هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   176   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

مسکن مجردها؛ آخر صف

«آپارتمان 38 متری، محدوده شریعتی فقط به مجردها، اجاره 700 هزارتومان و رهن 35 میلیونی « واحد30متر، محدوده بهار شیراز 15 میلیون و 500 تومان اجاره فقط مجرد» و...
 مبالغ قابل‌توجهی است که مستأجر از نوع مجردش باید بابت اجاره‌بها بپردازد!  بررسی‌های میدانی پیام ساختمان نشان می‌دهد تقریباً در تمام مناطق تهران، اجاره و رهن خانه‌های مجردی، به امری عادی تبدیل شده است. هرچند به دلیل مبالغ قابل‌توجه ودیعه آن، همه نمی‌توانند یک آپارتمان اجاره کنند و مجبورند در پانسیون های دانشجویی با حاشیه‌هایی که نمی‌توان آن را نادیده گرفت، ساکن شوند. تمام این مشکلات به یک سو اما دردسر خرید خانه مناسب برای تک نشینی به‌واسطه عدم برخورداری از حمایت های دولتی موضوعی است که حتی در تصور قشر جوان و مجرد كشور نمی‌گنجند!
طي چند سال اخير مطابق با آمارهای رسمی و غیررسمی کشور رشد زندگی مجردی ( افراد خودسرپرست اعم از مجرد، مطلقه يا بيوه) به دلیل عوامل مختلفی چون مشکلات اقتصادی، فرهنگی و ... در کشور انکار ناشدنی است. دیگر فقط در پایتخت نیست  که افراد مجردی زندگي می‌کنند بلکه سایر شهرهای بزرگ ایران همچون شیراز، مشهد، تبریز و اصفهان نیز به این خیل پیوسته‌اند؛ قشری که شماری از آنها در طبقه دهک های پایین جامعه قرار دارند و استطاعت مالی لازم برای تأمین مسکن را ندارند.
این در حالی است که دولت در طرح بزرگ مسکن مهر، می‌توانست شرایط را به گونه‌ای فراهم کند که مجردان نیز از مزاياي اين طرح بهره‌مند شوند. اگرچه بعدها اعلام شد «مجردها هم می‌توانند از طريق مسكن مهر صاحب‌خانه شوند و در هر استاني كه مازاد مسكن مهر وجود داشته باشد می‌توان شرط تأهل را براي متقاضيان مسكن مهر برداشت، اما هنوز امکان آن برای متأهلان نیز محقق نشده است.
دراین‌باره  یک کارشناس مسکن به پیام ساختمان گفت: «براساس نگرشی که در کشور وجود دارد متاسفانه افراد مجرد  دهک‌های پایین جامعه در اولویت استفاده از امتیازاتی که به این دهک‌ تعلق می گیرد نیستند و از برخی حقوق شهروندی محرومند. یکی از این موارد نیز اولویت استفاده از تسهیلات دولتی در زمینه خرید مسکن است».
محمد عدالتخواه با ابراز امیدواری از اصلاح قوانین متناسب با نیاز جامعه گفت: «باید سیاست گذاری ها و برنامه‌های دولت در ارائه خدمات رفاهی، اقتصادی و اجتماعی مبتنی بر نیاز تمامی اقشار جامعه اولویت‌بندی شود».
وی با اشاره به ارائه تسهیلات دولت برای خانه‌دار شدن مردم، ابراز داشت: «طرح های دولتی باید در راستای صاحبخانه کردن همه جامعه هدف به ویژه دهک‌های پایین و حتی مجردان فاقد مسکن باشد و می توان این مقوله را در تمامی طرح ها چه در قالب مسکن مهر و چه مسکن اجتماعی پیش بینی کرد».
این کارشناس مسکن ادامه داد: «در بحث اقشار خاص و دهک‌های پایین جامعه یعنی کسانی که استطاعت خرید خانه ندارند، افراد مجرد نیز که هنوز اندوخته کافی برای تامین مسکن ندارند شامل این طبقه بندی می شوند و باید از این افراد نیز حمایت خاصی شود».
عدالتخواه با بیان اینکه این افراد نیز قشر محرومند و نباید بین اقشار محروم تبعیض قائل شد، افزود: « در اروپا مناطقی وجود دارد که افراد در واحدهای 40 متری و خیلی راحت زندگی می‌کنند. پس می‌توان با تولید خانه‌های متراژ کوچکتر افراد بیشتری را صاحبخانه کرد تا معضل اجاره‌نشینی و بی‌خانمانی را برای این قشر حل کرد. در حالی که بسیاری از این افراد مجبورند برای پرداخت اجاره‌بها  دو تا سه شیفت کار کنند».
آمار درستی از تعداد مجردان نیازمند مسکن نداریم
نایب‌رئیس کمیته مسکن مجلس نیز در گفتگو با پیام ساختمان گفت: این مقوله در برنامه دولت‌ها گنجانده‌شده اما در حال حاضر دچار رکود منابع هستیم.
مجید جلیل‌سرقلعه با اشاره به اینکه یکی از شعارهای دولت تدبیر و امید نگاه ویژه به بحث مسکن جوانان، علاوه بر ازدواج و اشتغال است، افزود: برای تحقق‌پذیری تأمین مسکن برای این قشر، بخش عمرانی کشور نیازمند توجه بیشتر و اختصاص اعتبارات بیش از سال گذشته است که متأسفانه در بودجه سال 92 کاهش نیز یافته است.
نماینده مردم لردگان در مجلس شورای اسلامی در ادامه گفت: نگاه بودجه 93 به این سه حیطه ضعیف بوده و باید در آن تجدیدنظر شود که این امر با اهرم های موجود مجلس و کمیسیون عمران و کمیته مسکن امکان‌پذیر است.
وی افزود: باتوجه به اصلاحیه بودجه  از سوی دولت و تزریق منابع صندوق به پروژه‌های عمرانی از منابع نفتی و به تعویق انداختن بازپرداخت سهم 2 درصدی معلق صندوق توسعه می‌توان نگاه ضعیف به این مقوله را جبران کرد.
نایب‌رئیس کمیته مسکن مجلس با اشاره به اینکه تأمین مسکن جوانان در اولویت است، افزود: هیچ آمار و ارقام درستی از تعداد مجردان نیازمند مسکن نداریم و بانک اطلاعاتی درستی نیز موجود نیست، بنابراین نمی‌توان اظهارنظر کرد امان‌گاه در این زمینه ضعیف است.