هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   177   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

تصمیمات آنی نتیجه نبود اتاق فکر

یکی از آسیب‌های جدی در حوزه مدیریتی صنعت ساخت‌وساز، گرفتار شدن مدیران تصمیم گیردرمسایل جاری و اجرایی است که تنها با شرکت در جلسات و پاسخگویی به موضوعات آنی و موردی در نشست‌های خبری و یا سازمان‌های متبوع اکتفا می‌شود؛ چندان که فرصت تفکر و اندیشه ندارند و حتی اگر هم فرصتی برای این کار را بیابند در تصمیم‌گیری‌ها تکیه بر تفکر یک یا دو مشاور، تضمینی برای موفقیت نیست. 
امروزه اتاق فکر یکی از ابزارهای مدیریتی و عبور از چالش‌های موجود است، مرکزی مطالعاتی و پژوهشی که با تحقیقات کاربردی برای حل مسائل، ایده‌های جدید تدوین و خلق ‌کند. همینطور با شناخت فرصت‌ها ﻭ چالش‌های پیشنهادهای ارائه شده خام، برنامه‌ای قابل‌اجرا تعریف می‌کند.  این اتاق می‌تواند از طریق ﺩﻓﺘﺮ ﻣﻄﺎﻟﻌﺎﺕ ﺍﺳﺘﺮﺍﺗﮋﻳﮏ برای ﭘﺸﺘﻴﺒﺎﻧﻲ فکری ‫از ﻭﺯﺍﺭﺗﺨﺎﻧﻪ ﻳﺎ در ﺑﺨشی ﺍﺯ ﻳﮏ ﻭﺯﺍﺭﺗﺨﺎﻧﻪ تشکیل ﻭ ﺍﻳﺪﻩ‌ها ﺭﺍ ﺑﻪ ﻣﺴﺌﻮﻻﻥ ﻭ تصمیم ﮔﻴﺮﺍﻥ آن ‫ﭘﻴﺸﻨﻬﺎﺩ ﻛﻨﺪ ﻭ باهدف ﺩﺭﮔﻴﺮ ﻛﺮﺩﻥ دولتمردان و مدیران، نشست‌ها ﻭ کارگاه‌های ﺁﻣﻮﺯﺷﻲ ﺑﺎ ﺣﻀﻮﺭ صاحب‌نظران ﺑﺮﮔﺰﺍﺭ ﮐﻨﺪ.
 اگرچه روی سخن نگارنده رواج اتاق فکرهایی که این روز‌ها با جنبه اعتبار بخشی به مجموعه خود تشکیل می‌شود نیست، که به دلیل عدم آگاهی، تصورات غلط و استفاده ناصحیح از آن به یکی از آفت‌های امروز بخش صنعت ساخت‌وساز تبدیل شده است. به طوری که اداره‌کنندگان این اتاق‌ها به غلط با جذب روسای تشکل‌ها و یا افراد غیرمتخصص سعی در ارائه دیدگاه‌های تحلیلی درباره سیاست‌های کلان دارند! در حالی که اعضا باید این توانمندی را داشته باشند تا به عنوان یک متفکر و استراتژیست در مباحث موردنظر به سیاستگذاری و ارزیابی نقادانه از برنامه‌ها، مهارت‌ تصمیم‌گیری، قضاوت و سازمان‌دهی تخصصی بپردازند، نه پرداختن به درد دل‌های سازمانی و نهادی، نزاع بر سر مطالبات خود و تبلیغات گسترده رسانه‌ای از برگزاری آن!
یکی از گله‌مندی‌های مسئولان، فعالان و شهروندان در صنعت ساخت‌وساز، اعمال سیاست‌های لحظه‌ای و موردی است، درحالی‌که با شروع به کار هر مدیر و تغییر شرایط سیاسی و یا اقتصادی، پیچیدن نسخه‌های عجیب با برنامه‌های کوتاه مدت تشویقی و اقتصادی توانسته به این بخش خسارت‌های جبران‌ناپذیری وارد کند.
چالش‌های نظام مدیریت شهری، نحوه ارائه تسهیلات، تولید مسکن، نحوه اجرای پروژه‌های بین‌المللی و یا نوسازی بافت‌های فرسوده همه و همه نیازمند مدیریتی واقع‌بینانه‌ و کارشناسانه‌ است. 
به طور قطع نمی‌توان انکار کرد که وزارت راه و شهرسازی یکی از بزرگ‌ترین و مهم‌ترین حوزه‌های عمرانی و اقتصادی کشور محسوب می‌شود. لذا ضروری است که در راستای تغییر در رویکردهای تصمیم سازی از تفکرات و ایده‌های کار‌شناسی در حوزه‌های مرتبط در قالب اتاق فکر در سطح ملی بهره‌گیری شود تا آسیب‌های ناشی از تغییرات و تهدیدهای احتمالی به فرصت تبدیل شود.
اتاق فکری که با توجه به ده‌ها سال از سابقه تشکیل آن در دنیا، در کشور ما کمتر از یک دهم است و به رغم وجود ضرورت تشکیل آن تا کنون به صورت هدفمند و متناسب با هدف‌ها احساس نیاز نشده است.
تحریم‌ها و لغو آن یکی از اتفاقات مثبتی است که می‌توان در سایه بهره‌مندی از اتاق فکر، استراتژی‌های اقتصادی مناسب با آن را طراحی و اجرایی کرد. زنده کردن منابع فاینانس برای پروژه‌های پیمانکاری و به‌کارگیری ظرفیت‌ خدمات فنی مهندسی در سایر کشور‌ها، جذب مشارکت‌های بخش خصوصی، مالی و سرمایه‌گذاری بخش بین‌المللی از فرصت‌های پیش روی وزارت راه و شهرسازی است که می‌تواند آن را به فرصتی طلایی تبدیل کند.