راهکارهایی برای رفع معضل آلودگی

شمار نشریه : 177

نمايشگاه پسماند، بازيافت و بيومَس در حالی در محل نمايشگاه‌هاي بين‌المللي تهران برگزار شد که در مراسم افتتاحيه اين نمايشگاه فتح‌الله امّي مشاور ارشد سازمان محيط‌زيست تنها سخنران اين افتتاحيه از ميان دولتيان بود.
فتح‌الله امّي كه تا كنون پژوهش‌هاي زيادي در رابطه با آلودگي هوا انجام داده، گفت: در کار محيط‌زيست هدف منفعت اقتصادي نیست، بلكه بايد اعتقادي باشد؛ مشاور ارشد سازمان محیط‌زیست جايگاهي كه استان‌هاي اصفهان و كرمانشاه به آن رسيده‌اند و هيچ زباله‌اي در اين دو استان دفن نمي‌شود را قابل‌تقدیر دانست و ادامه داد: این در حالی است که طي بازديدي از استان‌هاي شمالي داشتيم، با وضعيت اسفباري روبرو شديم و به اين دليل كه جايي را براي دفن زباله ندارند آن را به جنگل‌ها منتقل مي‌كنند و این‌گونه به محیط‌زیست صدمه مي‌زنند و متأسفانه احساس خطر هم نمي‌كنند.
اين استاد دانشگاه تربيت مدرس در ادامه با تصريح روز هواي پاك (29 دي) گفت: متأسفانه در اين روز پاك نيز تهران به همراه 7 شهر ديگر آلوده كشور هواي پاكي ندارند.
امّي با اعلام اينكه تهران به دليل شرايط جغرافيايي 200 روز هواي ساكن دارد و هيچ‌ بادی نمي‌وزد، ادامه داد: باد از جنوب غرب تهران مي‌وزد كه بیش‌ترین کارخانه‌ها و مراكز صنعتي در آنجا قرار دارند و آلودگي‌ها را جمع مي‌كند و به تهران مي‌آورند و در ادامه هم با برخورد به كوه‌هاي البرز اين آلودگي‌ها دوباره به تهران بازمي‌گردند. اگر تهران را يك مستطيل در نظر بگيريم قطر آن از جنوب غربي به شمال شرقي كه در مسير اين باد قرار دارند بیش‌ترین آلودگي‌ را دارند و 14 ايستگاه ما هم اين موضوع را تأييد مي‌كنند. وي افزود: با مطالعاتي كه فرانسوي‌ها قبل از انقلاب انجام داده بودند، مراكز صنعتي مي‌بايستي به شرق شهر انتقال مي‌يافت تا باد آلودگي آنها را از شهر دور كند و پادگان‌ها به غرب مي‌رفتند كه اين اتفاق نيفتاد.
مشاور سازمان محيط‌زيست بيان كرد: براي حل معضل آلودگي هواي شهرهاي آلوده هزار راه نرفته وجود دارد كه در همه جاي جهان تجربه‌شده و بازخورد هم ديده‌اند. وي به مطالعات سازمان جايكا (همكاري‌هاي بين‌المللي ژاپن) اشاره كرد كه 7 راهكار براي حل معضل آلودگي تهران داده‌اند و گفت: كارشناسان داخلي هم 2 راهكار اضافه كردند و بعد از مطالعات ديگري كه روي آن انجام شد مجموعاً به 15 راهكار رسيديم كه قطعاً مي‌تواند مشكل آلودگي تهران و 7 شهر ديگر را براي هميشه حل كند.
امّي افزود: بزرگ‌ترین مشكل مصرف بالاي انرژي در كشور است كه متأسفانه ما پرمصرف‌ترين كشور جهان هستيم و به ازاي هر صد دلار درآمد ناخالص ملي (GDP) معادل 14 بشكه نفت انرژي مصرف مي‌كنيم درحالی‌که اين رقم براي ژاپن 1 بشكه است.
وی افزود: حاصل اين مصرف انرژي‌ نه افزايش درآمد سرانه شهري، بلكه خسارت زيست‌محيطي است.
وي از قول بانك جهاني گفت: خسارتي كه از اين مصرف انرژي در سال 2001 به ما واردشده 7.1 ميليارد دلار بوده، در سال 2004 معادل 7.8 ميليارد دلار در 2006 برابر با 8 ميليارد دلار و در سال 2009 اين رقم به 10.3 ميليارد دلار رسيده و اگر به اين ترتيب به پيش برويم در سال 2019 خسارتي كه به محيط‌زيست وارد كرده‌ايم به 19.2 ميليارد دلار بالغ خواهد شد.
امّي گفت: طبق برآوردها 70 درصد آلودگي هوا مربوط به منابع متحرك است و تنها 30 درصد به ديگر منابع ربط دارد. اين رقم برای تهران به 89 درصد در مقابل 11 درصد مي‌رسد بنابراين مهم‌ترین راهكار ساماندهي اين منابع متحرك است.
وي در بيان راهكارها تصريح كرد: كافي است 3 ماده اول از 32 ماده قوانين مصوب مجلس شوراي اسلامي در ارديبهشت سال 74 به نام جلوگيري از آلودگی هوا اجرا شود.
وي ادامه داد: طبق گفته ناجا از 4 ميليون خودرو كه در تهران هستند 50 درصد يعني 2 ميليون تردد دارند و از اين 2 ميليون نزديك به 1 ميليون غيراستاندارد هستند كه همان خودروهای مدل 82 به پايين‌اند. طبق آزمايش‌هايي كه داشتيم پژو 405 نزديك به 30 برابر بيشتر از يك خودرو استاندارد آلودگي ايجاد مي‌كند. يعني اين 2 ميليون خودرو در تهران برابر 40 ميليون خودرو استاندارد آلودگي ايجاد مي‌كنند.
استاد دانشگاه تربيت مدرس ديگر راهكارها را به اين شكل فهرست كرد: استانداردسازي خودروها به يورو 4، جلوگيري از تردد خودروهاي فرسوده، گسترش حمل‌ونقل همگاني، بهبود كيفيت سوخت و سوخت‌هاي جايگزين بيواتانول و بيوديزل، معاينه فني خودروها، مديريت ترافيك، كنترل منابع ثابت و مونيتورينگ مركزي، پايش، آموزش و اطلاع‌رسانی همگاني، استفاده از ابزارهاي اقتصادي طبق ماده 62 فصل 5 برنامه توسعه، گسترش فضاي سبز، سياست‌هاي تشويقي مصرف سوخت، بهبود سيستم حمل‌ونقل هوايي، ترويج سوخت‌هاي سازگار با محيط‌زيست.