هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   177   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

رنگ‌های خنثی در دکوراسیون

گروه معماری و دکوراسیون: رنگ‌ها به سه دسته کلی تقسیم می‌شوند: گرم ، سرد و خنثی.
 دسته اول قرمز،نارنجی، زرد، سبز، ارغوانی و نظیر آن که نشان هیجان بوده و تحریک کننده است، دسته دوم آبی، بنفش، فیروزه‌ای که نشان ملایمت است، و دسته سوم که نه گرم است و نه سرد؛ بلکه خنثی بوده و در کنار رنگ های دیگر معنا پیدا می‌کند.
 رنگ‌های خنثی گزینه‌های بسیار خوبی برای دکوراسیون خانه هستند زیرا با هر ترکیب و هر رنگی جور می‌شوند و به فضا، نمای زیبایی می‌بخشند. شاید استفاده از واژه «امن» برای این رنگ‌ها بد نباشد زیرا هیچ‌گاه کهنه و قدیمی نمی‌شوند.
ایجاد کنتراست
در فضاهایی که رنگ اصلی آنها سفید یا رنگ‌های کرم و بژ بسیار روشن است، استفاده از وسایل چوبی تیره و سطوح فلزی بارنگ های تیره بهترین انتخاب برای ایجاد کنتراست است. به طور مثال، لوستر اتاق، میله پرده یا پایه آباژور را از فلزهای تیره همچون مشکی انتخاب کنید تا باعث جذابیت بیشتر فضا بشوند. اگر رنگ دیوار، رنگ مبلمان، فرش و پرده را با رنگ های خنثی همچون سفید انتخاب کردید، انتخاب های درستی هم از وسایل تیره داشته باشید.
استفاده از طرح و نقش
اگر اصرار بسیاری بر استفاده از رنگ های خنثی دارید، می‌توانید برای جلب‌توجه و افزایش زیبایی فضا از پارچه‌های طرح دار کمک بگیرید. به طور مثال، طرح های راه‌راه، هندسی، گل و بته یا ترکیب آنها باهم انتخاب هوشمندانه‌ای برای رنگ‌های خنثی است. سعی کنید طرح‌ها اندازه‌های ریز و درشت داشته باشند تا بیشتر دیده شوند.
ترکیب سبک‌ها
در خانه‌هایی که همه دیوار و مبلمان و فرش و پرده از رنگ های خنثی انتخاب‌شده‌اند، از تُناژ متفاوت رنگ چوب برای زیبایی بیشتر استفاده کنید. به طور مثال، می‌توانید از وسایل چوبی که بارنگ سفید یا رنگ توسی پرداخت نهایی شده‌اند یا آنهایی که رنگ های مات دارند، استفاده کنید. یا برای تاکید بیشتر بر زیبایی فضاهایی که رنگ خنثی دارند می‌توانید از سبد حصیری، پارچه گونی یا مبلمان چوبی و حصیری استفاده کنید.
استفاده درست از بافت
اتاقی که هیچ رنگ و طرح خاصی ندارد، چگونه می‌تواند نظر بیننده را به خود جلب کند؟ بهترین راهکار، استفاده از بافت های مناسب است، بافت های ارگانیک همچون چوب، کتان، پنبه، یا حتی فلز می‌توانند فضای اتاق خنثی را از بی‌روحی خارج کنند و به آن شخصیت ببخشند. 
استفاده جزئی از رنگ
مزیت بزرگ رنگ های خنثی این است که هر زمان که دوست داشته باشید می‌توانید وسایل دکوری و جانبی را به رنگ‌های مختلف تغییر دهید و هراس جور شدن با رنگ  وسایل دیگر را نداشته باشید. اتاق‌هایی که دیوار و مبلمان آن سفید انتخاب‌شده‌اند می‌توانند با قرار گرفتن یک کوسن رنگی نارنجی یا آباژور سبز یا حتی یک گلدان طبیعی به فضایی  زیبا و دلنشین تبدیل شوند. این رنگ‌ها را می‌توانید با تغییر فصل، تغییر دهید.