نشریه شماره   176   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

ارز و ریال در خدمت ساخت و ساز

گروه گزارش: در دهه‌ 40 و اوایل دهه 50 شمسی، مهندسان مشاور کشور ما در قالب چند تشکل فعالیت می‌کردند اما در اسفندماه سال 1352 با تجمیع تشکل های سابق و ثبت «جامعه مشاوران ايران» تشکل جدیدی شکل گرفت که طی چهار دهه گذشته به فعالیت های تخصصی پرداخته است. البته همین گذشت 40 سال موجب شد تا اعضای این تشکل تخصصی در مرکز همایش های بین‌المللی برج میلاد تهران گرد هم جمع شوند و جشن چهلمین سالگرد تأسیس جامعه مهندسان مشاور ایران را با حضور مسئولان بلندپایه کشور برگزار کنند.
به گزارش خبرنگار پیام ساختمان، برنامه‌های متنوعی از طرف ستاد اجرایی این مراسم پیش‌بینی‌شده بود که برپایی نمایشگاه جانبی، قدردانی از پیشکسوتان حرفه، اجرای موسیقی زنده، پخش فیلم چهل سال فعالیت جامعه مهندسان مشاور از آن جمله بود. اما شروع مراسم با سخنرانی مهندس هرمز درامینه، رئیس شورای مدیریت جامعه مهندسان مشاور بود که ضمن خیرمقدم به حضار و مهمانان، به شرح تاریخچه تأسیس جامعه و مشکلات پیش روی آن پرداخت. این مراسم اما سه سخنران اصلی داشت.
فاینانس و بخش خصوصی، جانشین «کارفرمای بزرگ»!
نخستین سخنران جشن چهلمین سال تأسیس جامعه مهندسان مشاور ایران، وزیر نفت بود که خطاب به مهندسان مشاور اظهار داشت: انتظار نداشته باشید وضعیت کشور و ساختار اقتصادی که در دهه 70 کشور بود تکرار شود چرا که در آن دوران کارفرمای بزرگ دولت بود ولی امروز ما به دنبال فاینانس و بخش خصوصی هستیم.
بیژن زنگنه افزود: این میزان سرمایه‌گذاری باید 70 درصد از طریق فاینانس خارجی و مابقی توسط بخش خصوصی در داخل فراهم شود. وی با تاکید بر اینکه در شرکت های مهندسی برای بقای این شرکت‌ها مدیریت از سرمایه باید جدا شود، گفت: در سال های گذشته در بخش مهندسی خوب عمل شده ولی در بخش طراحی، کارها چندان مورد انتظار نبوده است.
وزیر نفت اظهار داشت: یکی از راه‌های کلیدی کسب توانمندی، کار مشترک با شرکت های خارجی و تبادل تجربه است.زنگنه گفت: در بخش صنایع پتروشیمی مزیت غیرقابل تردیدی در مقایسه با کشورهای منطقه داریم که آن هم امکان تأمین خوراک نامحدود و ارزان برای واحدهای پتروشیمی است.
مهندسان پيشتاز توسعه هستند
دیگر سخنران مراسم چهل سالگی جامعه مهندسان مشاور ایران، وزیر راه و شهرسازي بود که با تأكيد بر اينكه نبايد مفهوم اجراي طرح هاي عمراني را با توسعه ملي اشتباه گرفت، گفت: در دستيابي به مفهوم توسعه ملي، مهندسان پيشتاز اين امر محسوب مي شوند.
عباس آخوندي با بيان اينكه آنچه طي سال هاي گذشته به نام توسعه انجام‌شده تنها برنامه‌های عمراني بوده است، اظهار داشت: هنوز به توسعه‌ای كه مفهوم آن پيش بردن موتور محركه توسعه ملي باشد، نرسیده‌ایم و در اين ميان نبايد اجراي برنامه‌های عمراني را با توسعه اشتباه بگيريم.
وي با تأكيد بر اينكه دولت‌محور توسعه نيست بلكه شهروندان، محور چنين موضوعي محسوب می‌شوند، افزود: از آنجايي كه مهندسان نيز قبل از مهندسي، شهروندان جامعه هستند، می‌توان از اين قشر به‌عنوان پيشتازان توسعه ياد كرد.
