هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   177   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

قرباني ناهماهنگي مديريت شديم

قرار بود در مراسم افتتاحيه نمايشگاه “مديريت پسماند، بازيافت و بيومَس” خيلي از مسئولان دولتي شركت داشته باشند، معصومه ابتكار رئيس سازمان حفاظت از محيط‌زيست، اكبر تركان مشاور ارشد رئیس‌جمهور و تنی چند از معاونان ومسئولان و... ولي حضور آنها در چند لحظه مانده به افتتاحيه لغو شد، تا اين آخرين بدبياري از سلسله مشكلات محمدباقر اعلايي دبير نمايشگاه مديريت پسماند، بازيافت و بيومس باعث شود سومين دوره اين نمايشگاه بسيار کم رونق تر از دوره پيش برگزار شود. در خصوص چند وچون این نمایشگاه و اتفاقات حاشیه‌ای با وی به گفتگو نشستیم:
پيام ساختمان: چقدر فضا براي نمايشگاه اختصاص داده شده است؟
اين نمايشگاه در سالني به وسعت 4 هزار مترمربع برگزارشده كه 2 هزار متر آن غرفه ‌بندي شده و تعداد 48شركت در آن استقراریافته‌اند. 
پيام ساختمان: در گفتگو با غرفه داران انتقاداتي در مورد كيفيت و استقبال از اين نمايشگاه مطرح شد. شما كيفيت اين نمايشگاه را چگونه ارزيابي مي‌كنيد؟
در اين دوره كه سومين دوره است نسبت به دوره دوم به شدت افت داشته‌ايم. سال گذشته 110 شركت مختلف در نمايشگاه شركت كردند و 4 شركت خارجي هم بين آنها بود. مضاف بر اينكه در قسمت غربي نمايشگاه فضايي بالغ بر 4 هزار مترمکعب را در اختيار ما قرار داده بودند. به چند دليل اين دوره نسبت به دوره پيش پسرفت داشته كه خارج از اراده دبيرخانه برگزارکننده بوده است. نخست اينكه دولت تغيير كرده و شاهد جابه‌جايي‌هايي در شهرداري‌ها هم بوده‌ایم. نزديك به 80 درصد مخاطبان و مشتريان ما از بخش‌هاي دولتي و عمومي هستند همانند شهرداري‌ها، شركت‌هاي صنعتي مانند مس، فولاد مباركه، ذوب‌آهن و ... كه از نظر سهام‌داري بخش عمومي يا بخش دولتي محسوب مي‌شوند. به دليل اين تغييرات خيلي از آنها نتوانستند هماهنگ شوند تا در اين نمايشگاه حضور پيدا كنند، چون اين جابه‌جايي‌ها تا آخر مهر و آبان طول كشيد. طبق تقويم نمايشگاهي، ما مي‌بايست آبان ماه اين نمايشگاه را برگزار مي‌كرديم اما وقتي كار را شروع كرديم ديديم كه نمي‌توانيم نمايشگاه را برگزار كنيم چرا که قبلي‌ها تصميم نمي‌گيرند و بعدي‌ها هنوز سركار نيامده‌اند.
پيام ساختمان: پس چه اتفاقی افتاد؟
طبق بررسي‌هايي كه داشتيم به اين نتيجه رسيديم كه نمايشگاه را با يك ماه تأخير در آذرماه برگزار كنيم و كارها هم به خوبي جلو رفت اما مديريت نمايشگاه به اشتباه فضاي نمايشگاهي را در اختيار ما قرار داده بود كه يك نمايشگاه ديگر در آن برگزار مي‌شد.
پيام ساختمان:شما چه کارکردید؟
ما با اينكه بازاريابي كرده بوديم و شركت‌هايي نيز آمده بودند، اما با این حال نمايشگاه را لغو كرديم. بايد تصميم مي‌گرفتيم كه امسال اين نمايشگاه را برگزار كنيم يا نه؟! تا اينكه مديريت نمايشگاه به ما گفت در بازه زماني امروز يعني 29 دي تا 2 بهمن در این سالن كه دورافتاده‌ترين سالن نمايشگاه است مي‌توانيم نمايشگاه را برگزار كنيم، و فقط براي اينكه برنامه‌هاي سالانه ما به هم نخورد موافقت كرديم و نمايشگاه برگزار شد.
پيام ساختمان: اتفاق دیگری هم افتاد؟
 مشكل ديگري كه باعث شد اين نمايشگاه كم‌رونق باشد همزماني نمايشگاه ما با نمايشگاه محيط‌زيست است. چراكه بين 30 تا 40 درصد از مشتري‌هاي بين نمايشگاه ما و آنها مشترك هستند و در فاصله دو هفته‌اي اين دو نمايشگاه توجيهي ندارد كه شركت‌ها در هر دو جا شركت كنند. مضاف بر اينكه آن را خود سازمان حفاظت از محیط‌زیست برگزار مي‌كند ولي نمايشگاه ما ابلاغي نيست و كاملاً خصوصي است و آنها ترجيح مي‌دهند در نمايشگاه دوم حاضر شوند.
پيام ساختمان: به نظر مي‌آيد تبليغات خوبي براي اين نمايشگاه صورت نگرفت؟
اتفاقاً تبليغات خوبي داشتيم و نزديك به 150 تابلو تبليغاتي را نصب كرديم و در تمام ايستگاه‌هاي مترو تابلوهايي نصب شد به گونه‌اي كه امسال از نظر تبليغاتي بهترين سال بود، اما اين تبليغات بيشتر براي بازديد كننده است نه براي شركت‌كننده‌ها اما آن تبليغاتي كه مورد نظر شماست بايد طي دو ماه صورت بگيرند تا همه در جريان باشند. ما براي واگذاري غرفه‌ها تبليغاتي نياز نداريم چرا که مشتري‌هاي ما خاص هستند و ما آنها را مي‌شناسيم و ارتباط داريم. اگر سياست‌هاي آنها همخواني داشته باشد مي‌آيند اما امسال به همان دلايلي كه گفتم ميسر نشد. متأسفانه ما امسال قرباني عدم هماهنگي مديريت جديد با بدنه بوديم.
پيام ساختمان: برنامه‌اي براي بهتر شدن كيفيت نمايشگاه در سال‌ بعد داريد؟
اگر خدا بخواهد در دوره چهارم كه سال آينده است ما طبق تقويم، نمايشگاهي در آبان ماه برگزار خواهيم كرد كه فاصله چند ماهي با نمايشگاه محيط‌زيست دارد. حتماً شاهد استقبال بيشتر شركت‌ها خواهيم بود و پيش‌بيني مي‌شود كه سال آينده نزديك به 6 تا 7 هزار متر فضاي مفيد داشته باشيم و در صدد هستيم كه براي حضور 30 شركت خارجي در سال آينده مكاتبه و ارتباط برقرار كنيم.