آسودگي، هديه درهاي ضد سرقت

شمار نشریه : 176

مهندس عليرضا ابراهيمي *
هميشه تاريخ درها واگویه‌های تمدني هستند كه آنها را برساخته بود. درهای مسجد امام اصفهان، مسجد جامع عقبه تونس، معبد سيك‌های هندوستان، و در كليساي سن پيترو واتيكان از آن جمله‌اند. بعضي از اين درها از چوب ساخته شده و بعضي بالطبع سنگي هستند. به‌تناسب مقام و منزلت بنا تزئينات مختلفي بر روي آنها اعمال شده است. نشانگان نمادين در چنان است كه به آن مقامي اسطوره‌اي بخشيده، چنانچه در ورودي بهشت در سازه‌اي در فلورانس ايتاليا و دروازه جهنم در اثر هنري آگوست رودن متجلي شده است.
تكنولوژي در ضد سرقت
درها انواع متفاوتي دارند و با توسعه صنعتي و برحسب كاربرد، بعضي از آنها از تكنولوژي‌هاي بسيار پيشرفته‌اي بهره‌مندند كه می‌توان به در هواپيماها و جت‌هاي جنگنده، اتومبیل‌های بسيار لوكس و غيره اشاره كرد. بااین‌وجود درهاي منازل مسكوني همچنان از همان اصول اوليه‌اي كه شايد از هزار سال پيش به آن تكيه كرده بود، بهره‌ مي‌برند. درهاي اغلب چوبي كه دو لولا در سمت راست آن وجود دارد و يا درهاي دو تكه‌اي كه در دو سمت لولا می‌خورند.
در ظاهر درهاي ضد سرقت نيز تفاوتي زيادي با درهاي معمولي ندارد اما در درون آن دنيايي از تكنولوژي و مهندسي نهفته است. از كيفيت مواد اوليه آن تا قفل‌هايي كه چهار طرف آن را در غلاف بيروني، قفل مي‌كند. در بعضي از درهاي ضد سرقت يك ورقه فولادي قرار مي‌گيرد. در داخل  در ضد سرقت یک لایحه ورق فولادی یک میل و فوم تزریقی پلی‌یورتان  و یونولیت استفاده شده است. رويه بيروني در از روكش طبيعي چوب استفاده می‌شود که آن را از نظر ظاهر نيز زيبا و جذاب مي‌كند. با اين مشخصات مي‌توان درها را به سه نوع تقسيم کرد: محصولات لوكس كه براي مشتري‌هايي طراحی‌شده و در عين اعتنا به كيفيت ، به ظرافت و زيبايي آن نيز توجه دارند؛ درهاي برجسته و نوع ديگر درهاي اكونومي كه براي كساني است كه به ظاهر در كمتر اهميت مي‌دهند گرچه از نظر كيفي و ايمني تفاوتي ميان آن با ديگر انواع درها وجود ندارد.
چه ويژگي‌هايي بايد داشته باشند؟
ويژگي درهاي ضد سرقت تنها به فولاد وسط آن و تعداد قفل‌ها مختصر نمي‌شود، مواد اوليه‌اي كه در ساخت خود در استفاده مي‌شود بايد ويژگي‌هاي استحكام را تقويت كند
چه نيازي به درهای ضد سرقت است؟
موضوع حفاظت از خانه‌ها با صرف هزينه‌هاي معقول همواره دغدغه بسيار مهم هر خانواده‌اي به شمار مي‌رود؛ اينكه بتوان علاوه بر خانه از اسباب داخل آن نيز حفاظت شود هم اينكه نياز به نصب تجهيزات گراني هم نباشد. درهاي ضد سرقت امروزه با بازار خوبي روبروست و با نصب يكي از آنها می‌توان  با خيال آسوده خانه را ترك گفته و روزها و ماه‌ها بدون دغدغه سفر كرد. يعني گران‌بهاترين هديه‌اي كه درهاي ضد سرقت به خانواده‌ها اعطا مي‌كنند آسودگي خيال است.
 
* مدیرعامل گروه تجاری «سبا دُر»
آگهی شرکت در صفحه5