هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   177   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

پارکبان‌ها؛ توجیه رفتارهای غیرقانونی

پارک و پارکینگ دغدغه امروز بسیاری از شهروندان تهرانی است. آنهایی که در این کلان‌شهر زندگی می‌کنند از سختی‌های پیدا کردن جای پارک در خیابان‌های این شهر باخبرند. به طور میانگین بعد از رسیدن به مقصد برای پیدا کردن جای پارک باید ۳۰ تا ۴۵ دقیقه زمان صرف کرد و خیابان و کوچه پس‌کوچه‌ها را بالا و پایین کرد. اما جالب‌تر اینکه ببینید در کوچه‌ای به طور همزمان چهار ساختمان در حال ساخت است به طوریکه دیگر جای برای گذر وجود ندارد.
حجم خودروهای پارک شده کنار جدول‌ها به صورت دوبله و سوبله و سرریز بودن پارکینگ‌های عمومی خود بیانگر این است که هیچ نهاد و شخصی تا به حال ایده یا طرح مناسبی برای حل این مشکل ارائه نداده است و علیرغم آمار و ارقام متفاوت تعداد پارکینگ‌های سطح شهر تهران کمبود پارکینگ در تهران همچنان یک معضل است.
به گفته سردار رحیمی، رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ، بسیاری از برج‌ها و ساختمان‌های بلندمرتبه شهر تهران که به صورت مسکونی، تجاری و یا دولتی اداره می‌شوند، بدون رعایت ضوابط پارکینگ هستند و در حال حاضر ۱۰۰۰ اداره دولتی و مرکز تجاری وجود دارد که فاقد پارکینگ است.
به این ترتیب معضل کمبود پارکینگ در تهران هر روز جدی‌تر می‌شود اما مسئولان همچنان عنوان می‌کنند پیگیری و ساماندهی وضعیت پارکینگ سازی در پایتخت با جدیت دنبال می‌شود.
گره کور ضوابط تشویقی تجمیع بافت فرسوده
عضو کمیسیون عمران و حمل‌ونقل شورای شهر تهران دراین‌باره به پیام ساختمان گفت: علاوه بر مشکل جانمایی برای پارکینگ‌های عمومی، معضل اصلی ما عدم تأمین پارکینگ برای ساخت و سازهایی است که در تهران انجام می‌شود، به طوری که حذف پارکینگ از این ساخت و ساز‌ها باعث شده که ترافیک تقریباً به سمت کوچه‌ها و معابر هدایت شود.
به گفته اقبال شاکری، با توجه به حساسیت زیاد نسبت به این موضوع، تصمیم گرفته شد تا برای ساختمانی که پارکینگ آن تأمین نشده به هیچ‌وجه پروانه صادر نشود، اما مشکلی در تجمیع بافت‌های فرسوده وجود دارد که به دلیل ضوابط تشویقی دریافت فرسوده همچون مجوز ساخت یک یا دو طبقه اضافی به دلیل تجمیع املاک، اصلاً امکان تأمین پارکینگ وجود ندارد و در حال حاضر این بحث وجود که چطور احیای بافت فرسوده را از این بحث نجات دهیم؟!
 « براساس این ضوابط اگر مساحت ملکی زیر ۱۰۰ متر مربع باشد به جای تامین پارکینگ برای تک تک واحد‌ها، مالک می‌تواند برای چهار واحد مسکونی تنها دو واحد پارکینگ تامین کند».
این عضو کمیسیون عمران شورای شهر تهران با اشاره به پیگیری‌های سازمان نوسازی شهر تهران افزود: تقریباً در هر یک از موارد پرونده‌های ارسالی برای کمیسیون ماده ۱۰۰ که حتماً در مورد آن اظهارنظر می‌شود موضوع پارکینگ است. این موضوع بیانگر حاد بودن معضل کمبود پارکینگ در ساختمان‌هاست، چرا که از طرفی پارکینگ به اندازه واحدهای ساخته‌شده تامین نمی‌شود و از طرف دیگر در صورت تأمین شدن فضای پارکینگ، تغییر کاربری داده می‌شوند.
