توربین‌ های بادی میکروسکوپی

شمار نشریه : 177

 
گروهی از محققان در تگزاس آمریکا موفق به ساخت توربین‌های بادی ذره‌بینی و کوچکی شدند که قرار است در آینده انرژی مورد نیاز گوشی‌های هوشمند به کمک آنها تأمین شود.
این میکروتوربین‌ها به‌قدری کوچک هستند که اگر روی یک سکه قرار گیرند به‌سختی می‌توان آنها را پیدا کرد و به همین خاطر، اگرصدها توربین بادی ذره‌بینی کنار همدیگر قرار گیرند و به یکدیگر متصل شوند، بدون آنکه کاربر متوجه شود انرژی مورد نیاز گوشی هوشمند او از جریان باد داخل منزل تأمین می‌شود.
“جانگ- چی چائو”(Jung-chih Chiao) یکی از پروفسورهای علوم مهندسی الکترونیک در دانشگاه آرلینگتون تگزاس گفت: «تصور کنید که انرژی ذخیره شده در باتری گوشی هوشمند شما تمام شده است. در این شرایط روی بدنه گوشی شما بیش از ۱۰۰۰ توربین بادی ذره‌بینی کار گذاشته شده است که اگر در مقابل باد قرار گیرند ظرف چند دقیقه انرژی مورد نیاز شما را تامین می‌کنند». او در ادامه توضیح داد: «اگر این توربین‌های بادی تنها چند دقیقه در مقابل جریان باد قرار گیرند، می‌توانند انرژی لازم برای ارسال یک پیامک را تامین کنند».
هر یک از این میکرو- توربین‌های بادی تنها ۱.۸ میلی متر پهنا دارد و اندازه ۱۰ عدد از این توربین‌های بادی در کنار هم با اندازه یک دانه برنج برابری می‌کند. این توربین‌های بادی کوچک از فلز نیکل ساخته می‌شوند تا هم انعطاف‌پذیر باشند و هم طول عمر آنها افزایش یابد.