نشریه شماره   176   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

محاسبه هزینه‌های آپارتمان

قانون تملک آپارتمان‌ها در سال 1343 به تصویب رسیده است، یعنی زمانی که تازه موضوعی به نام آپارتمان‌نشینی در کشورمان مطرح شده بود. احتمالاً تدوین‌کنندگان این قانون خود نیز نمی‌دانسته‌اند که در حال نوشتن چه قانون مهم و پرکاربردی هستند چرا که با گذشت بیش از 40 سال از تصویب این قانون، امروز بسیاری از مشکلات ساکنان آپارتمان‌ها با مراجعه به این قانون و آیین‌نامه آن حل می‌شود.  سید فرشید غزنینی هاشمی  کارشناس رسمی دادگستری در مورد هزینه‌های آپارتمان پاسخگوی سؤالات پیام ساختمان بود:
هزينه‌هاي مشترك بر چه مبنايي محاسبه مي‌شوند و آيا قابل اعتراض‌اند؟
تعيين نحوه محاسبه هزينه‌هاي مشترك قبل از هر چيز به اراده و تصميم اهالي همان ساختمان بر مي‌گردد كه مي‌توانند به هر نحوي آن را تعيين كنند اگر روش خاصي به اين منظور تعيين نشده باشد سهم هر يك از مالكين يا استفاده‌کنندگان از هزينه‌هاي مشترك بر دو پايه است:
1 - آن قسمت كه ارتباط با مساحت زيربناي قسمت اختصاصي دارد مانند آب، گاز، آسفالت پشت‌بام و ... به نسبت مساحت واحد به مجموع مساحت قسمت هاي اختصاصي تمام ساختمان محاسبه مي‌شود.
2 - ساير مخارجي كه ارتباطي به ميزان مساحت زیربنا ندارد مانند هزينه‌هاي مربوط به سرايدار، نگهبان ، متصدي آسانسور، هزينه نگهداري شوفاژخانه و تأسيسات، تزئينات قسمت هاي مشترك ساختمان، نظافت محوطه و ... به طور مساوي محاسبه مي‌شود. درهرصورت هر يك از واحدها كه در مورد سهميه يا ميزان هزينه مربوط به سهم خود معترض باشد، مي‌تواند به مدير مراجعه و تقاضاي رسيدگي نماید و در صورت رد اعتراض می‌تواند به دادگستري مراجعه کند.
بسیاری از مردم فکر می‌کنند اگر ساکن طبقه همکف آپارتمان باشند نباید هیچ هزینه بابت هزینه‌های تعمیرات آسانسور که مبلغ زیادی است ، پرداخت کنند راه قانونی دریافت هزینه از این اشخاص چگونه است ؟
 مالکین طبقه اول به هیچ عنوان نمی‌توانند از پرداخت هزینه‌های تعمیر آسانسور خودداری کنند حتی اگر از آسانسور استفاده ننماید. زیرا اولاً هزینه تعمیر آسانسور نباید به طور مجزا و مستقل، از تک‌تک واحدها اخذ شود بلکه از محل صندوق ساختمان باید پرداخت شود. ثانیاً، آسانسور یا هر تأسیسات دیگری که در ساختمان نصب و تعبیه گردیده، جزو منصوبات ساختمان است و هزینه‌های تعمیر و نگهداری آنها به عهده مدیر ساختمان می‌باشد. بعضی از تأسیسات ممکن است مورد استفاده برخی واحدها و پاره‌ای از آنها مورد استفاده بعضی دیگر نباشد. همچنانکه قسمت آخر ماده 4 قانون تملک آپارتمان‌ها می‌گوید: «پرداخت هزینه‌های مشترک اعم از اینکه ملک مورد استفاده قرار بگیرد یا نگیرد الزامی است.»
چنانچه به دلیل کاهش فشار آب اهالی ساختمان تصمیم به نصب پمپ آب بگیرند آیا هزینه خرید و نصب پمپ آب شامل واحدهای همکف که مشکل فشار آب ندارند، نیز می‌شود ؟
ماده 4 آیین‌نامه اجرایی در بند ب، تأسیسات مشترک ساختمان را با ذکر عباراتی از قبیل و غیره به طور تمثیلی نه حصری به شرح زیر بر می‌شمارد:چاه آب، پمپ آب، مرکز حرارت و تهویه، رختشوی‌خانه، تابلوهای برق، کنتورها (اعم از کنتور آب، برق و گاز)، تلفن مرکزی، انبار عمومی ساختمان، اتاق سرایدار در هر قسمت بنا که واقع باشد، لوله‌ها، گذرگاه‌های زباله و محل جمع‌آوری زباله.
در خصوص اینکه هزینه پمپ آب، به این دلیل که آپارتمانی در طبقه اول قرار دارد، بر او تحمیل می‌شود یا خیر،باید گفت ؛ مالک طبقه اول به‌هیچ‌وجه نمی‌تواند از پرداخت هزینه نصب پمپ آب خودداری کند، زیرا اولاً هزینه نصب پمپ نباید به طور مجزا و مستقل، از تک‌تک واحدها دریافت شود بلکه از محل صندوق ساختمان پرداخت شود.ثانیاً، پمپ یا هر تأسیسات دیگری که در ساختمان نصب و تعبیه گردیده جزو منصوبات ساختمان است و هزینه‌های تعمیر و نگهداری آنها بر عهده مدیر ساختمان است. بعضی از تأسیسات ممکن است مورد استفاده برخی واحدها و پاره‌ای از آنها مورد استفاده دیگر نباشد.همان طور که اشاره شد این بخش از ساختمان جزو قسمت‌های مشترک است و بنا بر قسمت آخر ماده 4 قانون تملک آپارتمان‌ها می‌گوید: پرداخت هزینه‌های مشترک اعم از اینکه ملک مورد استفاده قرار گیرد یا نه الزامی است.
ادامه دارد .....