هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   177   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

اهداف تجاری بانک‌ها در پرداخت وام

 گروه گزارش: شورای پول و اعتبار در مصوبه اخیر خود مقرر کرد؛ وام خرید مسکن از 20 به 35 میلیون تومان افزایش یابد، همچنین این وام برای زوج‌های جوانی که از 17 دی ماه امسال یعنی روز تصویب شورای پول و اعتبار به بعد عقد کنند 50 میلیون تومان خواهد بود.کارشناسان حوزه مسکن در خصوص مصوبه شورای پول و اعتبار نظرات مختلفی دارند، به‌طوری که برخی معتقدند با افزایش وام خرید مسکن به‌زودی شاهد رونق در این بازار خواهیم بود و برخی دیگر معتقدند این مصوبه باعث افزایش قیمت مسکن می‌شود . عده‌ای نیز می‌گویند: به دلیل گرانی قیمت آپارتمان مبالغ تعیین‌شده نه باعث خروج بازار مسکن از رکود و نه باعث افزایش قیمت مسکن می‌شود، بلکه شاید تا حدودی به متقاضیان مسکن برای خرید کمک کند.علاوه بر این ، پرداخت اقساط 525 هزار تومانی این وام‌ها که برای دهک‌ها و اقشار کم درآمد بسیار سنگین است،نیز از مواردی است که کارشناسان به آن انتقاد دارند.پیام ساختمان به‌منظور واکاوی بیشتر موضوع افزایش وام مسکن را درگفتگو با کارشناسان و نمایندگان مجلس بررسی کرده است:
سفته بازاری به نام وام
محسن یزدانی،کارشناس مسکن با انتقاد از نحوه پرداخت و بازپرداخت وام مسکن به پیام ساختمان گفت:  علاوه بر اقساط سنگین وام که پرداخت آن در توان خیلی از اقشار جامعه نیست، نرخ 15 درصدی سود سالانه وام و هزینه خرید اوراق حق تقدم وام مسکن کارشناسی نشده است.وی افزود: بر اساس جزئیات اعلام‌شده، به ازای دریافت 35 میلیون وام با نرخ 15 درصد سود، متقاضی باید 47 میلیون تومان بازپرداخت کند که این هزینه با احتساب هزینه خرید اوراق ، رقم قابل‌توجهی است.
 یزدانی ادامه داد: مشکل دیگر این است که متقاضیان وام، باید اوراق حق تقدم وام مسکن را هم تهیه کنند که برای این کار، بانک مسکن آنها را به فرا بورس سوق می‌دهد و این فرایند، باعث ایجاد سفته‌بازی در بازار وام می‌شود زیرا فرابورس نیز در قرق دلالانی است که با استفاده از سکوت مسئولان، روزبه‌روز قیمت اوراق را افزایش می‌دهند.
این وام برای دهک 3 تا 7 است
سعید لیلاز، کارشناس مسکن در پاسخ به این سؤال که آیا اقساط 525 هزار تومانی وام مسکن به اقشار کم درآمد جامعه هزینه بالایی تحمیل نمی‌کند، به پیام ساختمان گفت: اول باید مشخص شود این وام برای چه دهک‌هایی است.وی افزود: دولت برای خانه‌دار کردن دهک های1تا 2 جامعه مسکن مهر را در نظر گرفته است ، بنابراین این وام برای دهک های 3 تا 7 جامعه است که به نظر می‌رسد پرداخت اقساط آن چندان سخت نباشد . لیلاز تاکید کرد: افزایش وام در مقطع کنونی یکی از راهکارهای مثبت است که می‌توان با برنامه‌ریزی های صحیح به نفع جامعه از آن بهره‌برداری کرد.
بانک مسکن مسئول افزایش قیمت اوراق است
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با انتقاد از بالا رفتن قیمت اوراق حق تقدم مسکن گفت: نبود نظارت کافی و طراحی نشدن سازوکار مناسب برای ارائه اوراق حق تقدم مسکن از سوی بانک مسکن، دلیل افزایش 50 درصدی قیمت این اوراق است .
