هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   176   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

محصولي دوستدار طبيعت

اصطلاح‌كامپوزيت‌هايچوبي‌پلاستيكي (Wood Plastic Composites) به كامپوزيت‌هايي اتلاق مي‌شود كه از تركيب چوب (درهر شكلي) با ترموپلاستيك‌ها تشکیل‌شده‌اند كه اصطلاحاً به پلي‌وود معروف بوده و در هنگام برش همانند محصولات فوق به‌صورت كاملاً طبيعي ايجاد براده‌هاي چوب (خاك ارّه) مي‌كند.
بيشتر افزودني‌هاي شيميايي كه به پلي وود افزوده مي‌شود ناديدني است، البته در اين مورد استثناهايي نيز وجود دارد.  WPCها بخشي از گروه بزرگ‌تری به نام كامپوزيت فايبرپلاستيك‌هاي طبيعي
( Natural Fiber plastic Composites) است كه از رشته‌هاي سلولوزي تشکیل‌شده‌اند. 
تاريخچه بلند يك محصول جديد
استفاده از اين محصول به اوايل دهه 1900 برمي‌گردد كه نخستين استفاده تجاري آن به‌عنوان دسته دنده براي رولزرويس در سال 1916 ميلادي بود. گرچه اين تاريخ به بيش از 100 سال می‌رسد اما اين محصول همچنان محصول نويني در صنعت چوب به شمار مي‌آيد. بيشترين مصرف محصول در آمريكاست كه نه تنها در صنعت ساختمان بلكه حتي در ريل‌هاي راه‌آهن و مبلمان شهري نيز به‌کاربرده مي‌شود.
در ایالات‌متحده كامپوزيت‌هاي (WPC) چندين دهه است كه توليد مي‌شوند، اكثر آزمايش‌ها بر روي اين موارد در آمريكا و با استفاده از استانداردهاي ASTM صورت گرفته و بدين لحاظ از قدمت بيشتري نسبت به ساير كشورها برخوردار است.
كاربرد كنوني اين كامپوزيت‌ها بيشتر به مواردي همچون دكوراسيون داخلي (كابينت، در، چارچوب، ديواركوب و ...) نماي ساختمان، آلاچيق، انواع پروفيل‌ها برای مبلمان اداري و صنايع آبي و شيميايي است. بازار محصولات كامپوزيت چوب WPC در آمريكا در 5 سال اخير به 100 درصد رسيده است و باز هم با پديد آمدن كاربردهاي جديد در حال افزايش است.
نحوه توليد پلي وود
پلي وودها از طريق تركيب ذرات چوب و رزين ترموپلاستيك داغ توليد مي‌شوند. متداول‌ترين شكل توليد آن ريختن مواد اوليه در قالب‌هاي از پيش آماده است، که  از طريق روش تزريق صورت مي‌پذيرد. پلي وودها ممكن است از مواد اوليه تازه و يا حتي چوب‌هاي بازيافت شده توليد شوند و به‌این‌ترتیب فناوري توليد آن يكي از شيوه‌هايي است كه مي‌تواند در صنعت بازيافت نيز حضور داشته باشد. افزودني‌هايي چون كلرانت‌ها، تثبيت‌كننده‌ها، روان‌سازها نيز در پروسه توليد به مواد اوليه افزوده مي‌شوند.
ويژگي‌ها و مزيت‌ها
محصولاتي كه از پلي وود به‌دست مي‌آيند داراي چوب و مواد تركيبي حقيقي بوده و ويژگي‌هاي تمام مواد تركيبي را داراست با اين اختلاف كه به دليل ساختار درهم‌پیچیده آن سختي و قدرت چند برابري دارد و در برابر ديگر محصولاتي كه از چوب تهيه  می‌شوند، همانند MDF ها مقاومت بالاتري دارند. سختي و مقاومت خصوصيتي است كه به طور مستقيم از ساختار درهم‌پیچیده اين محصول گرفته شده است. در اين محصولات پلاستيك به طور مؤثر و يك لایه‌نازک سطح روي چوب را مي‌پوشاند. شايد اين خصوصيت موجب شود كه شائبه خطر آتش‌سوزي را در بر داشته باشد اما خصوصيت مهم پلي وود خوداطفایي آن است.
به دليل همين ويژگي محصولات تولیدشده از پلي وود اعم از در، چارچوب و قرنيز كاملاً يك پارچه بوده، عايق حرارت و صوت محسوب می‌شوند که در برابر آب نيز نفوذناپذير هستند؛ اما شايد ارزشمندترين خصوصيت اين محصول نتيجه‌اي است كه در حفظ جنگل‌ها دارد، زیرا براي توليد درها و محصولات پلي وود به قطع درختان و ضربه زدن به طبيعت كشور نيازي نیست. مزیت پلی وود این است که برای نصب در و چهارچوب درست شده از این ماده نیازی به نصب چهارچوب و فرم وجود ندارد.