هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   177   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

همیشه پای پول در میان است

گروه ساخت‌وساز: شهر مطلوب و آرمانی را بدون شهرداری خوب نمی‌توان تصور کرد چرا که هر اندازه شهرداری‌ها قانون‌مدار باشند، توسعه و پیشرفت شهر‌ها موزون‌تر خواهد بود و قطعاً در نحوه و سبک‌ زندگی شهرنشین‌ها تأثیر خواهد گذاشت. علاوه بر این  داشتن یک شهر خوب هم در گرو رعایت هنجار‌ها و قوانین از طرف شهروندان است بنابراین رابطه دوسویه بین شهرداری و شهروند وجود دارد. در ادامه سلسله گزارش‌های پیام ساختمان از مراجعات مردم به شهرداری‌ها به سراغ یکی دیگر از مناطق 22 گانه شهرداری تهران رفته‌ایم تا از دلایل آمدورفت شهروندان به شهرداری و مشکلات موجود گزارشی تهیه کنیم.

چیزی که فایده نداره چه فایده داره؟!

نخستین کسی که با خبرنگار پیام ساختمان به گفتگو پرداخت، کارگر افغانی بود که روبه روی شهرداری مشغول تمیز کردن جوی آب و جمع‌کردن آشغال‌های شهر بود. از او پرسیدم مگر شهرداری نیروی افغان هم استخدام می‌کند که پاسخ داد: «من کارگر شهرداری نیستم. من کارگر پیمانکار شهرداری هستم و با حقوق بسیار کمی اینجا کار می‌کنم.» هنوز در ابتدای بحث بودیم که به یک‌باره سه کارگر افغان که به نظر می‌رسید دوران دیده‌تر هستند جلو آمدند و یکی از آنها گفت: « در قبال کاری که می‌کنیم از مزایای بسیار کمی برخورداریم. این حقوق برای ایرانی‌ها اصلا صرف نمی‌کند و طالب آن نیستند. مردم هم فکر می‌کنند ما باعث بیکاری‌شان شده‌ایم.» در همین حین یکی از کارگران گفت: مشکلات ما در ایران بسیار است و گفتنش هم کار یک ساعت و دو ساعت نیست. بعد هم کل حرفش را در یک جمله خلاصه کرد و رفت: «چیزی که فایده ندارد، چه فایده دارد.»

برخی شهرداری‌ها دفاتر را دوست ندارند

مراجعه‌کننده دیگری که به نمایندگی از دفاتر خدمات الکترونیک به شهرداری مراجعه کرده بود به خبرنگار ما گفت: در ابتدای فعالیت دفاتر خدمات الکترونیک رابطه خوبی بین ما و شهرداری‌ها برقرار بود چرا که شهرداری به ما به‌عنوان یک طفل نوپا نگاه می‌کرد اما رفته‌رفته که توانستیم با گسترش دامنه شناخت به موضوعات احاطه نسبی پیدا کنیم، به مذاق برخی شهرداری‌ها خوش نیامد.

وی ادامه داد: به دلیل اینکه دفاتر خدمات الکترونیک به‌صورت خصوصی اداره می‌شوند، هنوز برخی از پرسنل شهرداری‌ها توجیه نشده‌اند و به نوعی احساس می‌کنند ولی‌نعمت ما هستند.

کسی مسئول سقوط در چاله نیست

مراجعه‌کننده دیگری که بدجور شاکی به نظر می‌رسید، به خبرنگار ما گفت: چندی پیش برای انشعاب فاضلاب کوچه ما را کندند اما متأسفانه نکات ایمنی را به‌هیچ‌وجه مورد نظر قرار ندادند. نتیجه این شد که شوهر بنده صبح زود که می‌خواست در محل کارش حاضر شود در یکی از چاله‌‌ها افتاد و لگنش شکست و الآن حدود یک ماه است که خانه‌نشین شده است.
وی افزود: از روز اولی که این اتفاق افتاد دنبال یک نهاد می‌گردم که جواب قانع‌کننده‌ای به من بدهد  اما به هر کس مراجعه می‌کنم مرا به نهاد دیگری پاس می‌دهد. شهرداری هم عنوان می‌کند« اگر قرار باشد شهرداری بابت این جور کار‌ها غرامت پرداخت کند ، باید روزی هزار نفر که در جوی آب می‌افتند، در شهرداری صف بکشند. ما فقط مجوز انشعاب را صادر می‌کنیم.»
نوسازی بلامانع است

یکی دیگر از مراجعه‌کنندگان به خبرنگار ما گفت: ساختمان ما شامل هفت واحد آپارتمان است که عمر آنها به حدود 20 سال می‌رسد. از آنجایی که این ساختمان فاقد کیفیت لازم است بنده و چهار نفر از مالکان ساختمان تصمیم گرفتیم ساختمان  را تخریب و نوسازی کنیم اما در این میان دو نفر از مالکان از نوسازی ساختمان استقبال نمی‌کنند.

