شایسته اداره گاز نیست

شمار نشریه : 176

گروه تأسيسات: در پي سلسله گزارش‌هاي گروه تأسيسات پيام ساختمان از ادارات آب و فاضلاب، برق و گاز در اين شماره خبرنگار  ما به اداره گاز منطقه 6 تهران واقع در خيابان دماوند رفت. ديداري كه حوادثي در بر داشت و در ادامه به آن  خواهيم پرداخت.
شلوغ و بي‌نظم
در سال‌هاي دور حضور در بانك‌ها و ادارات دولتي براي همه شهروندان با ساعت‌ها صف طولاني، خستگي و فشار عصبي براي مراجعان، سردرگمي، كاغذبازي و معطلي همراه بود. اين رويكرد ابتدا در بانك‌هاي خصوصي و سپس در بانك‌هاي دولتي و به تبع آن در ادارات دولتي و به نوعي- باوجود بسياري مشكلات كه هنوز به قوت خود باقي است- چنين خدماتي با تأكيد بيشتر بر مشتريان كه در اينجا ارباب‌رجوع هستند، تحول پيدا كرد. گرچه نمي‌توان تلاش متصديان و مسئولان ادارات را ناديده گرفت اما ساختار اداري به گونه‌اي است كه مشتريان از همان ابتدا با سردرگمي، بي‌اطلاعي و در نتيجه نارضايتي و حتي پرخاشگري روبه‌رو می‌شوند. اين ويژگي در شيوه قديمي و فرسوده خدمات‌دهي در اداره گاز منطقه 6 تهران به عيان ديده مي‌شد. نشاني از تفكيك باجه‌ها بر اساس خدمات موجود نبود؛ سيستم نوبت‌گيري به‌کار نيفتاده است، تعداد اندك صندلي‌ها براي نشستن، به گونه‌اي بود كه چند نفر از مراجعان ايستاده منتظر كارهاي خود بودند؛ تنها نشاني كه از اطلاع‌رساني وجود داشت چند برگ اطلاعيه روي برد سالن خاكستري و خسته مراجعات بود. نه صداي راديو و نه تلويزيوني كه مراجعان را در مدت‌زمان نسبتاً طولاني انتظار سرگرم كند، و این‌ موارد براي اداره گاز كه اداره برگزيده در تكريم ارباب‌رجوع است به هيچ عنوان شايسته نيست. 
خسته از كاغذبازي
اولين مخاطب من مرد میان‌سالی بود كه براي دريافت دو انشعاب گاز براي دو باب مغازه مراجعه كرده بود؛ او از روند طولاني پروسه اداري شكايت مي‌كرد و بيشتر آن را بی‌ربط و زائد مي‌شمرد: «به آقايي كه متصدي است گفته‌ام كه من هم كار دارم و نمي‌توانم هر چند روز براي اين موضوع به اداره گاز مراجعه كنم.» اكنون حدود 4 ماه است كه درگير مراحل قانوني درخواست انشعاب است، كاري كه در عرض تنها چند ساعت مي‌تواند انجام پذيرد. «قبول دارم كه براي طي مراحل اداري بايد ضوابط كاملاً رعايت شود اما بسياري از اين كارها به نظر من زايد است مثلا به راحتي از روي نقشه مي‌توانند انشعاب را  ببينند در حالي كه اصرار دارند ما برويم دوباره يكي از قبض‌هاي خودمان يا قبض‌هاي همسايه‌ها را پيوست مدارك كنيم.»
اين شهروند تصريح مي‌كند كه رعايت قانون و طی کردن مراحل اداري لازم است اما پروسه اداري بايد براي راحت كردن كار اجرا باشد و نه ايجاد اخلال در آن.
