باغ ارگانیک ایرانی را حفظ کنیم

شمار نشریه : 177

احمد مسجد جامعی در شانزدهمین برنامه کشف تهران به منطقه3 رفت و از محله ده ونک و باغات، قنات‌ها و آثار تاریخی فرهنگی و بافت فرسوده این محله دیدن کرد. رئیس شورای اسلامی شهر تهران ضمن بازدید از مکان‌هایی چون مسجد جامع ده ونک، و... گفت: باید گونه‌های طبیعی سازگار در مناطق مختلف حفظ شوند.
احمد مسجد جامعی در ابتدای برنامه خود به مسجد جامع ده ونک رفت و با تاریخچه این مسجد آشنا شد. به گفته ساکنان محل، مسجد قدیمی ده ونک چون گوهری در قلب این محله بود که در سال 1342 خراب شد و جای خود را به ساختمان فعلی مسجد داد.
مسجد جامعی سپس به یکی از قدیمی‌ترین گرمابه‌های تهران که در زیرزمین این مسجد قرار داشت، رفت و ضمن اطلاع از عمر 400 ساله این گرمابه، بر حفظ و احیای این بنای تاریخی تاکید کرد.
رئیس شورای اسلامی شهر تهران سپس به باغ مستوفی‌الممالک در محله ده ونک رفت و با حضور نوه مرحوم مستوفی از این مکان دیدن کرد.
وی در بازدید از باغات ده ونک با بیان اینکه در حال حاضر بیش از 3 هزار باغ در سطح شهر تهران وجود دارد، اظهار داشت:‌ در برنامه 5 ساله دوم شهرداری بر حفظ باغات در شهر تهران تاکید شده است.
رئیس شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به سرانه فضای سبز شهر گفت: این سرانه برای هر شهروند 15 مترمربع است و در برنامه 5 ساله دوم این رقم باید به 18 مترمربع افزایش یابد
وی گفت: در قدیم بسیاری از محلات تهران بر اساس گونه‌های طبیعی آن محل نام‌گذاری شده‌اند و در ونک نیز گونه گیاهی درخت ون رویش داشته است که در حال حاضر این‌گونه در این محل دیده نمی‌شود. معتقدم باید باغ‌های ارگانیک ایرانی را همان‌گونه که بوده‌اند حفظ کنیم
وی پس از اطلاع از اوضاع قنات‌ها در تهران و ده ونک خاطرنشان کرد: در تهران 500 قنات داریم که تنها 150 قنات فعال هستند. 60 قنات دیگر هم در حال بازسازی است. امیدواریم بتوانیم تا سال آینده 100 قنات دیگر را هم بازسازی کنیم تا مشکل آب و فضای سبز در تهران و به ویژه در ده ونک حل شود.
حضور در باشگاه آرارات و کلیسای محوطه آن نیز از دیگر بخش‌های برنامه کشف تهران این هفته بود. این کلیسا با معماری ویژه خود اثر معمار صاحب سبک ارمنی مرحوم روستم وسکانیان است که از بتن یکپارچه ساخته شده است. بازدید از قلعه ارامنه و کلیسای میناس مقدس  و دیدار با تعدادی از هموطنان ارمنی و شورای خلیفه‌گری نیز بخشی از این برنامه را تشکیل داد.
وی همچنین به باشگاه اصحاب فرهنگ و هنر رفت و این باشگاه را با حضور هنرمندانی چون داریوش ارجمند، هوشنگ توکلی، داریوش اسد زاده، اسماعیل خلج، محمود پاک‌نیت و دیگر بازیگران و هنرمندان افتتاح کرد.
دیدارهای دوره‌ای رئیس شورای اسلامی شهر تهران با عنوان «کشف تهران» هر جمعه باهدف حضور در هویت تاریخی فرهنگی تهران و آشنایی با مسائل و مشکلات مردم مناطق مختلف تهران انجام می‌پذیرد.