وزير راه و شهرسازي با اشاره به نقش و اهميت وجود سازمان اجتماعي در جامعه و پيوند خوردن فعاليت هاي عمراني دولت با آن، تصريح كرد: طي سال هاي گذشته حجم گسترده‌ای از فعالیت‌ها در ساخت واحدهاي مسكوني، شهرسازي ، احداث انواع راه‌ها ، بنادر، راه‌آهن و مواردي از اين قبيل در حوزه راه و شهرسازي انجام‌شده و كمتر با سازمان اجتماعي مربوطه پيوند خورده است تا جایی كه براي مثال ساكنان يك شهر از اهداف طرح جامع آن شهر اطلاعي ندارند. وي با بيان اينكه مهندسي نيز بخشي از يك سازمان اجتماعي است ، افزود: تا زماني كه مهندسان به‌جای نقش كارگزاري ، نقش راهبري را ايفا نكنند از دستيابي به اهداف توسعه ملي دور خواهيم ماند.
وزير راه و شهرسازي با بيان اينكه در طراحي هاي مهندسي همواره بايد به محيط پيراموني نيز توجه داشت ، تصريح كرد: به‌عنوان مثال نبايد به ساخت راه تنها به‌عنوان مسيري براي تردد بنگريم بلكه آن را بايد به‌صورت كريدوري براي توسعه در نظر بگيريم. وي اظهار اميدواري كرد: در فضاي جديد با به وجود آمدن نوعي زبان مشترك بين دولت و بخش خصوصي شاهد ايفاي نقش راهبري توسعه ملي از سوي مهندسان كشورمان باشيم.
آخوندی با بیان اینکه ما مهندسان مشاور کارگزار بوده و شهروند نیستیم، تصریح کرد: باید تفکر شهروندی بر مشاوران حاکم شود و مهندسان مشاور قبل از هر کاری باید به این فکر کنند که چه بخشی از حاکمیت هستند.
وی افزود: اگر از این گذر به سمت دولت توسعه عبور کنیم و بدانیم موتور محرک دولت نیست بلکه شهروند است در این صورت مهندسان مشاور پیشتاز هستند و اتفاقات زیادی رخ خواهد داد.
وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه فعالیت های عمرانی زیادی در کشور صورت گرفته ولی اثرگذار نبوده، افزود: فعالیت های عمرانی بدون اینکه به سازمان اجتماعی وصل شود اثرگذار نخواهد بود.
آخوندی با اشاره به فعالیت های صورت گرفته در بخش های مختلف در کلانشهر تهران، افزود: نفس کشیدن در تهران کار سختی است و اینها نشان می‌دهد که هنوز مهندسی با تفکر شهروندی ارتباط منطقی ندارد.  وی با بیان اینکه تا زمانی که مهندسان مشاور ندانند یک شهروند هستند و حقوق آنها در توسعه چیست و چه مسئولیتی در کشور دارند توسعه ایجاد نخواهد شد، گفت : تا زمانی که منتظر راهبردی از سوی دولت باشیم میزان بهره وری از سرمایه‌گذاری کشور اندک خواهد بود.
تلاش دولت برای تأدیه مطالبات پیمانکاران
آخرین سخنران مراسم، معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهوری بود.
دکتر محمدباقر نوبخت با اشاره به مبلغ سی و هفت هزار و 800 میلیارد تومان که به‌منظور انجام امور عمرانی در لایحه بودجه سال 1393 کل کشور در نظر گرفته‌شده، خطاب به مهندسان حاضر در جشن چهل سالگی تأسیس جامعه مهندسان مشاور گفت: بدیهی است انجام این امر خطیر به‌دست توانمند شما مشاوران و پیمانکاران امکان‌پذیر خواهد بود.وی تلاش دولت را به سمتی معطوف دانست که بتواند تا پایان سال جاری مطالبات پیمانکاران را تأدیه کند.
نوبخت همچنین اعلام کرد که 85 هزار میلیارد تومان نیز از طریق شرکت های دولتی در زمینه امور عمرانی هزینه خواهد شد.وی ادامه داد: بیش از 20 هزار میلیارد دلار ارزی و 10 هزار میلیارد دلار ریالی نیز از طریق صندوق توسعه ملی به بخش خصوصی پرداخت خواهد شد تا صنعت ساخت‌وساز رونق بگیرد. وی با اعلام این مطلب که عملکرد صندوق توسعه ملی درگذشته قابل‌قبول نیست، افزود: دولت یازدهم در 17 شهریورماه سال جاری، 35 مصوبه به‌منظور رونق ساخت‌وساز و بهبود فضای کسب‌وکار به تصویب رساند.
نوبخت افزود: دولت مصمم است تا بتواند در رقابت های منطقه‌ای جایگاه شایسته‌ای برای ملت بزرگ ایران در زمینه علم و فناوری ترسیم کند. وی ابراز امیدواری کرد که با همفکری و همراهی بخش خصوصی در سال 1393 شاهد رونق اقتصادی بیشتر در کشور باشیم.