هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   176   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

از حس خوب سلامت لذت ببرید

     برای حفظ و افزایش سطح سلامت، روش های مختلفی مانند تغذیه مناسب، خواب کافی و انجام فعالیت های ورزشی پیشنهاد می‌شوند ولی آیا هیچ‌وقت فکر کرده‌اید که چه سطحی از این موارد برای شما مناسب است؟ تک‌تک انسان‌ها از لحاظ ساختار بدنی و نیازهای بیولوژیکی تفاوت های فاحشی باهم دارند. تعداد ضربان قلب در زمان استراحت و یا در هنگام انجام فعالیت های بدنی مختلف، توان سیستم تنفسی، میزان و پراکندگی عضلات و حجم توده‌های چربی و بسیاری از عوامل دیگر با توجه به سن و جنسیت و حتی نژاد و یا آمادگی بدن، از یک فردبه‌فرد دیگر بسیار متفاوت است، در نتیجه زمانی که قصد داریم تا فعالیت های ورزشی خود را برای رسیدن به‌تناسب اندام،کنترل وزن، تقویت سیستم قلبی ـ عروقی، جلوگیری از پیری زودرس یا حتی افزایش توان عصبی و روانی خود آغاز کنیم، باید زیر نظر متخصصین و با تکیه بر یافته‌های علمی و پزشکی، مناسب‌ترین برنامه ورزشی مختص شخص شما تهیه شود. حتی اگر در یکی از رشته‌های ورزشی به‌صورت آماتور یا حرفه‌ای فعال هستید، پیشنهاد می‌شود تا از کمک و راهنمایی مراکز متخصص استفاده کنید تا بتوانید بیشترین راندمان و توان خود را نمایش دهید.
متأسفانه در برخی اماکن و مجموعه‌های ورزشی به دفعات دیده می‌شود که به دلیل کمبود و یا عدم آشنایی مربیان ورزشی با اصول علم پزشکی ـ ورزشی و شناخت تفاوت های بدن افراد مختلف، ورزشکاران بدون در نظر گرفتن تفاوت‌های سنی - جنسیتی یا شرایط بدنی، با انجام یک برنامه ورزشی کمابیش یکسان و مشابه با سایرین، یا دچار آسیب‌دیدگی شده و یا به دلیل عدم نتیجه‌گیری، عطای ورزش کردن را به لقایش می‌بخشند.
در شماره‌های گذشته به معرفی یکی از بهترین مراکز اسپا و ورزش در جهان پرداختیم و شما را با امکانات و خدمات این مجموعه بی‌نظیر و شگفت‌انگیز آشنا کردیم. مجموعه اسپا و تندرستی حس خوب زندگی، مجموعه‌ای علمی است که بر اساس اصول علمی و استانداردهای روز جهانی، خود را در بین برترین مراکز ورزشی در دنیا مطرح کرده و به‌عنوان طرحی ملی و فراملی در کشور شناخته شده است. استفاده‌کنندگان از این مرکز، عمدتاً مدیران بزرگ کشور بوده که به دنبال فضایی آرام و مطمئن هستند که بتوانند با افزایش سطح سلامت جسمی و روانی، خود را برای فعالیت های موثرتر و کاراتر آماده کنند.
بخشی که می‌توان از آن به‌عنوان یکی  از شاخص‌ترین تفاوت‌ها و تمایزات حس‌خوب‌زندگی با سایر مراکز ورزشی نام برد، کلینیک آنالیز و مانیتورینگ پزشکی مجموعه است. این کلینیک با هدف ارائه بالاترین استانداردهای کیفی خدمت رسانی و بهره‌گیری از متخصصین پزشکی و تجهیزات پیشرفته، بدون مشارکت در عملکرد درمانی، تلاش می‌نماید تا الگوی زندگی فعال و سالم را با اصلاح باورها و تغییرات در سبک زندگی اعضای خود تقویت کند.
در "حس خوب زندگی"، تعريف سلامت فراتر از تست های آزمایشگاهی رایج بوده و سعی بر آن است تا با ارزیابی و تحليل دقیق حدود 100 پارامتر اساسی، اطلاعات کاملی نسبت به بدن عضو به‌دست آید تا بر اين پایه بهترين و مناسب‌ترین برنامه تمرینی برای هر فرد به‌صورت کاملاً اختصاصی طراحی گردد. به همین علت چهار تست مختلف برای سنجش سطح سلامت اعضاء گرفته می‌شود تا وضعیت و شرایط جسمی ایشان به‌دقت اندازه‌گیری و تحلیل گردد. این تست‌ها توسط تکنسین‌های مجرب و تجهیزات پزشکی به‌روز و با ضریب اطمینان بالایی انجام می‌شود و  باعث خواهد شد تا تیم پزشکی مجموعه و نیز مربیان ورزشی و هیدروتراپی بتوانند بهترین برنامه تمرینی را برای هر فرد طراحی نمایند. این تست‌ها در دوره‌های زمانی مختلف مجدداً تکرار می‌شوند تا هم عضو نسبت به رشد سلامت خود آگاهی بیشتری پیدا کرده و هم مربیان بتوانند بهترین روش تمرینی را مشخص نمایند.