محسن صرامی فروشانی، با انتقاد از سود بالای تسهیلات مسکن، افزود: متأسفانه بانک مسکن مانند سایر بانک‌ها تنها اهداف تجاری را دنبال می‌کند و این موضوع را فراموش کرده که هدف اصلی بانک مسکن پرداخت وام به افراد نیازمند برای خانه‌دار شدن است.وی افزود: بانک مسکن مسئول افزایش حبابی قیمت اوراق حق تقدم تسهیلات مسکن و همچنین فراهم نمودن شرایط مناسب برای رونق بازار دلالان است.
سود وام متناسب با وضعیت مالی افراد باشد
یک عضو کمیسیون اقتصادی مجلس تصریح کرد: در شرایطی که وام مسکن برای افراد متوسط و ضعیف جامعه در نظر گرفته‌شده، سود بازپرداخت این وام باید متناسب با وضعیت مالی افراد باشد.
ابراهیم نکو با انتقاد از رشد قیمت اوراق حق تقدم مسکن گفت: باید پذیرفت که قیمت بالای اوراق حق تقدم و  سود و مبلغ بالای اقساط وام مسکن، موضوع خانه‌دار شدن را تبدیل به یک رؤیا برای اکثر خانوارهای ایرانی خواهد کرد. نماینده مردم رباط‌کریم و بهارستان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: باید توجه داشت، هدف از ارائه وام مسکن خانه‌دار کردن مردم است، نه کسب سود هنگفت از سوی بانک مسکن.نکو تصریح کرد: بانک مسکن یک بانک دولتی محسوب می‌شود و هدف آن باید خانه‌دار کردن مردم باشد و نباید نرخ سود تسهیلات مسکن را با نرخ بازار و بانک های دیگر مقایسه کند.
تهران تمام ایران نیست
یک فعال بازار مسکن در منطقه تهرانپارس نیز در پاسخ به این سؤال که با توجه با اقساط سنگین وام و پروسه طولانی پرداخت آن، افزایش وام مسکن چه تأثیری بر قیمت مسکن خواهد داشت، به پیام ساختمان گفت: بازار مسکن تهران با شهرستان‌ها تفاوت دارد. وی افزود: از شهرستان‌ها و استان‌ها خبرهای خوشی مبنی بر افزایش معاملات در بازار مسکن به گوش می‌رسد که نشان می‌دهد افزایش وام مسکن در رونق معاملات مسکن در شهرستان‌ها تاثیرخواهد داشت . حیدری ادامه داد: بسیاری از مردم از این وام‌ها استقبال کردند البته باید نظارت های دقیقی از سوی دولت انجام گیرد تا وام مسکن به نیازمندان واقعی اختصاص یابد.
دریافت این وام دوندگی زیادی دارد
صادقی ، متقاضی وام با انتقاد شدید از شیوه وام دهی بانک‌ها  به خبرنگار پیام ساختمان گفت: بنده سال پیش عقد کردم و برای دریافت وام سه میلیونی ازدواج حدود 8 ماه معطل بودم و در نهایت توانستم با ارائه ضامن کارمند و دردسرهای فراوان وام را دریافت کنم.وی افزود: حال برای یک وام 50 میلیونی به نظر می‌رسد جدای از وثیقه ملکی دوندگی زیادی داشته باشم .این متقاضی تاکید کرد: بسیاری از جوانانی که تازه تشکیل خانواده داده‌اند، توان پرداخت سود و اقساط سنگین بانک مسکن که حدود 500 هزار تومان است را ندارند. مگر درآمد یک زن و شوهر که البته هر دو کارمند یا کارگر باشند چقدر است که علاوه بر هزینه‌های اولیه زندگی حدود 500 هزار تومان نیز وام بازپرداخت کنند. وی افزود: به نظر می‌رسد دولت در تهیه مسکن برای مردم سردرگم است و نتوانسته راهکاری اساسی بیندیشد.