هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   176   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

چرا سیمان بیش از نیاز تولید می شود؟

گروه بازار ساختمان: درحالی‌که بازارهای منطقه‌ای و فرا منطقه‌ای به سیمان نیاز دارند آیا می‌توان بر بازار های صادراتی تکیه کرد؟ آیا همچنان سیمان از نظر کمی رشد می‌کند؟  اخیرا مهندس شکرچی زاده رئیس مرکز تحقیقات مسکن و ساختمان از کیفیت سیمان تولید داخل انتقاد کرده و رویکرد به ارتقای کیفی این محصول را مورد توجه قرار داده است . همه این موارد در حالی است که ایران در زمره بزرگترین تولید کنندگان و مصرف کنندگان سیمان در جهان است و البته بر این موفقیت افتخار هم می کند.
 تقی بهرامی نوشهر، عضو سابق هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی صنایع و معادن ایران که سابقه بسیاری در مدیریت و تولید صنایع معدنی از جمله فولاد و سیمان دارد،در مورد وضعیت بازار و صنعت سیمان به خبرنگار پیام ساختمان گفت: در ایران 75 میلیون تن ظرفیت تولید سیمان ایجاد شد و اکنون که پروژه‌های عمرانی فعال نیست بازار سیمان نیز نمی‌تواند چندان فعال باشد. ازاین‌رو بازار کشش لازم را برای مصرف همه این تولیدات ندارد و بیش از این اقتصادی نیست که بر میزان تولید این محصول افزوده شود. 
این فعال اقتصادی در اختصاص تولید مازاد بر نیاز به بازارهای صادراتی تاکید کرد: بخشی از سیمان تولیدی را می‌توان صادر کرد، اما بخشی نیز قابلیت صادرات ندارد چرا که هر بازاری و هر محصولی به‌صرف اینکه سیمان است نمی‌تواند برای صادرات مناسب باشد.
بهرامی در خصوص مشکلات صادرات این کالا ادامه داد:  ما مشکلات عدیده‌ای از جمله مشکلات استاندارد و مسائل مربوط به بسته‌بندی را داریم که با انتظارات برخی بازارهای صادراتی هم خوانی ندارد و مشکلات بسیاری برای رشد صادرات وجود دارد که باید به‌صورت ریشه‌ای حل شود و برای آنها نیازمند برنامه‌ریزی هستیم. وی در پایان گفت: بزرگ‌ترین مشکل در همه صنایع و بازارها این است که اقتصاد دولتی باقی مانده است.
علیرغم اظهارات این مقام مسئول، این سؤال مطرح است که چرا تولیدکنندگان سیمان به‌جای آنکه برای رشد بهره وری و نیز افزایش کیفیت محصولات تولیدی کوشش کنند،  همچنان بر تولید بیش‌ازپیش این کالا تاکید دارند.