هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   176   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

دکوراسیون شومینه

گروه معماری و دکوراسیون: شومینه علاوه بر گرمازایی نقش مهمی در دکوراسیون و زیبایی خانه دارد.آتش برافروخته در شومینه در فصل زمستان می‌تواند زیبایی منحصر به فردی در خانه ایجاد کند.
شومینه در هر اتاقی که قرار گیرد به‌عنوان یک وسیله مهم و قابل‌توجه با نمای زیبا و زشت آن اتاق رابطه‌ای مستقیم دارد و باید به مصالحی که در ساخت آن استفاده می‌شود و هم چنین به چگونگی تزئینات تاقچه بالای شومینه دقت فراوان شود تا به چیدمان اتاق جذابیت بیشتری ببخشد.
ساخت و طراحی شومینه‌هایی زیبا
در هر اتاق شومینه می‌تواند به‌عنوان وسیله مرکزی آن به حساب آید که معمولاً اگر دارای شومینه باشد هنگام وارد شدن به آن هر فردی ابتدا به شومینه و مدل و طراحی آن چشم می‌دوزد.بنابراین باید به ۳ نکته دقت شود:طرح و مدل شومینه ، استفاده از مصالح ، تاقچه بالای شومینه. با توجه به این ۳ مورد می‌توان شومینه‌ها را به شکل‌ها و مدل های مختلفی درآورد تا بتوان فضایی زیبا را در هر اتاق طراحی  نمود.
در هر شومینه می‌توان از مصالح گوناگونی مانند آجر یا سنگ و….استفاده کرد.هم چنین مدل ساختن و طراحی آن می‌تواند به‌صورت مستطیلی و یا قوسی شکل و یا حتی دیواره‌های آن کوتاه یا بلند و….. متفاوت باشد و در آخر باید به تاقچه بالای آن و چگونگی چیدمان روی آن و یا حتی رنگ دیوارهایی که شومینه در آنجا واقع‌شده دقت فراوان داشت تا همه باهم جور شوند و در نهایت شومینه جلوه‌ای زیبا پیدا کند.
تاقچه روی شومینه
استفاده از وسایل مدرن و زیبا بر روی تاقچه بالای شومینه ارتباط مستقیمی با جلوه شومینه دارد.مثلاً گلدان های زیبا بر روی تاقچه می‌تواند به شومینه‌تان زیبایی ببخشد و اصطلاحاً به آن روح دهد.
 شومینه در اتاق‌خواب
در اتاق‌خواب شومینه باید طوری طراحی شود که معمولاً رنگ دیوار آن با رنگ تمام دیوارها یکی باشد.معمولاً در این اتاق از آجر استفاده می‌شود.
شومینه در اتاق پذیرایی
ترکیبی از کاشی های آجری شکل و مصالح چوبی برای اتاق پذیرایی مناسب است .یک میز قهوه و یک قفسه کتاب در کنار آن نیز پیشنهاد می‌شود. بهتر است رنگ دیوارها همانند رنگ چوب باشد تا با رنگ مصالح استفاده‌شده در ساخت شومینه هماهنگ شود.
محافظ شومینه
برای امروزی کردن و مطابق با مد روز درآوردن شومینه می‌توان از یک محافظ دکوری جلوی شومینه استفاده کرد. قفسه‌های تزئینی شکل که در کنار شومینه و متناسب با میز و صندلی‌ها باشند فضای اتاق را کاملاً امروزی می‌کند.