هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   177   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

جاذبه فراموش شده گردشگری زمستانی

گروه معماری و دکوراسیون: ظرفیت گردشگری زمستانی در مناطق برفی کشور از جمله استان اردبیل که به پایتخت برف ایران شهرت دارد، فرصت ارزشمندی است که از آن استفاده‌نشده و منابع درآمدی سرشار آن نیز به‌راحتی از دست می‌رود.
مناطق کوهستانی و پر برف در کشورهایی چون فرانسه، سوییس، اتریش و ایتالیا بخشی از اعتبار حوزه ورزش و گردشگری خود را مدیون برف و زمستان در رشته‌کوه باشکوه آلپ هستند، چین و روسیه نیز در این زمینه وضعیت مشابهی دارند.این کشورها از طرفی با آغاز فصل زمستان و برگزاری مسابقات ورزشی در رشته‌هایی مانند اسکی، اسنو موبیل، لوژ سواری، هاکی و اسکیت روی یخ در راه تشویق جامعه به سمت ورزش حرکت کرده و از طرف دیگر با سرمایه‌گذاری مناسب، تأمین زیرساخت های گردشگری در کنار میزبانی مسابقات بین‌المللی با جذب گردشگران از سایر نقاط دنیا سودهای سرشاری به‌دست می‌آورند.
استان اردبیل در ارتفاع 1500متری از سطح دریا قرار دارد و به‌عنوان یک منطقه سردسیر و کوهستانی ، برف بیش از هفت ماه میهمان کوهستان های اطراف و حتی برخی شهرهای آن است؛ برفی که به گفته کارشناسان می‌توانست در صورت اتخاذ تدابیر مناسب در قالب فرصتی بی‌نظیر در زمینه گردشگری موجب افزایش اشتغال، درآمدزایی و عامل سرعت بخشی در رشد و توسعه استان عمل کند.
بخش محدودی از دامنه سبلان در منطقه سرعین میزبان پیست اسکی آلوارس یکی از بزرگ‌ترین پیست‌های کشور می‌باشد؛ که البته همین پیست موجود نیز در بیشتر اوقات سال تعطیل بوده و در فصل تابستان نیز گردشگران صرفاً از" تله سی یژ" آن استفاده می‌کنند.
بر این اساس استان اردبیل با زمستان سفیدپوش خود می‌بایست به‌صورت طبیعی یکی از مراکز اصلی ورزش های زمستانی در کشور می‌شد اما به‌واسطه بی‌توجهی‌ها، ظرفیت های بالقوه آن مورد استفاده قرار نگرفته و در این زمینه محروم می‌باشد.
سرپرست هیئت اسکی استان اردبیل در این زمینه اظهار کرد: آلوارس تنها پیست منطقه سرعین است که پس از فراز و نشیب های فراوان سرانجام اوایل دهه 80 به بهره‌برداری رسید اما بیشتر اوقات سال بسته است. وی افزود: این پیست با کمک سازمان همیاری‌ها احداث و با استناد به اصل 44 ظاهراً به بخش خصوصی واگذارشده که جزییاتش مشخص نبوده و شبهاتی در زمینه نحوه واگذاری آن مطرح است که امیدواریم با اقدامات دولت تدبیر و امید مرجعی بی‌طرف و صلاحیت‌دار نحوه این واگذاری را مورد بررسی قرار دهد.
غفور زمزم که از سال 1380 در هیئت اسکی استان اردبیل در سمت‌های مختلف فعالیت دارد، بیان کرد: بارها این مباحث با مسئولان در میان گذاشته شد ولی متأسفانه تاکنون هیچ کاری در این زمینه صورت نگرفته است.وی اضافه کرد: جاده منتهی به پیست که جزو نقاط برف‌گیر است، اغلب اوقات مسدود بوده و بازگشایی نمی‌شود؛ این در حالی است که حتی با باز شدن جاده و فراهم شدن سایر موارد، برای مسطح کردن پیست با نبود ماشین های برف‌کوب روبه رو هستیم.
باوجود رونق گردشگری زمستانی در بسیاری از کشورهای سردسیر، اما ایران باوجود داشتن نواحی کوهستانی و برف‌گیر و قرار گرفتن ارتفاعات زاگرس و البرز نتوانسته‌ همانند این کشورها از ظرفیتی که دارد به خوبی استفاده کند.  مناطقی چون اردبیل، همدان، شهرکرد و دیگر شهرهای سردسیر ایران از مناطقی است که می‌تواند در صورت سرمایه‌گذاری‌های لازم و برنامه‌ریزی مسئولان به نقاطی جذاب برای گردشگری زمستانی تبدیل شود و گردشگران بسیاری را از کشورهای حوزه خلیج‌فارس که از وجود بارش برف بی‌بهره‌اند به این مناطق بکشاند.