دریافتی‌های غیرقانونی مسکن مهر

شمار نشریه : 177

گروه گزارش: پس از ماه‌ها، سرانجام قائم‌مقام وزیر در مسکن مهر رضایت داد با رسانه‌ها گفتگو کند؛ هرچند وی در نشست خبری اعلام کرد دوست داشت زودتر از اینها در جمع خبرنگاران حاضر شود اما به دلیل بیم از تحت‌الشعاع قرار گرفتن – یا قرار دادن – مصاحبه وزیر راه و شهرسازی، نشست مطبوعاتی وی به تعویق افتاد. به‌هرحال نشست خبری قائم‌مقام وزیر راه و شهرسازی در مسکن مهر، در ساختمان وزارت راه و شهرسازی با حضور جمعی از خبرنگاران حوزه ساختمان و مسکن برگزار شد و به روال معمول این‌گونه نشست‌های خبری، در ابتدا مهندس مهرآبادی به ارائه گزارشی از عملکرد مجموعه وزارتخانه در حوزه مسکن مهر طی ماه‌های گذشته پرداخت و نیمه دوم نشست خبری به پرسش و پاسخ بین خبرنگاران و مهندس مهرآبادی گذشت.
همچنان خدمات زیربنایی
گزارش قائم‌مقام وزیر در مسکن مهر با ارائه آمار و ارقام و اعداد شروع شد؛ رسمی که در زمان وزارت مهندس نیکزاد نیز معمول بود:
مهندس مهرآبادي با اعلام اينكه از مجموع 2 ميليون و 155 هزار واحد مسكوني مهر شهري تاكنون يك ميليون و 50 هزار واحد آن افتتاح و به متقاضيان واگذار شده است، گفت: از زمان روي كار آمدن دولت يازدهم تا كنون پي سازي 40 هزار واحد و سفت‌کاری 75 هزار واحد مسكوني مهر انجام شده و از سوي ديگر در حال حاضر حدود 150 هزار واحد مسكوني مهر آماده بهره‌برداری است كه در صورت تأمین خدمات زيربنايي تحويل متقاضيان خواهند شد.
وي با بيان اينكه هيچ واحد مسكوني بدون خدمات زيربنايي و محوطه‌سازی تحويل متقاضيان نشده، تصريح كرد: در حال حاضر 419 هزار و 604 واحد مسكوني مهر بدون انشعاب فاضلاب، 124 هزار واحد بدون انشعاب آب، 140 هزار واحد بدون انشعاب برق و 162 هزار واحد مسكوني نيز بدون انشعاب گاز هستند كه از وزارت نيرو و وزارت نفت می‌خواهیم مشكل خدمات زيربنايي اين واحدها را حل كنند.
استمهال سه ساله
تغییرات در میزان و نحوه استفاده از تسهیلات بانکی مسکن مهر از جمله موضوعاتی بود که هم در گزارش مهندس مهرآبادی و هم در سوالات خبرنگاران از وی جایگاه ویژه‌ای داشت. در این خصوص قائم‌مقام وزير راه و شهرسازي در امور مسكن مهر با اعلام اينكه از شهريورماه امسال تاكنون 1850 ميليارد تومان تسهيلات بانكي به طرح مسكن مهر اختصاص يافته است، گفت: اين ميزان در مقايسه با سال گذشته كاهش يافته است چرا كه بانك مركزي بنا دارد از طريق مديريت تسهيلات ميزان تورم را كنترل كند.
وي به مشكلات بانكي طرح مسكن مهر اشاره كرد و اظهار داشت: خوشبختانه طي هفته‌های اخير تصميمات خوبي براي حل اين مشكلات گرفته شد تا جايي كه قرار است بدهي بانك مسكن به بانك مركزي بابت پرداخت تسهيلات مسكن مهر به مدت 3 سال استمهال و بازپرداخت تسهيلات در خود پروژه‌های مسكن مهر هزينه شود.
مجري ويژه طرح مسكن مهر ادامه داد: مقرر شد تا پايان سال 94 ، 7 هزار ميليارد تومان از محل وصول اقساط براي تكميل و اتمام پروژه‌های مسكن مهر اختصاص يابد و اگر اين مبلغ براي اتمام كار كفايت نكرد بانك مركزي از ساير منابع استفاده کند.
وي به مصوبه ديگر كارگروه مسكن كه مردادماه سال گذشته تصويب شد اشاره كرد و ادامه داد: بر اساس اين مصوبه سقف تسهيلات طرح مسكن مهر بايد از 25 به 30 ميليون تومان افزايش ‌می‌یافت كه اين امر باعث جان گرفتن پروژه‌ها و كمك به متقاضيان می‌شد اما از آنجايي كه بانك مركزي معتقد است اين افزايش وام در تورم تأثیرگذار خواهد بود آن را عملياتي نكرد.
مجري ويژه طرح مسكن مهر با اعلام اينكه كاهش مدت بازپرداخت تسهيلات از 20 به 15 سال برخلاف مصوبه دولت قبلي است، تصريح كرد: از آنجايي كه بسياري از قراردادها پیش‌ازاین منعقد شده‌اند و نمی‌توان آنها را يك طرفه فسخ كرد چنين دستورالعملي باعث بروز مشكلاتي شده است كه اميدواريم با همكاري بانك مركزي مصوبه به حالت قبلي خود بازگردد.
وي تصريح كرد: معتقديم بازپرداخت 20 ساله تسهيلات به دليل افزايش توان متقاضي به بانك مركزي نيز كمك خواهد كرد.
