نشریه شماره   177   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

یک ایرانی کولر گازی خورشیدی ساخت


محققان ایرانی موفق به ساخت نخستین کولر گازی صد در صد خورشیدی در کشور شدند.
 محمدجواد جاودانی، محقق ایرانی با اشاره به ساخت کولر گازی صد درصد خورشیدی، گفت: این کولر گازی خورشیدی می‌تواند با شارژ از طریق نور خورشید و مهتاب در طول شبانه‌روز به طور مداوم کار کند.وی افزود: این کولرها از لحاظ کارایی و شکل ظاهری با کولرهای گازی برقی تفاوت زیادی ندارد ولی یک پانل خورشیدی با توان و قدرت بالا و یک مخزن ذخیره انرژی به دستگاه اضافه شده است.
جاودانی با بیان اینکه اسپیلت‌های خورشیدی یا همان کولرگازی خورشیدی در دو نوع 50  و 100 درصدی ساخته شده است، گفت: نمونه 50 درصدی بخشی از نیروی مورد نیاز خود را از انرژی خورشید می‌گیرد(50 درصد) و مابقی انرژی مصرفی دستگاه نیز از برق شهری تأمین می‌شود. به گفته این محقق ایرانی، نمونه 100 درصدی این محصول نیز 100 درصد انرژی مورد نیازش را از خورشید و نور مهتاب به‌دست می‌آورد.
وی کاهش مصرف انرژی و قیمت مصرفی حامل‌های انرژی را از مهم‌ترین مزیت‌های اجرایی شدن این طرح برشمرد و گفت: در حال حاضر قیمت برق مصرفی این نوع کولر گازی (نمونه 50 درصدی) یک پنجم کولرهای گازی است که این مزیت باعث می‌شود قیمت گران محصول نیز پس از مصرف برای مصرف‌کننده توجیه اقتصادی داشته باشد. به گفته جاودانی، کیفیت این محصول با نمونه‌های مشابه خارجی برابری می‌کند و تنها تفاوت آن در قیمت ارزان‌تر آن است.
جاودانی خاطرنشان کرد: با توجه به قیمت فعلی حامل‌های انرژی برگشت سرمایه استفاده از این سیستم‌ها در منازل مسکونی پنج ساله است، یعنی پس از پنج سال به‌صورت یک سوخت کاملاً رایگان برای مصرف‌کنندگان خواهد بود. همچنین سازمان‌ها و ادارات نیز با استفاده از این محصول کاهش چشمگیری در هزینه‌های خود پیدا خواهند کرد.
وی در پایان تصریح کرد: آبگرمکن خورشیدی ساخته‌شده در مرحله نیمه‌صنعتی قرار دارد. این محصول یک سال گارانتی و 10 سال خدمات پس از فروش دارد.