هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   176   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

نمای داخلی آجری

عاطفه السادات حسینی*
دیوارهای ساده و بدون بافت امروزی آن‌قدر تکراری شده‌اند که دیگر با کاغذدیواری واستیکر هم جلوه‌ای پیدا نمی‌کنند. برای آنکه تنوعی به خانه خود ببخشید و حس نوستالژی و آرامش بخشی و گرمی به‌دست آورید بهتر است از آجر به‌عنوان نمای یکی از دیوارهای داخلی استفاده کنید.
آجر که یکی از قدیمی‌ترین مصالح پر کننده در ساختمان به شمار می رود امروزه می‌توان آن را به‌عنوان یک پوشش زیبا و با احساس در نمای داخلی ساختمان به‌کار برد. در این دوره که افراد به معماری مدرن روی آورده‌اند برای تنوع جالب است که طرحی کلاسیک را با مدرن در آمیزید تا فضایی مطلوب تر، عاشقانه و رمانتیک را تجربه کنید.
یکی از دیوارهای خانه خود را به دلخواه انتخاب کنید، البته بهتر است دیواری برگزینید که تمرکز بیشتری روی آن است، یعنی چیدمان مبلمان و تلویزیون و سایر وسایل دکور با آن تنظیم می‌شود تا تأثیر خود را بیشتر و بهتر القا کند.
انواع آجر
 1-آجر 3سانتی (تک رنگ )
2-آجر 3 سانتی مدل رندوم
3-آجر کامپوزیتی در رنگ های مختلف
4-آجر معمولی با ابعاد 11-5.5-22
روش های اجرا :
الف)آجرهای 3سانتی و کامپوزیتی را می‌توان در رنگ های مختلف و با بندکشی  متناسب با رنگ آجر استفاده کرد.
ب)آجر معمولی با تزیین رنگ: آجرهای معمولی را می‌توان پس از اجرا به گونه‌ای که با دکور هماهنگی داشته باشد رنگ کرد که یک هارمونی را در فضای داخلی ایجاد نمود یا اینکه از رنگ سفید برای رنگ‌آمیزی دیوار استفاده کرد. با این کار یک دیوار ساده با رنگی دل‌انگیز و رویایی، با بافتی جذاب و لطیف را خواهید داشت که با نظاره کردن به آن حس آرامش و دل انگیزی به شما خواهد داد.
ج) اجرای نمای آجری با تاقچه: خانه‌های قدیمی اغلب دارای تاقچه‌های گچی بودند که در چند دهه اخیر این عنصر از معماری داخلی حذف شده‌اند ، اما حال اجرای تاقچه آجری بر روی دیوار کاری است منحصربه‌فرد و جذاب که حس بسیار خوبی را به انسان می‌بخشد.
د) دیوار آجری مشبک : اجرای مشبک دیوار جداکننده راهرو ورودی به پذیرایی جلوه ویژه‌ای به فضا می‌دهد و با یک نورپردازی مناسب، می‌توان اثری هنری خلق کرد. 
*کاردان فنی معماری و دکوراسیون