هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   177   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

از کوخ نشینـی تا کاخ نشینـی

درحالی‌که بسیاری از شهروندان فاقد مسکن  که دیگر توان اجاره‌نشینی نداشته و به‌سختی توانسته‌اند از پس اقساط خرید واحدهای مسکن مهری که برخی از آنها هنوز آب، گاز و یا خدمات روبنایی ندارند برآیند، و برخی دیگر نیز با توجه به شكاف موجود درآمدی و هزینه‌ها که از آنها با عنوان «افراد كم درآمد» یاد می‌شود حتی به كمك تسهیلات بانكی از عهده خرید مسكن یا بازپرداخت اقساط وام‏های دریافتی برنمی‌آیند، ساخت مجتمع‌های لوکس چندین میلیارد تومانی که برخی از واحدهای این مجتمع‌ها تا ۲۳ میلیارد تومان معامله می‌شود در مقایسه با آپارتمان های 35 متری، حکایت از اختلاف طبقاتی در سطح شهر و به دنبال آن اختلاف شدید قدرت خرید متقاضیان در بازار مسکن دارد.
هر مترمربع 25 تا 30 ميليون تومان
کم نیستند شهروندانی که برای خرید یا اجاره یک واحد مسکونی با حداقل متراژ و قیمت مناسب به هر دری می‌زنند و در مقابل افرادی وجود دارند که برای مجتمع‌ها، میلیاردها تومان صرف هزینه مسکن می‌کنند.
آپارتمان‌های درجه یک بیشتر در مناطق 1 و 2 تهران ساخته‌شده و با نرخ های میلیاردی به بازار فروش عرضه می‌شوند، درحالی‌که فروشندگان آن از رکود فعلی بازار و تحت تأثیر قرار گرفتن این نوع واحدها شاکی هستند.
طبق گفته تعدادی از بنگاه‌داران مسکن که مسئول فروش این نوع واحدهای مسکونی هستند، اگرچه این دسته از املاک مسکونی مشتریان خاص خود را دارند اما به دلیل رکود بازار این نوع واحدها نیز دچار افت شده‌اند.
همچنین به گفته آنان، تمایل متقاضیان ثروتمند این نوع خانه‌ها، از خانه‌های ويلايي به سمت برج‌هایی چرخيده که هم هزینه‌های نگهداري آن نسبت به خانه‌های ويلايي کمتر است و هم امنيت و رفاه آن بيشتر؛ به‌طوری‌که یکی از اتاق های این نوع واحدهای مجتمع در قالب یک گاوصندوق ایمن  تعبیه شده است تا مالک مورد نظر بدون داشتن نگهبان از امنیت کامل برخوردار باشد!
به گفته یکی از کارشناسان املاک ، قیمت این نوع برج‌ها در تهران، هر مترمربع بين 25 تا 30 ميليون تومان در نوسان است، اگرچه بستگی به امکانات و تجهيزات این برج نیز دارد، از وجود دو آشپزخانه تمام‌اتوماتیک که یکی از آنها مخفی است، گرفته تا استخر و جکوزی و پارکینگ داخل واحد!
ناگفته نماند که کارشناسان این نوع املاک  از این نوع معاملات بی‌بهره نمی مانند! به گفته وی بهترین مبلغ معامله‌ای که او دریافت  کرده مبلغ 10 میلیون تومان بابت یک معامله از همین خانه‌های لوکس بوده است.
10 تا 15 درصد  افراد جامعه متقاضی واحدهای لوکس
گزارش‌ها از یک منبع آگاه حاکی از آن است که ساخت این نوع مجتمع‌ها در قرق تعدادی انگشت‌شمار از سازندگان است که به دلیل ساخت این نوع املاک لوکس تقریباً شناخته‌شده هستند، اگرچه سود سرشار ساخت این نوع پروژه‌ها بر هیچ کس پوشیده نیست!
یکی از بنگاه‌داران سرشناس با بیان اینکه این نوع مجتمع‌ها معمولاً در مناطق 1 و 2 به عبارتی در شمال تهران احداث و معامله می‌شوند، گفت: در حال حاضر بازار معاملات در بازارهای لوکس دچار رکود است  و به دلیل رکود نسبی در بازار مسکن با افت قیمت مواجه هستیم .
به گفته شهرام شوشی نسب، رکود در بازار مسکن از اردیبهشت‌ماه امسال شروع‌شده که به‌صورت میانگین با 15 تا 20 درصد افت قیمت مواجه بودیم. اگرچه پیش‌بینی می‌شود پس از ماه محرم و صفر و نزدیکی به سال جدید دوباره حرکت و چرخشی در بازار مسکن به وجود آید اما افزایش نمی‌یابد. وی با بیان اینکه واحدهای لوکس هم از این امر مستثنی نبودند و شدت رکود حتی بیشتر از واحدهای معمولی است، افزود: بالغ بر 10 تا 15 درصد از افراد جامعه متقاضی این‌گونه واحدها هستند.
داور کشوری اتحادیه املاک در ادامه افزود: قیمت این نوع واحدها بسته به منطقه و نوع امکانات متفاوت است ولی با در نظر گرفتن افت قیمت در مناطقی چون زعفرانیه یا مناطق مشابه آن آپارتمان متری 18 تا 20  میلیون تومان قیمت‌گذاری می‌شود.
شوشی نسب در این خصوص گفت: این نوع آپارتمان‌ها 600 تا 700 متری به‌صورت پنت هاوس و یا دوبلکس هستند یعنی امکانات آن از یک خانه ویلایی بیشتر است.
وی در خصوص واحدهای مجتمع‌هایی که قیمت آنها بعضاً به 23 میلیون تومان نیز می‌رسد، گفت: این نوع واحدها از شرایط مناسب رفاهی، مبلمان، استخر و یا پارکینگ در واحد مورد نظر برخوردار است.
شوشی نسب ضمن اظهار بی‌اطلاعی از وجود سازندگان انگشت‌شمار واحدهای لوکس و سود سرشار این نوع املاک، ادامه داد: قطعاً به نسبت افزایش هزینه‌های ساخت و نوع دکوراسیون متفاوت آن، میزان سوددهی این نوع املاک نیز بالاتر است.
با نگاهی به واقعیت های جاری می‌توان فهمید که فاصله بین طبقات تا چه میزان افزایش یافته است، مثلاً عامه مردم می‌توانند مسکنی بین 40 تا 70 میلیون خریداری کنند، درحالی‌که خانه‌های میلیاردی به‌راحتی در املاک شمال شهر معامله می‌شوند. با وجود اینکه تاکید اسلام بر این است که ثروت در یک جا متمرکز نشود، بلکه با توزیع آن در جامعه عدالت برقرار شود، اما امروز می‌بینیم اختلاف طبقاتی در کشور و تجمل گرایی به امری عادی تبدیل شده است.