جزئیات افزایش بهای مسکن مهر

شمار نشریه : 177

گروه گزارش: با ابلاغ و اجرایی شدن دستورالعمل شماره 3 وزارت راه و شهرسازی، آن دسته از متقاضیان که مسکن مهر ثبت‌نامی آنان مشمول قرارداد سه جانبه است، ملزم به پرداخت مبالغ بیشتری شده‌اند یا به زودی می‌شوند. مبالغ به تازگی اضافه‌شده در قراردادهای جدیدی که متمم نام دارند درج خواهند شد. به منظور اطلاع از نحوه محاسبه و پرداخت این مبالغ و کسب اطلاع از سایر جزئیات قراردادهای متمم، به سراغ نماینده وزارت راه و شهرسازی در امور نظارت بر واگذاری مسکن مهر رفتیم؛ فریدون پیرلورن علاوه بر این که مشاور معاونت برنامه‌ريزي و اقتصاد حمل‌ونقل وزارت راه و شهرسازی است، دبير كارگروه فناوري اطلاعات آن نیز هست.
پیام ساختمان: دستورالعمل شماره 3 به چه نحو اجرایی خواهد شد؟
دستورالعمل شماره 3 به شکل «قرارداد متمم» اعمال می‌شود. یعنی ما برای همکارانمان در استان‌ها این امکان را ایجاد می‌کنیم تا بتوانند مبالغ اضافه‌شده جدید را در سامانه مسکن مهر اضافه و با توجه به این مبالغ جدید، قرارداد متمم را از سامانه اخذ کنند و به امضای سه نفری که تفاهم‌نامه‌های سه جانبه را امضا می‌کنند برسانند. این قرارداد، متمم قرارداد پیش‌فروش خواهد بود.
پیام ساختمان: مبالغ اضافه‌شده چطور محاسبه می‌شوند؟
در دستورالعمل جدید مشخص است که الزاماً مبالغ این دستورالعمل از دو دستورالعمل قبلی کسر خواهد شد و پس از آن، مبالغ در سیستم درج خواهد شد و صرفاً شامل قراردادهایی است که با 320 هزار تومان منعقدشده‌اند و فقط مربوط به پروژه‌های سه جانبه دولتی است. مبلغ هم بر اساس پیشرفت فیزیکی پروژه‌ها خواهد بود. یعنی پروژه‌ها متناسب با پیشرفت‌شان درصدی از این مبالغ را دریافت خواهند کرد. طبعاً پروژه‌ای که در مرحله نازک‌کاری است با پروژه‌ای که در مرحله سفت‌کاری است متفاوت و مبلغ مذکور هم در هر پروژه‌ای نیازمند محاسبه است.
پیام ساختمان: بعد از تعیین و اعلام مبالغ، متقاضیان چه طور باید آنها را واریز کنند؟
متقاضیان بعد از اعلام مبالغ اضافه‌شده، باید درصدی را واریز کنند و مابقی آن هم به صورت اقساطی است که از قبل اعلام شده است. مثلاً اگر یک متقاضی چهار قسط دارد مبلغ مذکور به همان چهار قسط اضافه می‌شود که باید در موعد مقرر خودش پرداخت شود و لزومی به پرداخت یکجا وجود ندارد. شرکت‌های عمران قیمت‌های جدید و مبالغ اقساط جدید را بر اساس محاسبات به مردم اعلام می‌کنند.
پیام ساختمان: این مبالغ شامل کسانی که قرارداد پیش‌فروش ندارند هم می‌شود؟
همه افرادی که قرارداد سه جانبه دارند و واحدشان را تحویل نگرفته‌اند اعم از این که قرارداد پیش‌فروش دارند یا ندارند مشمول این دستورالعمل هستند. فقط افرادی که قرارداد ندارند به مبالغ پرداختی اقساطشان اضافه می‌شود. 70 درصد آورده افراد هم از این به بعد، بسته به متراژ واحد بر اساس مبالغ جدید محاسبه می‌شود. مثلاً واحدی 70 متری با واحدی 100 متری که 20 متر مشاعات و انبار و پارکینگ دارد متفاوت است. از طرف دیگر مثلاً واحدی که سقف قراردادش 36 میلیون تومان بوده و 70 درصد آن نزدیک به 25 میلیون می شده، الآن اگر سقف کل قرارداد 40 میلیون بشود طبیعتاً 70 درصد آن هم افزایش پیدا می‌کند.
پیام ساختمان: این مبالغ اضافه به سازندگان و پیمانکاران مسکن مهر داده می‌شود؟
دو بخش‌نامه قبلی محدودیت زمانی داشت و تعیین شده بود که اگر پیمانکار در محدوده زمانی مشخصی با برنامه‌ریزی پیشرفت فیزیکی مشخص‌شده بتواند واحدش را تکمیل و تحویل نماید، مبالغ اضافه‌شده به او تعلق می‌گیرد. مثلاً بخش‌نامه اول که 15 هزار تومان بود مشمول هیچ کس نشد چون هیچ سازنده‌ای نتوانست در موعد مشخص‌شده واحدهایش را تحویل دهد و من سراغ ندارم کسی که از آن مبالغ دریافتی داشته باشد. بخشنامه فعلی هم محدودیت زمانی دارد و در آن دقیقاً قیدشده که در محدوده زمانی مشخصی باید پروژه تحویل شود تا پیمانکار بتواند مبالغ را دریافت کند. مسلماً وقتی ما از طرف مردم وکیل می‌شویم و متمم قرارداد را با پیمانکاران امضا می‌کنیم این زمان‌بندی را در نظرخواهیم گرفت و اگر پیمانکاران از این عدول کنند مشمول عدم دریافت این مبالغ خواهند بود.
پیام ساختمان: برای تأمین مابه‌التفات هزینه‌های ساخت، پیشنهادهای دیگری هم مطرح بود مثل واگذاری قسمت‌های تجاری مسکن مهر در شهرهای جدید یا دادن زمین به پیمانکاران؛ چرا نهایتاً کار به اینجا رسید؟
در فرایند تهیه بخشنامه اخیر تمام دست‌اندرکاران نگران تأمین منابع مالی بودند. پیشنهادهای زیادی هم مطرح شد مثل افزایش تسهیلات بانکی، واگذاری زمین به پیمانکاران، واگذاری تعدادی از واحدها و پیشنهادهای دیگر. ولی هیچ‌کدام مورد قبول واقع نشدند. مثلاً پرداخت تسهیلات بانکی به متقاضیان منتفی شد به خاطر سیاست‌های دولت و بحث‌هایی که در خصوص تورم زا بودن پول‌های پرقدرت بانک ملی مطرح است؛ فروش یا واگذاری اراضی هم موانع قانونی دارد چون قانون به ما اجازه نمی‌دهد اراضی دولتی و ملی را برای پروژه‌ای که صرفاً متعلق به تعداد خاصی است خرج و حقوق ملت را ضایع کنیم. واگذاری تعدادی از واحدهای مسکن مهر هم منتفی است چون ما به هیچ عنوان نمی‌توانیم آنها را از طرح خارج کنیم و مسکن مهر فقط باید به متقاضیان واجد شرایط تعلق بگیرد. نهایتاً بار مالی به عهده مردم افتاد و راه دیگری نماند.