کارگران ساختمانی در لیست اخراجی‌ها

شمار نشریه : 177

یک زمانی صبح‌ها وقتی از چهارراه‌های اصلی شهر می‌گذشتی کارگرانی را می‌دیدی که در انتظار ماشین های عبوری به‌ویژه وانت‌بارها و کامیونت‌ها بودند تا بگویند کارگر می‌خواهیم؛ اما این روزها با سرد شدن هوا و یخبندان عده‌ای دیگری نیز بر این تعداد افزوده‌شده‌اند. آنها در برخی از شهرها کارگرانی هستند که با آغاز فصل سرما گوش‌به‌زنگ هستند که آیا نام آنها هم در فهرست اخراجی‌ها هست یا خیر! وعده‌های اجرایی نشده برای ساماندهی کارگران فصلی و ساختمانی و در پی آن عدم امنیت شغلی هم سال‌هاست که گریبان این قشر زحمتکش را گرفته است.
قصد داشتیم به سراغ تعدادي از کارگران ساختمانی برويم تا در مورد مشکلات و خواسته‌هایشان به گفتگو بنشينيم. اما به طور ناگهانی به یک کارگاه ساختمانی برخوردیم که بیش از 150 نفر از کارگرانش به دلیل سردی هوا و عدم امکان برخی فعالیت های ساخت تعدیل‌شده‌اند. برخی کارگران از شرمندگی رویارویی با خانواده و وضعیت نامناسب مالی دست به دامان کارفرما بودند تا شاید حتی پست نگهبانی از پروژه را به آنها واگذار کند! کارگرانی که ساعت 3 و 4 صبح با امید به ادامه ساخت پروژه در محل کار حاضر شدند اما حالا با چشمانی مملو از اشک و ناامیدی مجبور به تسویه‌حساب‌ بودند. کارگرانی که با نگرفتن 6 ماه حقوق معوقه از سوی کارفرما و بسنده کردن به پرداخت مساعده، دم نزدند تا کارشان را از دست ندهند، ولی حالا شرمنده‌تر از گذشته باید به خانه برگردند.
دبیر کانون انجمن‌های صنفی کارگران ساختمانی کشور با اشاره به نبود امنیت شغلی در مشاغل ساختمانی به خبرنگار پیام ساختمان گفت: متأسفانه هرساله تغییرات فصلی و سردی آب و هوا عامل بیکاری کارگران ساختمانی است و به نوعی امنیت شغلی آنان بستگی به شرایط جوی دارد. افزایش نرخ مصالح ساختمانی نیز واقعیت تلخی است که در اشتغال کارگران نمی‌توان از آن چشم‌پوشی کرد.
به گفته علي يارمحمدي، اتمام تدریجی پروژه‌های مسکن مهر نیز به افزایش تعداد کارگران ساختمانی بیکار دامن زده است.
وی با اشاره به اینکه وزارت کار و امور اجتماعي به تنهایی قادر به ساماندهی کارگران ساختمانی نیست، گفت: تا زمانی که نماینده کارگران و انجمن صنفی آنان نادیده گرفته شود هرگونه طرحی در این راستا با شکست مواجه می‌شود. نمونه آن نیز عدم موفقیت در ساماندهی کارگران در میدان‌های شهر بود که دوباره دست به دامان انجمن شدند.
متولی واقعی کارگران ساختمانی کیست!
ضرورت هویت بخشی به کارگران ساختمانی و تدوین بانک اطلاعاتی از این صنف و تسهیلات ویژه برای کارگران دارای کارت شناسایی و مهارتی از جمله موضوعاتی است که همواره نمایندگان این قشر از  نهادها و سازمان‌های مسئول خواستار شده‌اند. اما به راستی نماینده واقعی این قشر کیست؟
بر اساس اجراي ماده 18 قانون بهبود محيط مستمر کسب‌وکار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعي مکلف شد زمينه شکل‌گیری تشکل هاي صنفي شاغلان در بخش ساختمان را باهدف ارتقای کيفيت خدمات، شفاف‌سازی و شکل‌گیری بازار کار در بخش ساختمان و ايجاد سهولت و امنيت متقاضيان نيروي ساختماني فراهم کند.
دبیر کانون انجمن‌های صنفی کارگران ساختمانی کشور دراین‌باره گفت: همه مشکلاتی که گریبان جامعه کارگری را گرفته است به نبود متولی در این قشر بازمی‌گردد. درحالی‌که طبق قانون انجمن های صنفی، کارگران ساختمانی به‌عنوان نماینده این قشر فعالیت می‌کنند اما هر فرد و یا نهادی از راه می‌رسد و با دنبال کردن یکی از موضوعات کارگری خودسرانه عمل می‌کند که ما از آن به «چپاول جامعه کارگری» یاد می‌کنیم. نمونه آن شرکت تعاونی کارگران ساختمانی است که به‌راحتی در امور کارگران دخالت می‌کنند و وزارت کار نیز به این موضوع بی‌تفاوت است.
يارمحمدي همچنین با اظهار تأسف از مشکلات متعدد در حوزه  مسئولیت صنفی، افزود: در برخی شهرها باوجود دستورالعمل صادرشده مبنی بر همکاری، انجمن های صنفی کارگری عملاً نادیده گرفته می‌شوند.
دبیر کانون انجمن‌های صنفی کارگران ساختمانی کشور با اشاره به وجود شرکت تعاونی کارگران ساختمانی گفت: این شرکت های خدماتی با اعلام موجودیت و دخالت در مسائل صنفی جامعه کارگری، در حال نابود کردن انجمن‌ها هستند. به طور نمونه در پی فعالیت شرکت تعاونی در شهرستان بروجرد، اخیراً نامه‌ای به وزارتخانه ارسال نمودیم که اگر این شرکت‌ها متولی کارگران هستند انجمن منحل شود!
وی با بیان اینکه معلوم نیست متولی این قشر انجمن‌های صنفی کارگران ساختمانی هستند یا دیگر نهادها هشدار داد: اگر وزارت کار اقدامی دراین‌باره انجام ندهد، نه تنها کارگران متضرر می‌شوند بلکه هیچ طرحی نیز قابل‌اجرا نخواهد بود؛ چرا که بسیاری از این شرکت های خدماتی به دلیل نداشتن تجربه در صنعت ساخت‌وساز، و جدا بودن از این قشر،  از مشکلات و درد کارگران بی‌خبر هستند در نتیجه ایده‌ها و اقداماتشان فارغ از منفعت کارگران است.
به گفته یارمحمدی، در خصوص متولیان این صنف، شفاف‌سازی قانونی وجود ندارد و با اجراي ماده 18 قانون بهبود محيط مستمر کسب‌وکار، شرکت های تعاونی هم با رایزنی‌هایی از مجلس، خود را در رده تشکلات صنفی لحاظ کرده‌اند و حتی پا را فراتر گذاشته، بعضاً خود را نماینده کارگر معرفی می‌کنند.
دبیر کانون انجمن‌های صنفی کارگران ساختمانی کشور همچنین در خصوص فعالیت خانه کارگر نیز گفت: خانه کارگر باوجود 60 تا 70 شعبه در کل کشور یک حزب سیاسی است درحالی که ما انجمنی صنفی هستیم با 150 شعبه در کل کشور، اما رئیس فراکسیون کارگری کمک های ارزنده‌ای به کارگران ساختمانی کرده که واقعاً قابل‌تقدیر است.