هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   177   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

تهیه آیین‌ نامه‌های معماری اسلامی

معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران با اشاره به  تهیه ضوابط و آیین‌نامه‌های معماری و شهرسازی اسلامی در کلان‌شهر تهران ،گفت: با عنایت به منویات مقام معظم رهبری مبنی بر توجه به معماری و شهرسازی متناسب با حیات طیبه اسلامی و تأکیدات شهردار تهران آیین‌های ضوابط شهرسازی و معماری اسلامی تهیه می‌شود.
علیرضا نادری ادامه داد: اگر به نمای ساختمانی واحد بدون در نظر گرفتن نمای دیگر ساختمان‌ها فکر شود همگونی نمای شهری در کلیت از میان می‌رود. لذا بررسی طرح‌های ارائه‌شده توسط جمعی از صاحب‌نظران و مسئولان در مراکز تأیید پروانه‌های ساختمانی ضروری به نظر می‌رسد. معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران بررسی میدانی طرح ساختمان‌ها یا بناهای اطراف از لحاظ کیفیت طرح معماری، نمای ساختمان، تناسب حجم آن با ساختمان‌های اطراف و زیبایی طرح و مصالح مورد استفاده را نیز گامی موثر در بالا بردن کیفیت نمای شهری عنوان کرد.
وی با اشاره به تدوین ضوابط عام نما توسط معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران در سال 1391 که هم اکنون به شورای اسلامی شهر تهران جهت بررسی ارسال شده است، اظهار داشت ارتقای منظر شهری کلانشهر تهران، نه در گرو اقدامات سطحی، مقطعی و نتیجتاً ناپایدار در مورد آرایش جداره‌های شهری بلکه در گرو اتخاذ رویکردی است که منظر شهری را به مفهوم " تجلی خارجی یک کلیت واحد " که از یک سو در تعامل دائمی و همزمان با لایه‌های گوناگون: نظام فرم شهر" (متشکل از نظام‌های پنج گانه: کاربری زمین، حرکت و دسترسی، فضاهای همگانی، فرم کالبدی و منظر شهری) و از سوی دیگر تحت تأثیر بسترهای قانونی، مالی و تشکیلاتی نظام توسعه و مدیریت شهری تحلیل می‌نماید.
نادری یادآور شد: با توجه به اینکه ضوابط سیما و نمای شهری در هر یک از معابر 12 گانه، توسط مشاوران طراحی شهری، تدوین شده بود و با هدف اجرایی و عملیاتی نمودن ضوابط تدوین‌شده، نسبت به تعریف پروژه‌های ساماندهی جداره محورهای امام خمینی(ره)، پیروزی و محور دماوند اقدام شد.
معاون معماری و شهرسازی شهرداری تهران بیان کرد: حوزه معاونت شهرسازی و معماری، در راستای آموزش حرفه مندان، کارشناسان شهرداری، دانشجویان رشته‌های معماری و شهرسازی و ... جهت ارتقای دیدگاه و توجه دادن آنان به معماری اسلامی - ایرانی، در سال 1390، اقدام به تعریف سلسله کارگاه‌های تخصصی "بازخوانی شهر تهران" با رویکرد جستجویی در معماری اسلامی - ایرانی، نموده است که تاکنون 7 کارگاه، تشکیل گردیده و نسبت به شناخت مشکلات و مسائل تهران معاصر و به چالش گذاشتن مباحث مختلف و استخراج دستورالعمل‌های کاربردی برای حل معضلات آن اقدام شده است.