هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   177   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

عرضه بنزین یورو 4 در کرج آغاز شد

گروه تأسیسات: گفته مي‌شود بنزين يورو 4 در مقابل بنزين يورو 2 كه اكنون در جايگاه‌هاي سوخت عرضه مي‌شود مزيت‌هايي دارد كه باعث كاهش آلودگي مي‌شود. مهم‌ترین مزیت بنزین یورو ۴ که از نظر عدد اکتان (درجه آرام‌سوزی) متفاوت با بنزین معمولی و بنزین سوپر است، آن است که موجب کاهش آلودگی هوای ناشی از احتراق بنزین در خودروها می‌شود و بر این اساس قرار است مصرف بنزین برای خودروها در کشور از یورو 2 به یورو 4 تغییر کند که این موضوع طی روزهای اخیر در برخی جایگاه‌ها آغاز شده است.
طبق جدول زماني قرار بر اين بود كه حد مجاز آلایندگی انواع خودروهای بنزینی، ‌گازوئیلی و دوگانه‌سوز ساخت داخل و وارداتی و موتورسیکلت‌ها، در سال‌های  89 و 90 مطابق استاندارد یورو 2 باشد و سپس طی سه سال 91 تا 93، این استاندارد سوخت به یورو 4 ارتقاء یابد. همچنین پیش‌بینی‌شده است که  استاندارد مذکور در سال 1394 به یورو 6 بهبود یابد. بااین‌وجود، هنوز زمان عرضه بنزین یورو 6 مطابق برنامه نرسیده و با آنکه باید از 2 سال پیش بنزین یورو 4 عرضه می‌شد، مشکلاتی در توزیع این نوع سوخت وجود دارد. بااین‌حال چندي پيش بود كه رئيس اتحاديه جايگاه‌داران سوخت كشور خواستار تأمل در عرضه بنزين يورو 4 شده بود. وي اعلام كرده بود؛ در حال حاضر چندین پالایشگاه مشغول تولید بنزین یورو 4 هستند و قرار است محصول آنها ابتدا در تهران، سپس در استان‌های البرز و مرکزی به‌صورت آزمایشی عرضه شود و به‌مرور توسعه پیدا کند. بااین‌حال، فرآورده باید در انبار ذخیره شود و هنگامی که به حد مطلوب رسید و افت طبیعی خود را سپری کرد، قابل آزمایش و بارگیری می‌شود.
به گفته بیژن حاج محمدرضا، سه عامل افزایش دمای هوا در تابستان، ذخیره‌سازی بنزین کمتر از 72 ساعت (و به عبارتی جابه‌جایی بنزین یورو 4 به‌سرعت از تولید به مصرف) و استاندارد نبودن تانکرها که دستگاه‌ اندازه‌گیری ندارند، موجب بروز مشکل تبخیر شده‌اند؛ البته واضح است که کیفیت فرآورده هم در میزان تبخیر آن اهمیت دارد. این مقام مسئول بیان کرد: این مسائل پیگیری شده تا مشکل تبخیر رفع شود. همچنین منتظریم تا از نظر علمی هم زمان بگذرد تا راهکار اساسی پیدا کنیم و در غیر این صورت استقبال مشتریان از بنزین یورو 4 نمی‌تواند زیان ناشی از تبخیر را جبران کند و اگر تبخیر به همین صورت تداوم یابد نقدینگی جایگاهداران از بین می‌رود و فعالیت آنها مختل می‌شود، البته اين عوامل در نظر گرفته‌شده تا هم رضایت مردم و هم سود جایگاهداران در نظر گرفته شود.
با وجود اين نگراني‌ها اما مشكل بحراني آلودگي ‌هواي تهران و كرج موجب شده كه عرضه بنزين يورو 4 از اول بهمن‌ماه جاري در کلان‌شهر كرج آغاز شود.
كورش محموديه، سرپرست شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی منطقه البرز کاهش آلودگی و کمک به سالم سازی هوا در این کلانشهر از اهداف اجرای طرح عرضه بنزین یورو 4 در کرج عنوان کرد.
وی با بیان اینکه، بر اساس برنامه‌ریزی و طبق زمان‌بندی تمام جایگاه‌های عرضه بنزین در این کلانشهر بنزین یورو 4 توزیع خواهند کرد، گفت: بنزین یورو 4 که در جایگاه‌های یادشده عرضه می‌شود به قیمت مصوب سهمیه‌ای هر لیتر چهار هزار ریال و آزاد هفت هزار ریال است.
سید جواد حسینی، مسئول روابط عمومی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی منطقه البرز نیز در خصوص خبر رئیس سندیکای جایگاه داران بنزین کشور گفت: عرضه بنزین یورو 4 بدون هیچ مشکلی از جمله تبخیر و فرار بودن این فرآورده در کرج انجام می‌شود.