تمیز است و به همین خاطر به شهرداری تهران تبریک می‌گویم. کدام شهر با این ابعاد وسعت و جمعیت دارای چنین پارک های زیبایی است؟تهران در جهت کاهش آلودگی سیستم حمل‌ونقل عمومی پیشرفت های زیادی داشته است.به همین خاطر به‌عنوان سفیر فنلاند از همکارانم خواسته‌ام تا حد امکان از وسایل حمل‌ونقل عمومی استفاده کنند،مانند مترو و اتوبوس؛ و همچنان احساس می‌کنم همکاری در این زمینه‌ها لازم خواهد بود . مهندسین ساختمان و معماران و طراحان شهری با حضورشان می‌توانند به پر بار شدن این همایش کمک کنند .
همچنین سمیناری در همین زمینه در خانه هنرمندان ایران در ساعت 15 همان روز برگزار خواهد شد که می‌تواند در ارائه اطلاعات لازم در زمینه معماری و شهرسازی گام مهمی بردارد. این همایش کاملاً فرهنگی است اگرچه محصولاتی همچون صنعت  پارچه برای اولین بار در این نمایشگاه در ایران معرفی خواهد شد .