هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   176   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

رونق آخر سال بازار فولاد

گروه بازار ساختمان
بسیاری از فعالان بازار فولاد امیدوارند از سال آینده وضعیت بازار فولاد با تغییر همراه شود؛ اما فولاد که خود بیش از 70 درصد هزینه‌های مصالح ساختمانی را در برمی‌گیرد، می‌تواند به ازای بودجه عمرانی سه برابر گردش مالی ایجاد کند فلزی راهبردی است که احتمالاً می‌تواند سال آینده و ماه‌های پایانی سال ، بازار را تحت تأثیر قرار دهد، از این‌رو برای آگاهی از وضعیت حال و آینده بازار این کالا و در حاشیه برگزاری مجمع فوق‌العاده یکی از شرکت های تجاری فولادی با دو تن از کارشناسان بازار فولاد گفتگو کرده‌ایم که خلاصه آن از پی می‌آید:
تأثیر بودجه 93 بر بازار
محمد آزاد رئیس اتحادیه کشوری فروشندگان فولاد درخصوص وضعیت بازار فولاد در گفتگو با خبرنگار پیام ساختمان، تأثیر بودجه سال 93 را در بازار فولاد مشروط بر تصویب در مجلس دانست و تاکید کرد: اگر این بودجه توسط دولت در هزینه‌های جاری صرف نشود و در پروژه‌های عمرانی تخصیص یابد می‌توان به رونق نسبی بازار فولاد در سال آینده امیدوار بود.
این کارشناس بازار فولاد پیش‌بینی برخی از فعالان مبنی بر افزایش قیمت فولاد را رد کرد و گفت: تنها در صورتی افزایش قیمت فولاد ممکن خواهد بود که نرخ تسعیر ارز در برابر ريال تغییر کند؛ که این امر می‌تواند در همه قیمت‌ها تأثیرگذار باشد. در غیر این صورت مانند سراسر دی ماه رکود بر بازار فولاد حکم‌فرما خواهد بود.
افت 22 درصدی قیمت مسکن
رئیس اتحادیه کشوری فروشندگان فولاد اظهار داشت: ساخت‌وساز هنوز مقرون‌به‌صرفه نیست و فعالان ساخت‌وساز با توجه به اینکه قیمت مسکن از ابتدای سال تاکنون بیش از 20 تا 22 درصدکاهش داشته است ازاین‌رو فعالیت خود را منوط به تحولات آینده کرده‌اند و تنها درصورتی‌که خانه‌های ساخته‌شده فروش رود و بازار مسکن به رونق برسد، می‌تواند به تحرک معاملات فولاد در سال آینده انجامد. محمد آزاد تاکید کرد: درصورتی‌که تسهیلات خرید مسکن افزایش یابد به‌صورت مستقیم تاثیری در بازار فولاد ندارد حال اگر وام‌ها پرداخت شود و استمرار یابد، می‌تواند انگیزه‌ای برای ساخت‌وساز شود و این خود دلیلی برای افزایش تقاضای فولاد خواهد شد که تازه در این شرایط می‌تواند موجب رونق بازار فولاد شود.
وی با بیان اینکه بیشتر پروژه‌های مسکن مهر از مرحله فونداسیون و اسکلت عبور کرده‌اند ازاین‌رو این بخش نیز نمی‌تواند تأثیری در بازار فولاد داشته باشد، گفت: بخش خودروسازی نیز به دلیل خرید از کارخانه‌های فولادی تأثیری در بازار فولاد ندارد چرا که این نوع ورق‌ها اصولاً به بازار یا حتی بورس کالا وارد نمی‌شود که تأثیری در آن داشته باشد.
آزاد در خصوص واردات مقاطع فولادی گفت: زمانی که بازار در رکود است، واردات معنایی نخواهد داشت مگر برای شمش فولاد .‌ 
رکودی معادل سال 79
تورج امینی کارشناس دیگر فعال بازار فولاد است که سابقه 34 ساله همکاری با کارخانه نورد لوله اهواز، بورس کالا، فولاد صبا، شرکت های توسعه سرمایه دنیا و فولاد میلاد را در کارنامه خود دارد؛ وی در خصوص رکود بازار به خبرنگار پیام ساختمان گفت: قیمت مواد اولیه به قیمت مقاطع فولادی بسیار نزدیک شده است تا جایی که فولادسازانی که قیمت تمام‌شده آنها بسیار بالاتر از قیمت فروش تولیداتشان است شرایط زیان را باید تحمل کنند؛در حال حاضر، تولیدکنندگانی که نتوانستند این رکود را پیش‌بینی کنند و مواد اولیه خود را به‌صورت یوزانس یک ساله، شش ماهه و حتی سه ماهه فروختند اکنون شرایط بدتری دارند.
وی با بیان اینکه دوره‌هایی از رکود هر چند سال یک بار بازار فولاد را در بر می‌گیرد، گفت: رکود مشابه بازار فولاد امسال تنها در سال 1379 دیده  شده بود.
رونق آینده
امینی با بیان اینکه قطعاً بازار فولاد در آینده بهتر خواهد شد، تاکید کرد: در ادامه سال 92 حداقل 5 تا 6 درصد رشد قیمت مقاطع فولادی را شاهد خواهیم بود. وی در خصوص دلیل پیش‌بینی خود گفت: اولاً قیمت فولاد در حال حاضر به کف رسیده و دوم اینکه با توجه به رقم بودجه عمرانی و حمایت از تولید در بهار سال 1393، بازار فولاد رشد حداقل 10 تا 15 درصدی را خواهد دید .
وی در پاسخ به این سؤال که چگونه برخی از تولیدکنندگان در شرایط رکود نیز به تولید ادامه می‌دهند و درعین‌حال سودآوری هم داشته‌اند؟ گفت: شرایط کارخانه‌های فولادی مشابه نیست برای مثال بزرگ‌ترین تولیدکننده مقاطع فولادی که بیشتر محصولاتش را تنها در بورس کالا عرضه می‌کند، حدود دو ماه است که قیمت محصولات خود را کاهش داده ، اما در گذشته سود قابل‌ملاحظه‌ای داشته است. این موفقیت به خاطر قیمت بالاتر محصولات این شرکت نیست چرا که قیمت فولاد تولیدکنندگان خصوصی مانند کویر کاشان، بالاتر از قیمت محصولات ذوب‌آهن است.
وی یکی از دلایل سودآوری این شرکت در مقایسه با فولادسازان خصوصی را بی‌نیازی این شرکت از خرید مواد اولیه و تولید فولاد از تبدیل سنگ‌آهن به شمش دانست و گفت: این در حالی است که فولادسازان خصوصی قادر به تبدیل سنگ‌آهن به شمش نیستند و چنین فرایندی برای آنها بسیار سخت است، ازاین‌رو مجبور به خرید شمش هستند.
اهمیت بسته‌های فولاد
امینی در خصوص تفاوت عرضه فولادسازان به بازار گفت: برخی از کارخانه‌های فولاد خصوصی، دست به اقداماتی در بسته‌بندی‌ها و طول شاخه‌ها می‌زنند تا بتوانند رکود را تحمل کنند؛ برای مثال شاخه‌های کوتاه و نرمال را در بندیل تولیدات قرار می‌دهند یا سایزهای مخلوط در بندیل قرار می‌گیرند، درحالی‌که  تولیدکنندگان دولتی، بندیل فیکس در بورس کالا عرضه می‌کنند. ازاین‌رو، خرید از شرکت‌هایی که شاخه‌های دقیقاً 12 متری و اصطلاحاً بدون کوتاهی عرضه کنند، بهتر است.