دکوراسیون ایرانی داشته باشیم

شمار نشریه : 177

گروه معماری و دکوراسیون: نشیمن در فرهنگ ایرانی دارای جایگاه خاصی است و می‌گویند این ماجرا ریشه در فرهنگ مهمان‌نوازی ایرانی دارد. ایرانی‌ها از روزهای دور، بهترین اتاق خانه‌شان را اتاق مهمان می‌نامیدند و بهترین وسایل شان را در آن می‌گذاشتند تا مهمانانشان احساس آرامش کنند اما در خانه‌های کوچک امروزی ورودی خانه در کنار نشیمن قرار گرفته است و نشیمن و پذیرایی دیگر چندان از هم جدا نیستند و همین کمی کار را سخت تر می‌کند چرا که باید وسایلی متنوع را در یک اتاق جا داد؛اما زیاد نگران نباشید ما می‌خواهیم به شما بگوییم چگونه هر چه بیشتر قلب خانه را دلپذیر کنید:
سراغ وسایل زیاد نروید
چیدن وسایل زیاد می‌تواند اتاق شما را زشت کند .حتی اگر بزرگ‌ترین اتاق نشیمن را داشته باشید و با وسیله‌های زیاد آن را خیلی شلوغ کنید، شبیه خانه محتکرانی می‌شوید که از هر جایی یک چیز جمع کرده‌اند. توصیه می‌کنیم برای داشتن یک اتاق نشیمن شیک و خلوت به وسایل اصلی قناعت کنید یعنی یک کاناپه، یک کتابخانه، یک صندلی راحتی، یک میز جلوی مبل و یک میز ناهارخوری. همه این وسایل را به گونه‌ای بچینید که مسیر رفت‌وآمد را مسدود نکند.
خانه شما به هرس نیاز دارد
اگر می‌خواهید خانه‌ای منظم داشته باشید، باید دیگر به دنبال جمع‌کردن و دور نینداختن وسایل مختلف نباشید؛ مثلاً از هر مجله‌ای که می‌خرید فقط دو شماره آخر آن را نگه‌دارید و بقیه را دور بیندازید، نهایتاً می‌توانید صفحه مقالات مورد علاقه تان را جدا کنید و آنها را در یک کشو نگه دارید.
وسایلی که کار را راحت می کنند
گاهی وسایل کوچکی روی میز وجود دارند که به‌راحتی می‌توانند میز و خانه شما را نامرتب نشان دهند؛ مثل شمع، گلدان، نمکدان و ... شما می‌توانید برای اینکه میزتان منظم تر به نظر برسد یک سینی یا هر وسیله دیگری که بتوان آنها را در یک جا جمع کرد روی میز قرار دهید و همه این وسایل را درون آن بچینید تا هم جابه‌جایی وسایل راحت تر انجام شود، هم گردگیری آنها آسان تر صورت گیرد و میز شما منظم تر به نظر برسد.
کوسن ها اتاق را منحصربه‌فرد می‌کنند
کوسن های رنگی حسابی به خانه شما رنگ و تراوت می‌دهند، به‌خصوص اگر رنگی متفاوت از مبل‌ها و البته مکمل رنگ آنها داشته باشند، می‌توانید از چند کوسن طرح دار در کنار چند کوسن رنگی ساده استفاده کنید. روی یک کاناپه می‌توان بین ۲تا  ۵ کوسن قرار داد.
فضا را دو برابر کنید
بین وسایل خانه چیزهای زیادی هست که در آنها فضاهای مخفی وجود دارد؛ مثلاً در زیر کاناپه می‌توانید یک فضای اضافی به وجود آورید که وسایل اضافی را درون آن قرار دهید بدون اینکه اتاق شلوغ شود. اگر خانه‌ای کوچک دارید هنگام خرید حسابی حواستان را جمع کنید تا بیشتر وسایل این‌چنینی با فضاهای مخفی انتخاب کنید.
فرش بزرگ اتاق را بزرگ نشان می‌دهد
پهن کردن چندتکه فرش کوچک روی زمین هم اتاق را نامرتب جلوه می‌دهد و هم چون فضا تکه‌تکه می‌شود، اتاق کوچک تر جلوه می‌کند. توصیه می‌کنیم در عوض یک فرش یا موکت نسبتاً بزرگ زیر مبل و میز بیندازید تا نه تنها اتاق زیباتر شود بلکه بزرگ تر هم به نظر برسد.