هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   176   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

شائبه حضور زنان در دفاتر املاک

گروه بازار مسکن: مشاوره املاک اگرچه یک شغل مردانه به حساب می‌آید اما در تهران گویا زنان بیشتر از مردان به گرفتن پروانه این شغل رغبت دارند. شغلی که البته به گفته رئیس اتحادیه مشاوران املاک، زنان در آن اجازه فعالیت ندارند مگر به‌عنوان صاحب پروانه یا کارمند دفتری . به نظر می‌رسد ماجرای ورود زنان به‌عنوان مباشر و مشاور املاک به بنگاه‌ها به سال‌های انتهایی دهه هفتاد و سال‌های ابتدایی دهه هشتاد باز می‌گردد، زمانی که دختران و زنان به‌عنوان مشاور و مباشر املاک در بنگاه‌های معروف بالای شهر تهران استخدام شدند تا مشتریان مرد را برای بازید ملک همراهی کنند !
رئیس اتحادیه املاک اجازه صدور و تصويب و ابلاغ قانون ندارد
مریم اعتماد وند که قبلاً مشاور املاک بوده، با بیان این مطلب که جالب است رئيس يك صنف به خودش اجازه صدور و تصويب و ابلاغ يك قانون را مي‌دهد، به پیام ساختمان گفت: متأسفانه برخی حتي قانون اساسي كشور را ناديده مي‌گيرند. ايشان چطور يك‌تنه هم به‌جای دولت و قوه قضائيه لايحه داده ، هم به‌جای مجلس تصويب كرده و به‌جای شوراي نگهبان آن فرمايش من‌درآوردي را فاقد اشكال شرعي و مطابق قانون اساسي دانسته و ابلاغ كرده است . لابد از فردا هم مي‌خواهد در نقش ضابط قضايي بنگاه‌هاي بی‌اعتنا به قانونش را تعطيل كند.
وی افزود: متأسفانه در ایران مشاغل زنان جدی گرفته نمی‌شود و بیشتر کارفرماها احساس می‌کنند زنان به خاطر این موضوع که در خانه نمانند، سرکار می روند اما به‌هیچ‌وجه اینگونه نیست و بیشتر زنان به‌خصوص در تهران نیازمند کار هستند تا تأمین مالی شوند.
این شغل برای زنان پر استرس است
عباس کمیلی ، مشاور املاک با بیان این مطلب که در حال حاضر از 1200 مشاور املاک تهران که دارای پروانه کسب هستند، 800 پروانه کسب به نام بانوان است، به پیام ساختمان گفت: به عقیده بسیاری از مشاوران املاک شغل مشاور املاکی جزو مشاغل پر زحمت است و هرچند بسیاری از مردم مشاوران را در تابستان و زمستان در جای خنک و گرم می‌بینند اما عملاً این‌چنین نیست .وی اضافه کرد: اگر آقای عقبایی چنین دستور دادند مطمئناً نگاه متواضعانه‌تری به زنان داشته اند زیرا این شغل برای زنان شغل پر استرس و پر زحمتی است .
بانوان حق نشان دادن واحد مسکونی ندارند
مصطفی قلی خسروی، رئیس اتحادیه مشاوران املاک کشور با بیان این مطلب که این ممنوعیت‌ها به نفع مشاوران زن است، به پیام ساختمان گفت: بانوان حق نشان دادن واحد مسکونی به مشتریان آژانس‌های املاک را ندارند زیرا طبق بخشنامه اتحادیه مشاوران املاک کشوری ، بانوان حق مشاوره و نشان‌ دادن واحد مسکونی به مرد را ندارند. وی در ادامه افزود: بسیاری از پروانه‌های صادر‌شده برای مشاوران املاک مربوط به بانوان است و این بانوان باید حتماً یک مباشر مرد برای راهنمایی آقایان در مشاور املاک خود داشته باشد.خسروی در ادامه اظهار داشت: درصورتی‌که متقاضی برای واحد مسکونی خانم باشد بانوان این آژانس املاک می‌توانند واحد مسکونی را نشان دهند.
فعالیت همراه باحفظ شأن خود و جامعه
مریم سلگی ،کارشناس  روانشناسی  با بیان این مطلب که پیش‌ازاین زنان در قانون تأمین اجتماعی از مشاغل سخت و زیان‌آور منع شده‌اند، به خبرنگار ما گفت: در قانون کلی حضور خانم‌ها در مشاغل سخت و زیان‌آور ممنوع است، حتی اضافه‌کاری در کارهای سخت و زیان‌آور ممنوع شده، چرا که فرد در معرض آسیب‌های جسمی و روانی قرار دارد و شغل مشاور املاک نه تنها آسیب‌هایی برای این زنان در جامعه ایجاد کرده است بلکه باعث ایجاد تنش در روابط خانوادگی آن فرد شده است . وی اضافه کرد: البته این محدودیت‌ها به معنی نادیده گرفتن زنان در جامعه نیست  و زنان می‌توانند در تمام فعالیت‌هایی که هم شأن خود و جامعه را حفظ کنند حضورداشته باشند.
زنان باحوصله‌ترهستند
حسن نویدی اصل، کارشناس مسکن در پاسخ به این سؤال که آیا مشاورت یا مباشرت خانم‌ها در بنگاه‌های معاملات ملکی در شأن خانم‌ها است؟به پیام ساختمان گفت: در این میان باید پیش از هر چیز به این مسئله توجه کرد که فواید حضور زنان در چنین محیط‌هایی بیشتر است یا مضراتی که این شغل بر پیکره خانواده وارد می‌کند.هر شغلی مشکلات و خطراتی در پی دارد در بسیاری از کشورها حضور زن به‌عنوان مشاور املاک نه تنها مشکلی ندارد بلکه درصد  موفقیت قرارداد را بالا می‌برد زیرا زنان نسبت به مردان باحوصله‌تر و رفتارهای متشخصانه تری دارند و بیشتر آنان این شغل را علمی می‌بینند. وی افزود : متأسفانه در ایران جای همه این مباحث را در برخی از زنان مشاور املاک ، توجه به  ظواهر گرفته است  و اینها همان‌هایی هستند که مشتریان خود را از این خانه به خانه دیگر، برای بازدید همراهی می‌کنند.
نویدی در پاسخ به این سؤال که با توجه به اینکه حضور زنان و دختران به‌عنوان مشاور و مباشر ملک از‌‌ همان ابتدا هم با شائبه‌های فراوانی همراه بود اما در طول بیش از یک دهه اخیر چرا از سوی هیچ نهادی، تمهیدی برای مقابله با این حضور نامناسب اندیشیده نشده است،گفت: متأسفانه این‌گونه تناقضات در جای‌جای کشور ما وجود دارد این بی‌توجهی نه تنها باعث ایجاد مشکلات برای جامعه می‌شود بلکه انگیزه عده‌ای از زنان که واقعاً به این شغل علاقه دارند را از بین می‌برد.