شاکری گفت: ساماندهی پارکینگ‌ها به صورت یک برنامه جامع در برنامه پنج ساله دوم شهرداری در سال ۹۳ پیش‌بینی‌شده است. در این برنامه نقشه جامع توزیع پارکینگ در شهر از نظر جانمایی و پهنه‌های طرح تفضیلی شهر تهران مورد بررسی قرار گرفته است.
عدم حمایت شهرداری از ساخت و توسعه پارکینگ طبقاتی
یک حقوقدان با بیان اینکه طبق قانون تصرف پارکینگ توسط اشخاص حقیقی و حقوقی ممنوع است و به عنوان یک فضای عمومی برای همه افراد تلقی می‌شود به پیام ساختمان گفت: متأسفانه بعد از جنگ با بی‌توجهی کامل شهرداران وقت نسبت به تأمین پارکینگ اقدام به صدور پروانه‌های مختلف ساختمانی به ویژه تجاری و اداری، تهران به جای شهر و محل برای زندگی تبدیل به یک پارکینگ شد، در حال حاضر نیز این معضل به حدی تشدید شده که کوچه پس کوچه‌های یک مرکز تجاری با هجوم مردم و پارک خودرو‌ها یک تا دو کیلومتر اطراف این مرکز آرامش و آسایش ساکنان  را مختل و حقوق آنان سلب می‌شود.
به گفته محمود حقیقت‌طلب علاوه بر مکان‌یابی نادرست این نوع مراکز تجاری هیچ اقدام به موقعی برای تأمین پارکینگ نشده و شهرداری نیز حساسیتی دراین‌باره نشان نداده است، اگرچه پیگیری این موضوع هم از لحاظ حقوقی برای شهروندان مشکل‌ساز است، یعنی اگر مردم بخواهند هر روز از این سازمان و آن اداره شکایت کنند وقت زیادی از آنان صرف می‌شود.
این حقوقدان با انتقاد از عملکرد شهرداری‌ها به عنوان متولی اصلی این مسئله گفت: تأمین پارکینگ طبقاتی یکی از راه‌حل‌های رفع مشکل پارکینگ است. حالا که شهرداری این میزان تراکم فروخته و شرایط ساخت این تعداد مراکز تجاری را تأمین نموده است چرا از ساخت و توسعه پارکینگ طبقاتی حمایت نمی‌کند؟
وی ادامه داد: آیا طی این سال‌ها که شهرداری در انتظار ورود سرمایه‌گذاران بخش خصوصی در این زمینه بوده این مشکل حل شده؟ قطعاً پاسخ منفی است. اگر این روند همچنان با این سرعت کند ادامه یابد و شهرداری نیز با این استدلال که برای تأمین بودجه چاره‌ای جز فروش تراکم یا کسب درآمد از طریق تغییر کاربری‌ها و ارائه مجوز ساختمان‌های بلندمرتبه ندارد، تکلیف شهروندان تهرانی چیست!
پارکبان‌ها توجیهی برای ادامه رفتارهای غیرقانونی
طرح پارکبان که از سوی مسئولان شهری پیشنهاد و اجرایی شد تنها مسکنی برای معضل کمبود پارکینگ در تهران بود. جنبه اجرایی و نحوه برخورد پارکبان‌ها با مردم و یا سوءاستفاده‌های مالی پارکبان‌ها از صاحبان خودروها، از ایرادات این طرح است.
حقیقت طلب دراین‌باره گفت: سوءاستفاده پارکبان خیلی حاد‌تر از وضعیت خود شهرداری در تأمین پارکینگ است، شهرداری برای توجیه و ادامه رفتارهای غیرقانونی خود پارکبان‌ها را تعیین کرده است، شهروندی که نه بساز بفروشی و نه سرمایه‌گذاری می‌کند اما برای زندگی در این شهر عوارض‌ مالیاتی در زمینه شغلی، مسکن و آب و هوای آلوده باید پرداخت کند بعد باید برای پارک خودرو مبالغی هم بپردازد؟!
به گفته او اگر نهاد‌ها و تشکل‌های حقوقی که متأسفانه در چند سال گذشته غیرفعال شده‌اند دوباره فعال شوند، حتماً این قضیه قابل پیگیری است و می‌توان شهرداری را از ادامه این اقدام به عقب برگرداند چرا که این کار فقط منبع درآمد شده بدون اینکه این معضل حل شود!