45 هزار تومان برای 300 هزار واحد
از تعدد سؤالات خبرنگاران هم می‌شد فهمید که مهم‌ترین موضوع این نشست خبری، افزایش قیمت مسکن مهر است؛ موضوعی که خود مهندس مهرآبادي نیز در گزارش عملکرد وزارتخانه به آن پرداخت.
مجري ويژه طرح مسكن مهر در خصوص افزايش هزینه‌های ساخت مسكن مهر اظهار کرد: پیش‌ازاین افزايش 40 و 15 هزار توماني به ازاي هر مترمربع براي پروژه‌های مسكن مهر ابلاغ شده بود كه با دستورالعمل جديد 45 هزار تومان به سقف قيمت ساخت پروژه‌های مسكن مهر اضافه می‌شود.
وي با اعلام اينكه دستورالعمل جديد تنها 300 هزار واحد مسكوني مهر در دست‌ساخت بر اساس تفاهم‌نامه‌های سه جانبه را در برمي‌گيرد، افزود: پرداخت مابه‌التفاوت اعلام‌شده منوط به داشتن شرايطي است كه طي آن قيمت قرارداد اوليه بدون احتساب آسانسور از 330 هزارتومان به ازاي هر مترمربع بيشتر نباشد. از سوی ديگر چنانچه پيمانكاران تأخیر غیرمجازی در تحويل واحد‌هاي مسكن مهر داشته باشند نيز از مبلغ مابه‌التفاوت كسر خواهد شد.
مجري ويژه طرح مسكن مهر با بيان اينكه پرداخت مابه‌التفاوت منوط به اتمام و تحويل واحدهاست، تصريح كرد: در حال حاضر متقاضيان 200 هزار واحد مسكوني مهر، سهم آورده كمتري نسبت به آنچه كه بايد پرداخت می‌کردند را تأمین کرده‌اند و همچنين حدود 75 هزار واحد مسكوني مهر نیز فاقد متقاضي است كه براي تكميل اين واحدها نسبت به ساماندهي افرادي كه قبلاً ثبت‌نام کرده‌اند اما براي آنها افتتاح حساب‌نشده، اقدام خواهد شد.
نقل‌وانتقال مشروط
مهندس مهرآبادي در نشست خبری به شرايط نقل‌وانتقال واحدهاي مسكوني مهر نيز اشاره كرد و گفت: هدف ما لغو محدودیت‌هایی است كه پيش روي مالكان مسكن مهر براي خریدوفروش واحدهاي خود قرار دارد.
وي با تأكيد بر اينكه واحدهاي مسكوني مهر براي نقل‌وانتقال نبايد داراي بدهي معوق به بانك يا سازمان ملي زمين و مسكن و شهرهاي جديد باشد، تصريح كرد: مالكان مسكن مهر بايد بتوانند از روش هاي سالم و معاملات رسمي براي خریدوفروش واحد خود استفاده كنند.
این تعاونی‌های مشکل‌دار
در ادامه، مجري ويژه طرح مسكن مهر به ارائه گزارشي جامع از وضعيت پروژه‌های مسكن مهر تعاوني‌ها به وزير تعاون، كار و رفاه اجتماعي اشاره كرد و گفت: متأسفانه برخي اعضاي هیئت‌مدیره تعاونی‌ها به دليل مسايل و منافع مالي علاقه‌ای به تكميل واحدها ندارند تا جايي 134 هزار واحد تعاوني‌ساز، راكد و نيمه فعال و 64 هزار واحد نيز دچار اختلافات مالي بين اعضا و پيمانكاران هستند.
مهر‌آبادي با اعلام اينكه 222 هزار واحد مسكوني مهر تعاوني‌ها فاقد متقاضي موثر هستند، اظهار داشت: ادارات كل تعاون در استان‌ها بايد براي حل مشكلات تعاونی‌ها وارد عمل شوند چرا كه وظيفه وزارت راه و شهرسازي تنها تأمين زمين و پيگيري پرداخت تسهيلات براي تعاوني هاي مسكن مهر است.
دريافتی‌های غيرقانوني
قائم‌مقام وزير راه و شهرسازي در امور مسكن مهر با اشاره به دريافت هزینه‌های اضافي از پروژه‌های مسكن مهر تحت عنوان بيمه و ماليات گفت: دريافت چنين هزینه‌هایی غیرقانونی است.
احمد اصغري مهرآبادي با بيان اينكه بر اساس مصوبه دولت وقت، هزينه بيمه براي طرح مسكن مهر به ازاي هر مترمربع 5200 تومان تعيين شده بود، اظهار داشت: متأسفانه در حال حاضر برخي استان‌ها تا 11 هزار تومان را نيز براي بيمه مطالبه می‌کنند كه كاري غیرقانونی است.
وي در ادامه به هزينه تعیین‌شده به‌عنوان ماليات واحدهاي مسكوني مهر اشاره كرد و افزود: درحالی‌که هزينه ماليات هر واحد مسكن مهر 300 هزار تومان تعيين شده بود، سقف تعیین‌شده در اغلب استان‌ها اجرا نمی‌شود تا جايي كه در استاني مانند اصفهان تا 4 ميليون تومان نيز به‌عنوان ماليات از واحدهاي مسكوني مهر مطالبه شده است.
مجري ويژه طرح مسكن مهر با غيرقانوني خواندن دريافت هزینه‌های اضافي تحت عنوان بيمه و ماليات از پروژه‌های اين طرح گفت: در خصوص ناهماهنگي هاي به وجود آمده كه باعث شده برخي استان‌ها هزینه‌های اضافي از متقاضيان مطالبه می‌کنند نامه‌ای با امضاي وزير راه و شهرسازي براي وزير تعاون، كار و رفاه اجتماعي ارسال خواهد شد كه اميدواريم به حل مشكل به وجود آمده منجر شود.