هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   177   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

حمایت شهرداری از بساز بفروش‌ها

حمایت شهرداری از بساز بفروش‌ها
گروه ساخت‌وساز: بدون شک بخش عظیمی از ساخت‌ و ساز‌های بی‌کیفیت سطح شهر ناشی از بی‌توجهی مسئولان و جولان دادن بساز و بفروش‌هایی است که از فرصت به‌دست آمده نهایت استفاده را می‌برند، چون قرار نیست خودشان در ساختمان ساکن شوند و از طرفی ساخت‌وساز با‌کیفیت مستلزم صرف هزینه بیشتر است .این افراد اقدام به سرپناه سازی می‌کنند اما این سرپناه پس از اتمام کار، با مشکلات زیادی اعم از تأسیسات نامرغوب  و ریزش در هنگام زلزله‌های نه چندان بزرگ مواجه می‌شود و از آنجایی که هیچ نهادی پرسشگر نیست هیچ نهادی هم پاسخگو نیست.
ماجرا چه بود؟
چند روز پیش یک دکتر دندان‌پزشک به نشریه پیام ساختمان مراجعه کرد و از ما خواست تا مشکلی که برایش پیش‌آمده را انعکاس دهیم تا شاید مسئولان خودشان را ملزم به رفع مشکل بدانند. ماجرا ازاین‌قرار بود که آقای دندانپزشک حدود 5 سال پیش می‌خواهد رویای مطب دار شدنش را به حقیقت تبدیل کند. به همین خاطر به سراغ یکی از بساز و بفروش‌های معروف شهریار می‌رود  و از آنجایی که تخصص لازم را در حوزه ساخت‌وساز ندارد، زمام اجرای کار را به روال معمول به‌دست وی می‌سپارد. بسازوبفروش هم از این فرصت نهایت استفاده را می‌برد و تا می‌تواند از مصالح بی‌کیفیت استفاده می‌کند.
دیوار اپتیک؟!
پس از اینکه آپارتمان تا مرز تکمیل شدن پیش می‌رود، آقای دندانپزشک به مشکلات ساختمان پی می‌برد. « دیوار‌های ساختمان آنقدر نازک بود که می‌‌شد آفتاب را از ورای آن دید و جالب‌تر اینکه پس از واگذاری واحد‌ها یک روز در جریان دعوای یک زن و شوهر پس از برخورد با دیوار بینابین دو واحد، به دلیل نازکی دیوار به داخل واحد همسایه پرت شدند.» دندانپزشک بسازوبفروش را پیدا می‌کند و گلایه خود را نسبت به وضعیت ساخت‌وساز ابراز می‌کند اما بسازوبفروش اعلام می‌کند که هر کاری دوست دارید، انجام دهید و حاضر به پرداخت هیچ غرامتی نمی‌شود. بنابراین تصمیم می‌گیرد موضوع را قبل از صدور پایان کار به شهرداری گزارش کند اما در کمال ناباوری پس از مدت کوتاهی بسازوبفروش پایان کار ساختمان را می‌گیرد.
مدرک هم نمی‌دهند
دندانپزشک مستأصل اینگونه ادامه داد: پس از اینکه بسازوبفروش زیر بار مشکلات ساختمان نرفت تصمیم گرفتم موضوع را به شهرداری اطلاع دهم و زمانی که با بی‌توجهی شهرداری مواجه شدم، تمامی مدارک صدور پروانه، پایان کار، گزارش مرحله‌ای مهندس ناظر را طلب کردم اما هر بار که مراجعه کردم ، گفتند مدارک دست ما نیست چرا که شهرداری شهریار به خوبی می‌داند که ساختمانی با این سطح کیفیت نمی‌تواند پایان کار و مدارک مطابق با واقع داشته باشد. شهرداری هم متأسفانه به طور مشخص از بسازوبفروش حمایت می‌کند چرا که به‌هرحال آنها برای شهرداری درآمد دارند.
وزارت راه و شهرسازی هم بی‌فایده است
مجبور شدم در تلاش آخر به وزارت راه و شهرسازی بروم تا شاید از این طریق مدارک ساختمان را از شهرداری بگیرم و با استناد به این مدارک کارم را پیگیری کنم. به هر زحمتی بود توانستم نامه‌ای از طرف وزارت راه و شهرسازی برای اداره راه و شهرسازی شهریار بیاورم تا شاید از طریق فشار اداره راه و شهرسازی، شهرداری مدارک را تحویل بنده بدهد. اما در کمال تعجب این نامه هم راه به‌جایی نبرد و حتی وقتی عدم تمکین شهرداری به نامه را به اداره راه و شهرسازی اطلاع دادم، عنوان کردند که ما نمی‌توانیم بیشتر از این شهرداری را تحت‌فشار بگذاریم.
سالن بدنسازی و ترک دیوار
راستی این پایان مصیبت‌ها نبود؛ در زیرزمین این ساختمان یک سالن بدنسازی وجود دارد که سر و صدای بسیار زیادی ایجاد می‌کند تا جایی که افتادن وزنه‌ها روی زمین باعث ترک خوردن دیوار‌ها شده و تمام اهالی ساختمان از این موضوع گله‌مند هستند. متأسفانه در این رابطه هم گزارش‌ها و امضای اهالی راه  به‌جایی نبرده است و آن‌طور که دندانپزشک می‌گفت حتی از طرف برخی مسئولان شهرداری مورد تهدید واقع شده است.
تفاوت اخلاقی
در پایان مصاحبه با ایشان به وضوح می‌شد نوعی استیصال را در چهره‌اش دید.« من دیگر نمی‌توانم کاری انجام دهم چون زورم به هیچ کس نمی‌رسد اما امیدوارم چاپ و نشر مطلب به بهبود اوضاع کمک کند. واقعا نمی‌دانم چرا تا این حد سازندگان  به ساخت و ساز اهمیت نمی‌دهند. من به عنوان یک دندانپزشک  وقتی دندانی را پر یا عصب کشی می‌کنم، علیرغم رعایت تمام نکات، تا دو ساعت بعد هم با خودم کلنجار می‌روم که نکند این دندان یک بار دیگر خراب شود و  مریض مجبور شود دوباره به دندانپزشکی مراجعه کند.»
منظرتان هستیم
لازم به ذکر است که دندانپزشک مذکور حدود دو سال پیش هم برای توضیح بخشی از مشکلاتش در دفتر نشریه حاضر شد و مشکلش در نشریه به چاپ رسید اما اقدام مقتضی از طرف مسئولان صورت نگرفت.
در پایان ضمن اظهار تأسف نسبت به ساخت و سازهای شهری و عدم پاسخگویی مسئولان به همه مخاطبان اعلام می‌کنیم که با آغوش باز منتظر شنیدن و انعکاس مشکلات شما هستیم تا شاید قدم مثبتی در کنار شما برای آبادی کشور عزیزمان برداشته باشیم.