اولين و يکی از مهم‌ترین تست‌ها، تست ساختار شناسی يا Body Composition Analysis است. اين تست به‌صورت ماهيانه از اعضاء گرفته می‌شود تا تغييرات حاصل از انجام فعاليت‌های ورزشی، به طور منظم بررسی شود. در اين تست بیش از 50 مورد متفاوت، مورد اندازه‌گیری قرار می‌گیرد. نتايج حاصله برای طراحی برنامه‌های ورزشی در بخش تناسب‌اندام (فیتنس) و نيز مشاوره‌های پزشکی ورزشی و تغذيه اهميت بالایی داشته است. به همين دلیل از دستگاهی با برترین تکنولوژی و ضریب اطمينان بسیار بالا بهره گرفته می‌شود تا بتوان به نتايج به‌دست آمده از ديدگاه پزشکی حرفه‌ای استناد نمود.
با توجه به دیدگاه علمی مجموعه، سعی بر آن است که ضمن آشنایی با وضعيت بدنی اعضاء، برنامه‌های ورزشی به گونه‌ای طراحی شوند که در درجه اول آسیبی به وی نرسیده و در مرحله بعد باعث افزایش نشاط و تندرستی عضو گردند. به همین دلیل وضعيت قلب و عروق هر کدام از اعضاء توسط تست Electro Cardiogram بررسی می‌شود. در صورت برخورد پزشک با  هر نوع ریسک فاکتور، مورد به‌صورت ويژه مورد توجه قرار گرفته و مربیان ورزشی مجموعه نیز از اين امر آگاه خواهند شد تا در زمان طراحی برنامه‌های تمرينی مد نظر قرار گرفته شود. در موارد حاد، به عضو اطلاع‌رسانی می‌شود تا برای ویزیت به پزشک متخصص مراجعه نماید.
در مجموعه "حس خوب زندگی" اندازه‌گیری حجم و ظرفیت ریه توسط دستگاه اسپیرومتر، به‌عنوان یکی از ارزیابی‌های اصلی انجام می‌شود. در اين روش با تخلیه کامل هوای ریه‌ها به درون دستگاه اسپیرومتر، نتایج به‌دست آمده با نمودارهای استاندارد مقایسه می‌شوند و با تحلیل آنها توسط پزشک، الگوی مناسبی برای طراحی برنامه‌های تمرینی در اختیار مربیان قرار می‌گیرد. همچنين در موارد خاصی که ممکن است برای مراجعين احتمال بروز مشکل وجود داشته باشد، مانند قرار گرفتن در محیط های با دما و رطوبت بسیار بالا، توصیه‌های لازم جهت بهره مندی هر چه بهتر از امکانات مجموعه در اختیار ایشان قرار خواهد گرفت.
امروزه کمردرد، به يک مشکل شایع تبدیل شده که علل مختلفی برای ابتلا به آنها وجود دارد مانند کمردردهای مکانیکال، التهابی و يا  استفاده بیش‌ازحد که بسیاری از آنها از ناهنجاری های مربوط به ستون مهره‌ها، بد نشستن و بد ایستادن، ضعف عضلات ناحيه شکم و کمر و یا کشیدگی های ناگهانی در عضلات نشئت می‌گیرد. تشخیص ناهنجاری های ستون فقرات، راه‌حلی کلیدی برای پیشگیری و اصلاح بدفرمی‌های بدن است. در کلینیک تست و مانیتورینگ بدن، وضعیت ستون مهره‌های اعضاء قبل از طراحی فعالیت‌های ورزشی توسط دستگاه SPINAL MOUSE مورد ارزیابی قرار می‌گیرند.این دستگاه، دستگاهی بسیار دقیق، غیرتهاجمی و کاملاً بی‌ضرر است که برای ارزیابی وضعيت ستون مهره‌ها و نیز تشخیص عارضه‌هایی همچون گودی کمر، گوژپشتی و انحراف ستون مهره‌ها به‌کار گرفته می‌شود و می‌تواند تصویری سه بعدی از ستون مهره‌های هر فرد را نشان دهد. پزشک ورزشی مجموعه پس از  بررسی نتايج حاصله در خصوص فرم بدن و اشکالات احتمالی در بین مهره‌ها، توصیه‌های لازم را به عضو داده و همچنين دستورات مربوطه برای اعمال در برنامه‌های ورزشی به مربیان را صادر می‌نماید.
در انتها اطلاعات حاصله به همراه معاینات بالینی بسیار کاملی که توسط پزشک ورزشی مجموعه انجام می‌شود، در قالب یک بسته اطلاعات پزشکی گردآوری می‌شوند. با جمع‌بندی و تحلیل نتایج به‌دست آمده، نیازهای مربوط به وضعیت سلامت مشخص‌شده و در تلفیق با سبک زندگی، عادات، علائق و اهداف عضو، الگویی جامع، متناسب با شرایط فیزیکی وی طراحی می‌گردد. این الگو، زیربنای طراحی تمامی برنامه‌های ورزشی، اصلاحی و آب درمانی بوده و نيز تضمین‌کننده ضریب اطمينان بالای آن می‌باشد. همچنین با اجرای چک آپ‌های دوره‌ای، عضو از شرایط سلامت خود و تغییرات حاصله در طول زمان عضویت مطلع خواهد شد.
علاوه بر این مشاور تغذيه مجموعه "حس خوب زندگی" نیز همواره به‌عنوان يک یار در کنار اعضاء است تا با توجه به وضعيت بدن، سبک زندگی، فعاليت‌های کاری روزانه و همچنين نوع و شدت برنامه‌های ورزشی، بهترين پيشنهادات را به ایشان بدهد. چک آپ های دوره‌ای متناسب با نياز هر فرد، ضريب اطمينان عملکرد برنامه غذایی طراحی‌شده و همراهی دو سویه عضو و مشاور را بسیار بالاتر خواهد برد.
برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید به سایت www.zendegihsc.com مراجعه کنید یا با شماره 88507080 تماس بگیرید.