وی ادامه داد: برای حل مشکل به سراغ شهرداری آمدیم و خوشبختانه کارشناسان شهرداری اعلام کردند که چنانچه کارشناسان ساختمان دادگستری فرسوده بودن ساختمان را تأیید کنند و برای مالکان ناراضی در زمان ساخت مسکن اجاره‌ای تأمین کنیم، نوسازی بلامانع است و دو مالکی که در اقلیت هستند، نمی‌توانند مانع انجام کار شوند.

بدون پول نمی‌شود؟!

مراجعه‌کننده دیگری با بیان اینکه شهرداری‌ها دنبال بهانه می‌گردند به پیام ساختمان گفت: حدود یک سال پیش پروانه ساخت را از شهرداری با هزار بدبختی گرفتم. در آن زمان مشکلاتی برای من به وجود آمد که نتوانستم کارم را شروع کنم. حدود دو هفته پیش که کارم را شروع کردم، برگه احضاریه از طرف شهرداری برای من ارسال شد که شما به دلیل ساخت‌وساز غیرقانونی باید به شهرداری مراجعه کنید

وی خاطرنشان کرد: مسئولان شهرداری عنوان می‌کنند که مهلت پروانه یک سال تعیین‌شده و شما باید برای آغاز کار دوباره به شهرداری مراجعه می‌کردی و درخواست تمدید مهلت می‌کردی. بر این اساس بنده را جریمه کرده‌اند و حالا هم به هر دری می‌زنم تا شاید جریمه کمتری پرداخت کنم. واقعاً امکان ندارد شهرداری برخی مشکلات و تخلف‌ها را بدون گرفتن پول رفع کند؟

شکایت از مهندس ناظر

مراجعه‌کننده دیگری می‌گفت: آمده‌ام تا زیرآب مهندس ناظر ساختمان را بزنم. الآن حدود سه ماه است که مهندس ناظر از ساختمان در حال ساخت بنده بازدید نکرده است . چند روز پیش که با او تماس گرفتم و از ایشان خواستم که سری به کارگاه بزند، در کمال تعجب عنوان می‌کند که «به هر حال آمد و رفت خرج دارد.»

وی که به شدت عصبانی بود، ادامه داد: واقعاً نمی‌دانم چند بار باید به عوامل ساخت‌وساز پول بدهم. خوب است شهرداری به همان اندازه که تخلفات ما را ذره به ذره می‌بیند، یک‌بار هم از ما بپرسد که آخرین بار چه زمانی ناظر را ملاقات کردی؟ اصلاً راضی هستی یا نه؟ هیچ‌وقت نمی‌پرسد، چون پای پول در میان نیست.

یک بام و دو هوا

مراجعه‌کننده دیگر از وضعیت طرح تفصیلی گله‌مند بود و می‌گفت: این چه طرحی است که حتی برای اهالی یک کوچه تراکم‌های متفاوتی تعیین کرده است. این شهروند ادامه داد: سه پلاک پایین تر از ملک من مجوز تراکم بیشتری نسبت به من دارد، درحالی‌که متراژ‌ها و موقعیت املاک و مهم‌تر از همه کاربری‌ها یکی است.

وی افزود: برخی عنوان می‌کنند که وجود قانون بد از بی‌قانونی بهتر است اما می‌خواهم این را به آنها بگویم که ما بابت بی‌قانونی پولی پرداخت نمی‌کنیم اما بابت قانون بد یا طرح بد کلی پول پرداخت می‌کنیم. اگر واقعاً هر کس می‌تواند به هر اندازه‌ای که دلش می‌خواهد با پرداخت پول بسازد که اصلاً چرا طرح تفصیلی را آوردند. اینجا هم که می‌آییم برخی از کارمندان عنوان می‌کنند که «اصلا چنین چیزی امکان ندارد. چون پرونده‌ها الکترونیکی است