هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   177   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

بدون اثاثیه هرگز!

گروه معماری و دکوراسیون: یک اتاق بزرگ خالی می‌تواند خیلی سرد و مأیوس‌کننده به نظر برسد و در مقابل یک اتاق، هر چند بزرگ اما خوب چیده شده، می‌تواند جذاب و خیره‌کننده به نظر برسد.کارهای زیادی هست که می‌توانید برای قشنگ تر شدن اتاق بزرگ تان انجام بدهید.
خرید لوستر و آویز بزرگ
اگر بودجه‌اش را دارید و می‌خواهید پول خرج کنید، خریدن لوستر و آویز بزرگ برای سقف پیشنهاد مناسبی به نظر می‌رسد، این‌طوری علاوه بر احساس عظمت و بزرگ بودن با نور چراغ های یک لوستر فضای گرم تری را در اتاق تجربه خواهید کرد.
آینه‌شمعدان و آباژور و اصولاً نورهایی که رومیزی و پایه‌دار هستند هم همان کارکرد را دارند و اگر کمی آنتیک و قدیمی باشند، باشخصیت سنتی‌شان فضا را گرم‌تر می‌کنند، تازه این‌طور نور اتاق هم شکل خاص و قابل‌توجهی پیدا می‌کند.
دکوراسیون دیوارها
دیوارها را هم فراموش نکنید، به‌جای اینکه بگذارید همان طور لخت‌وعور به نظر بیایند از فرش های دیوار و قاب شده استفاده کنید. نمونه‌های سنتی مثل گبه یا یک تابلوی فرش با طرح و نقشی زیبا قطعاً مهمانان شما را مجذوب خود می‌کند، پرده و آویزهای پارچه‌ای هم که جای خودشان را دارند.
با استفاده از پرده و مبل های بزرگ و یکی دو تا مجسمه تزیینی نمای دیوارهایی که پنجره دارند زیباتر می‌شود و قطعاً نشستن روی آنها وقتی آفتاب ملایم از بیرون می‌تابد خیلی مزه می‌دهد.
تابلوهای نقاشی و عکس های یادگاری را هم فراموش نکنید، با استفاده از آنها شما می‌توانید ذوق و قریحه هنری‌تان را هم به نمایش بگذارید و مطمئن باشید که تمام این جزئیات کوچک به اتاق شما شخصیت ویژه‌ای خواهند داد.
رنگ دیوارهای اتاق هم خیلی مهم هستند، لحن رنگ‌ها و گرمی و سردی آنها در هماهنگی با مبلمان، گل های آپارتمانی شما و سایر تزئینانی که استفاده می‌کنید، در واقع لحن خانه شما خواهد شد، گرم مثل قرمز، آرام مثل آبی و پرطراوت مثل سبز، تازه کلی رنگ دیگر هم هست...
رنگ را فراموش نکنید
اما فراموش نکنید قبل از اینکه شروع کنید، به یک برنامه‌ریزی دقیق احتیاج دارید. اول یک تم اصلی برای رنگ و فضای اتاق پیدا کنید. شما به رنگی احتیاج دارید که علاوه بر زیبایی و هارمونی مورد پسند خودتان به‌عنوان ساکن خانه باشد و در قدم بعد حواستان باشد این رنگ با رنگ وسایلتان در تضاد و اصطلاحاً جیغ نباشد.
بعد از اینکه تم اصلی را انتخاب کردید، به این فکر کنید که می‌خواهید فضای خانه چه شکلی باشد؟ سنتی، مدرن، یادآور فرهنگ و موضوعی خاص، مثلاً اگر عشق فیلم و سینما هستید فکر کردید که جالب است دکور و فضای خانه این علاقه شما را نشان بدهد، مثلاً با فیلم های بریده‌بریده به‌جای پرده.
فقط حواستان باشد آنجا را این‌قدر شلوغ نکنید که بعدازظهر وقتی به خانه برمی‌گردید احساس راحتی نکنید و فضای شلوغ خانه آزارتان بدهد. پس از اینکه تم و فضای برنامه مشخص شد، حالا رنگ های همسان و متناسب را انتخاب کنید و وقتی همه اینها تمام شد، نقاشی آنجا را آغاز کنید. همه‌چیز باید طبق نقشه پیش برود. در چیدمان وسایل و مبلمان هم دقت کنید فقط یک قطعه ناجور ممکن است هارمونی فضا را به هم بریزد و شما را از هدفتان دور کند.
آخر سر هم یادتان باشد باید برای اتاق بزرگتان یک فضای کانونی و اصلی تعریف کنید. یک شومینه ایده مناسبی به نظر می‌رسد، اگر امکانش نیست به یک گلخانه کوچک یا یک آکواریوم خوشگل و بزرگ فکر کنید .فقط حواستان باشد با بقیه فضای اتاق  هماهنگ باشد.