هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   176   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

زگيل نزدیک همه ماست!

زگیل در بدن انسان بر اثر ویروس‌ها ایجاد می‌شوند. اما در ساختمان‌ها بر اثر ویروس در اندیشه  انسان‌ها ایجاد می‌شود. این ویروس می‌تواند در ذهن برخی تولید شود:
1. این ویروس در یک ذهن بیمار ایجاد می‌شود که تصور می‌کند می‌توان در یک ساختمان چند صد میلیون و یا حتی میلیارد هزینه مصالح داد اما لازم به هزینه کردن چند میلیون ناقابل برای طراحی تأسیسات نیست. پس به سراغ فروشنده می‌رود هر چیزی که او پیشنهاد کرد، می‌خرد. یا فروشنده درست تخمین می‌زند، یا کم تخمین می‌زند – که نتیجه‌اش پیدایش این زگیل‌ها در نماست- و یا زیاد‌تر تخمین می زند که نتیجه‌اش هزینه کرد چند ده میلیون بیشتر است. یعنی چند برابر هزینه طراحی! اگر احتمال هر سه این حالت‌ها یکسان باشد- که نیست33 درصد احتمال زگیل وجود دارد!
2. این ویروس در یک ذهن بیمار ایجاد می‌شود که مهندس طراح تأسیسات است ولی به هزار دلیل، اشتباه در طراحی دارد. یا کم محاسبه کرده است، یا زیاد، و یا پیچیدگی های طرح را مانند نحوه مصرف، تقسیم هزینه‌های انرژی و ... نادیده گرفته است.
3. این ویروس در یک ذهن بیمار ایجاد می‌شود که تصور می‌کند تجهیزات تأسیساتی برای کار کردن تا ابد بدون تعمیر، حفاظت و نگهداری ساخته‌شده‌اند. پس باگذشت چند سال چیلر گران‌قیمت را به سطل آشغال می‌اندازند و به‌سوی زگیل می‌شتابند.
4. این ویروس در یک ذهن بیمار ایجاد می‌شود که تصور می‌کند به موتورخانه مرکزی نیاز نیست و همیشه باید به‌سوی جدایی پیش‌رفت. این ویروس که چندی است به‌سرعت در حال شیوع است بسیار خطرناک و نزدیک همه ماست!
5. این ویروس در یک ذهن بیمار ایجاد می‌شود که تصور می‌کند پس از اجرای دو یا سه ساختمان 4 طبقه وقت آن است که تأسیسات هر مجموعه‌ای با هر وسعتی را اجرا کرد. بی‌نیاز از هر دانش و تجربه بیشتری! به هر شکل که لوله را می‌شود به هم جوش دهیم. شیرها فقط در باغ‌وحش‌اند و ...
 به زگیل‌ها بخندید ولی مراقب باشیم ذهن ما زگیل نزند!