هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   176   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

ساخت خانه در 24 ساعت


محققان در حال ساخت یک چاپگر بزرگ سه بعدی هستند که می‌تواند در مدت 24 ساعت یک خانه بسازد. این چاپگر مجهز به یک دهانه شیپوری شکل است که می‌تواند سیمان بریزد. این چاپگر بر اساس شیوه ساخت پیرامونی کار می‌کند و می‌تواند خانه را بر اساس الگوهای رایانه‌ای بسازد. در این شیوه یک روبات خودکار جایگزین بیشتر ابزارآلاتی می‌شود که به‌صورت معمول از سوی کارگران ساختمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
ابتدا روی قطعه زمینی که از پیش هموار شده، دو قطعه ریل با فاصله اندکی بیشتر از طول خانه به‌صورت موازی در برابر هم قرار می‌گیرند، سپس یک جرثقیل مجهز به یک دهانه بتن ریز و نیز یک بازوی ویژه برای قرار دهی قطعات در جای خودروی ریل سوار می‌شود. دهانه بتن ریز ابتدا لایه‌هایی از دیواره بتنی را ایجاد می‌کند. به‌این‌ترتیب در اطراف خانه و نیز بخش های مختلف درون آن، دیواره‌هایی توخالی ایجاد می‌شود. در مراحل بعدی، درون این دیواره‌های توخالی نیز دوباره بتن‌ریزی می‌شود و به‌این‌ترتیب دیوارهایی مستحکم برای خانه شکل می‌گیرد. پس از انجام مرحله بتن‌ریزی به چند انسان نیاز است که درها را نصب کنند و داخل خانه را بسازند.
محققان تصور می‌کنند که استفاده از چاپگر سه بعدی در خانه‌سازی می‌تواند هزینه خانه‌دار شدن را کاهش دهد و بازسازی خانه را پس از بروز بلایای طبیعی راحت تر کند. محققان گفتند که این چاپگر شغل های ساخت‌وساز را از بین نمی‌برد بلکه قابلیت های کاری را در این زمینه افزایش می‌دهد.