باغچه رنگارنگ زمستانی

شمار نشریه : 177

گروه معماری و دکوراسیون
با آغاز فصل زمستان و سرد شدن هوا، بیشتر مردم گلدان‌ها را به گلخانه یا محیط داخل خانه منتقل می‌کنند.  بااین‌وجود در زمستان هم مي‌توان باغچه‌‌اي زيبا داشت. علاوه بر این، زمستان اين فرصت را به باغچه مي‌دهد تا علاوه ‌بر تقویت خاك، کمی استراحت كند و علف‌های هرز و جانوران موزی آن از بین برود. شما با رعایت چند نکته می‌توانید باغچه‌تان را برای فصول دیگر سال آماده كنيد و از زیبایی آن در زمستان لذت ببرید:
چوب و برگ‌هاي خشک‌شده در سطح باغچه را جمع كرده و دور بریزید. چرا که در فصل زمستان، رطوبت هوا باعث مرطوب شدن اين برگ و چوب‌هاي خشك مي‌شود و بستر مناسبي براي رشد قارچ‌ها به وجود مي‌آورد. اين قارچ‌ها به خاك باغچه حمله كرده و از مواد مفید آن استفاده مي‌کنند.
علف‌های هرز را با دقت از داخل خاک خارج کنید، توجه داشته باشید هيچ ريشه‌اي داخل خاك باقي نماند. ریشه‌ها مکان مناسبی برای جمع شدن زالوها، پشه‌ها و دیگر جانوران موذی هستند. اگر علف‌هاي هرز روي سطح باغچه ديده نمي‌شوند، خاك باغچه را به‌صورت نامنظم بكنيد و ريشه‌ علف‌هاي هرز داخل خاك را از بين ببريد. همچنین نمی‌توانید مقداری علف‌کش را در سطح باغچه پخش‌کنید.
بعد از پاشیدن علف‌کش‌ها و سموم لازم برای خاک، قبل از پر کردن باغچه با خاك جديد مقداری کود شیمیایی یا گیاهی به خاک اضافه کنید و با آن باغچه را پر کنید. سعی کنید کود زیاد نشود تا باغچه مورد هجوم باکتری‌ها و قارچ‌ها و ... قرار نگیرد. خاک باغچه را با وسایل باغبانی به خوبی زهکشی کنید. زهکشی باعث می‌شود تا آب آزادانه داخل خاك حرکت کند و از جمع شدن آب در پای درختان، گندیدگی و در نهایت از بین رفتن گیاه جلوگیری می‌کند. 
اگر در باغچه‌تان گیاهی دارید که نمی‌توانید آن را جابه‌جا کنید و ممكن است سرما آن را از بین ببرد، بهتر است دور گياه را با پارچه‌ای پشمی یا نایلون بپوشانید یا از چند قطعه شیشه به‌صورت محافظ اطراف آن استفاده كنيد.
سطح باغچه را با خرده‌سنگ‌های ریز به عمق2 تا 3 سانتی‌متر بپوشانيد؛ این کار باعث می‌شود که در روزهای بارانی آب لابه‌لای سنگ‌ها نفوذ کرده و دیرتر به خاک برسد و زحمت شما برای زهکشی خاک از بین نرود.
از بقایای ریشه‌ها و چوب‌های خشک برای تزئین و زیباتر کردن باغچه استفاده کنید؛ با قرار دادن چند کنده‌چوب با طرح و شکل‌های زیبا، باغچه‌تان را در زمستان جذاب کنید. دقت کنید که ریشه‌ها تمیز و فاقد آلودگی باشند.
اگر می‌خواهید گیاهي را در هوای باز و داخل گلدان نگه‌دارید بهتر است اولاً گیاه در برابر سرما مقاوم باشد، ثانیاً قبل از ریختن خاک، یک لایه عایق گرما از داخل گلدان کشیده و بعد خاک بریزید تا ریشه‌ها گرم بمانند.
براي عايق خارجي مي‌توانيد دورتادور گلدان را با گونی بپوشانید و به كمك سيم يا طناب آن را محکم کنید.
در آخر می‌توانید گیاهان زمستاني مانند قلمه‌های رز، گل بنفشه، رز ماری، یاس،گل گل‌های کلم، و...را که در برابر سرما مقاوم هستند، در باغچه بکارید.