معرفی‌نامه بنياد شهيد نيز كار نكرد
مراجعه‌كننده ديگري كه خود را از خانواده شهدا معرفي مي‌كرد به جوابگو نبودن اداره گاز در مورد مشكل پیش‌آمده براي او اعتراض داشت. اين همسر شهيد مي‌افزايد كه همسايه‌هاي ساختمان به خاطر مشكلي كه در گازرسانی ايجاد شده بود از پرداخت قبض ماهيانه خود سرباز زده‌اند ولي اكنون كه اين مشكل برطرف شده هنوز صورت‌حساب آنها تسويه نشده و همچنان همسايه‌ها همراهي نمي‌كنند. او معرفي‌نامه‌اي را از بنياد شهيد نشان مي‌دهد و مي‌گويد: حتي باوجود اين نامه همكاري از شركت گاز نمي‌بينيم چراكه متصدي اينجا اين موضوع را در حيطه اختيارات شركت گاز نمي‌داند و مي‌گويد بايد به‌نظام مهندسي رجوع كنيد. نظام‌مهندسی نيز اين موضوع را خارج از اختيارات خود مي‌داند و ما را به اداره گاز ارجاع مي‌دهد. اين است كه الآن در بين 3 سازمان نظام‌مهندسی، اداره گاز و بنياد شهيد در رفت‌وآمد هستيم.
پول رفته برنمی‌گردد
گفتگوي ديگر خبرنگار ما باکسی بود كه مي‌گفت پرداخت‌هايي كه داشته در قبض‌هاي جديد منظور نشده و باز هم تكرار شده است: «250 هزار تومان پرداخت كرده‌ام اما مي‌گويند اين رقم در قبوض بعدي گنجانده شده» و نيازي به بازپرداخت وي نبوده است. او همه قبوض پرداختي خود را به ما نشان مي‌دهد و مي‌گويد: «آنها مي‌گويند ديگر كاري از ما برنمي‌آيد و پرداختي كه داشته‌ايد قابل بازگشت نيست.»
ديوار بزرگ خبرنگار پیام ساختمان
گرچه اين مورد براي خبرنگار پيام ساختمان شك برانگيز بود و موردي بود كه همانند همه گزارش‌هاي مردمي قصد پي‌گيري آن از رئيس اداره را داشت اما در حين مصاحبه با ممانعت حراست اداره گاز منطقه 6 شهر تهران مواجه شد.
منصفانه بايد بگوييم كه برخورد مسئولان حراست در نهايت ادب و تعامل صورت گرفت، اما ايشان به استدلال‌هاي ما در رابطه با رسالت خبرنگاري توجهي نداشتند؛ در نتیجه دستگاه ضبط‌صوت خبرنگار پيام ساختمان توقیف و تمامي مصاحبه‌های آن پاك شد. استدلال اين بود كه ما براي مصاحبه مردمي با شهروندان عادي در يك مكان عمومي معرفي‌نامه‌اي در اختيار نداشتيم. استدلال متقابل اينكه ما همه شهروند اين شهر هستيم و گفتگوي بين يك شهروند با يك شهروند ديگر نيازي به مجوز ندارد... و ديوار شفاف ميان مردم و مسئولان از اصول دنياي اطلاعات عصر جديد است!... هیچ‌کدام حاصلي در بر نداشت. اين است كه به ناچار دو ساعتي از وقت ما كه مي‌بايست صرف پي گيري مطالبات مردم شود این‌گونه هدر رفت و دست‌خالی محل اداره گاز منطقه 6 تهران را ترك كرديم.
رسالت خبرنگاري يا چه؟ 
نشريات و مطبوعات همان قدر كه براي آگاهي افكار عمومي بايد بكوشند و خبرهاي دست اول و تصميمات مسئولان و گزارش پروژه‌ها را پوشش دهند، نظرات عموم مردم را نيز بايد به اطلاع برسانند. مطبوعات تريبوني نيست كه تنها مسئولان تصميمات مديريتي و پروژه‌هاي خود را به اطلاع افكار عمومي برسانند و اهداف رسيده و نرسيده را تبليغ كنند و روبان قرمز پروژه‌های 10 ساله را قيچي كنند. پوشش نظرات مردم عادي كه تمام اين تلاش‌ها براي آنهاست و صداهاي مخالف، حتي اگر آن صداي مخالف يك تن باشد، نيز از وظايف مطبوعات است. گروه، سازمان، حزب و مردمي كه خود را از اين ابزار كارآمد محروم مي‌كنند و در پيله خود مي‌تنند آسيب نخست را خودشان خواهند ديد چرا كه انسان توانمند كسي است كه بيشتر مي‌داند. شرايط تعامل و سازندگي در چنين شرايطي است كه حاصل مي‌شود و بي‌شك مسئولان  و ساختار ادارات دولتي نيز از آن منتفع خواهند شد.
 متأسفانه اين رسالتي است كه برخی مسئولان نيز به لزوم آن پي نبرده‌اند.