هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   177   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

ساخت و ساز گران می‌شود

گروه ساخت و ساز: ازآنجاکه بخش قابل‌توجهی از درآمد شهرداری‌ها از محل عوارض ساختمانی تأمین می‌شود، شهرداری تهران تصمیم گرفت لایحه‌ای برای افزایش 50 درصدی « قيمت صدور مجوز تراكم و تغييركاربري»  به شورای شهر تقدیم کند. البته ظاهراً شهرداری تهران اوايل امسال این لایحه را تهيه كرده بود اما تلاقي ارائه لايحه با روزهاي پاياني فعاليت شوراي قبلي، مانع تصويب يا رد آن شد.شورای شهر تهران هم افزایش یکباره 50 درصدی قیمت تراکم و تغییر کاربری در شهر تهران را تصویب نکرد اما با نصف این درخواست موافقت کرد تا از ابتدای سال 93 به طور میانگین در محله‌های مختلف شهر تهران، قیمت تراکم و تغییر کاربری 24 درصد افزایش ‌یابد.
 تصویب افزایش 24 درصدی قیمت تراکم در حالی است که از سال 81 تا 89 هزینه صدور این مجوز فقط 13 درصد رشد کرده بود و از سال 89 تاکنون نرخ آن ثابت مانده بود.
موافقت ضمنی وزارتخانه
گرانی تراکم و تغییر کاربری در حالی اتفاق می‌افتد که شورای عالی معماری و شهرسازی اخیراً انتقاد‌های زیادی را متوجه مدیریت شهری کرده است. دبیر شوری عالی معماری و شهرسازی به شدت از روند تراکم‌فروشی و درآمد‌های بی‌حساب‌وکتاب شهرداری‌ تهران انتقاد کرده بود. یکی از دلایل مخالفت‌ پیروز حناچی این بود که تراکم فروشی‌های بی‌رویه ظرفیت پذیرش جمعیت زیادی را در تهران به وجود آورده است.
معاون معماری و شهرسازی وزارت راه و شهرسازی در پاسخ به سؤال خبرنگار پیام ساختمان مبنی بر اینکه آیا با افزایش قیمت تراکم توسط شهرداری تهران موافق هستید، گفت: چنانچه این افزایش قیمت منجر به کاهش فروش تراکم شود، با آن موافقیم؛ بنابراین به نظر می‌رسد شهرداری ترفند خوبی را انتخاب کرده باشد؛ یعنی افزایش قیمت تراکم به‌جای افزایش فروش تراکم.
درخواست افزایش 50 درصدی قیمت تراکم توسط شهرداری در حالی صورت گرفت که شورای عالی معماری و شهرسازی در حال بازبینی طرح تفصیلی تهران و کاهش میانگین تراکم‌هایی است که پیش‌بینی‌شده و شهرداری حساب ویژه‌ای روی درآمد حاصل از آن باز کرده بود. البته نماینده شهرداری تهران در جلسه شورای شهر با اشاره به میزان تورم در شهر تهران بر اساس آمار رسمی بانک مرکزی گفت: طی 10 سال گذشته یعنی از سال 81 تا 91 حدود 187 درصد تورم در شهر تهران داشتیم و ما اگر می‌خواستیم بر اساس نرخ تورم ارزش تراکم مجاز را بالا ببریم باید 120 درصد افزایش قیمت می‌دادیم، اما پیشنهاد شهرداری میانگین افزایش 50 درصدی است.
سؤالی که اینجا مطرح می‌شود این است که افزایش متوسط 24 درصدی قیمت تراکم در تهران چه تأثیری روی قیمت مسکن و ساخت و ساز‌ها خواهد گذاشت؟کارشناسان پاسخ می‌دهند:
باعث رکود نمی‌شود
احمدرضا سرحدی، کارشناس مسکن دراین‌باره به خبرنگار ما گفت: طبیعی است که هر گونه افزایش قیمت در ساخت‌وساز از جمله افزایش تراکم قیمت‌ها را تحت تأثیر قرار می‌دهد و مالکان قیمت ملکشان را افزایش می‌دهند.
سرحدی در پاسخ به سؤال خبرنگار ما مبنی بر اینکه افزایش قیمت تراکم چقدر باعث رکود می‌شود، گفت: ساخت‌وساز تابع گرانی و ارزانی نیست. ساختمان‌سازی تابع عرضه و تقاضاست که همیشه بوده و به نظر نمی‌رسد تا 10 سال آینده هم عرضه و تقاضا به تعادل برسد. ضمن اینکه بازار‌های موازی هم می‌تواند در کاهش یا افزایش ساخت‌وساز موثر باشد. وی خاطرنشان کرد: به دلیل رکودی که امسال در ساختمان‌سازی شاهد بودیم، صدور پروانه‌ها توسط شهرداری تا حدود 25 درصد کاهش داشت و قطعاً با افزایش قیمت تراکم به نوعی کاهش صدور پروانه‌ها جبران می‌شود.
بی تأثیر است
یزدانی، کارشناس مسکن اما نظری متفاوت با سرحدی دارد و معتقد است : افزایش قیمت تراکم تأثیری بر قیمت مسکن نمی‌گذارد. متوسط قیمت تراکم پایه نسبت به قیمت مسکن اصلاً قابل‌توجه نیست و حتی باعث کاهش ساخت‌وساز هم نمی‌شود و در کل هیچ تأثیری بر بازار مسکن نمی‌گذارد.
گران می‌شود
بهروز سرابندی، رئیس مرکز توسعه صنعتی‌سازی ساختمان نیز دراین‌باره به خبرنگار ما گفت: چنین افزایش قیمتی موجب اضطرار سازندگان خواهد شد و مسلماً سازنده این اضطرار را به خریدار منتقل خواهد کرد.اگر چه در رسانه‌ها و جراید دنباله‌رو شهرداری تهران این افزایش‌ها را ناچیز دانسته و در حد 3 یا 4 درصد می‌دانند، اما این اضطرار بیش از اثرات مالی 10 درصد روانی خواهد داشت.
وی ادامه داد: درحالی‌که دولت تدبیر و امید از کاهش مخارج و تورم 25 درصدی صحبت می‌کند، شهرداری پیشنهاد 50 درصدی افزایش را می‌دهد و شورای شهر با چشم‌پوشی از این موضوع و با منت فراوان آن را به 24 درصد کاهش می‌دهد. البته لازم است اشاره‌کنم که افزایش 24 درصدی صحت ندارد و این افزایش 24 تا 70 درصد است که 24 درصد افزایش متعلق به طبقات پایین است و در طبقات بالاتر قیمت‌ها به شدت افزایش پیدا می‌کند.