هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   176   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

جایگاه مدیریت در ساخت وساز

گروه معماری ودکوراسیون:شرکت بین المللی الماس گمشده با هدف ارائه خدمات فنی و مهندسی در طول سالیان گذشته ضمن کسب تجربیات با ارزش در حوزه های معماری،دکوراسیون داخلی و عمرانی موفق به توسعه فعالیت های خود گردیده است .
دکتر سید علیرضا سبط الشیخ مدیرعامل مجموعه، عضو ارشد مجمع جهانی مدیران و دارای مدرک مدیریت راهبردی از کشور انگلستان می باشد که در ارتباطات بین المللی شرکت الماس گمشده نقش بسزایی داشته است.در رابطه با جایگاه علم مدیریت در ساخت وساز با وی گفتگویی کرده ایم که می‌خوانید.
تعریف علم مدیریت
عضو ارشد مجمع جهانی مدیران ابتدا به تعریف علم مدیریت پرداخت و گفت: مدیریت علمی است که بستر بسیار گسترده ای دارد و در مورد تمامی علوم و فنون حرفی برای گفتن دارد وتیتر اصلی آن این است که کاری می‌کند که بهره‌وری بالا در هر کاری به وقوع بپیوندد.
سبط‌الشیخ افزود:علم مدیریت فرآیندی را فراهم می کند که افراد بتوانند بهترین نتایج را به دست بیاورند .وی ادامه داد: ساخت وساز عرصه بسیار بزرگی است. حرفه ها وتکنیک‌های مختلف دخیل هستند تا پروژه‌ای به بهره برداری برسد.به همین جهت علم مدیریت در راستای ساخت وساز بسیار به کار می آید.
مدیر عامل الماس گمشده با اشاره به اینکه در ساخت وساز هم با افراد تحصیل کرده سر وکار داریم هم با افرادی که  اطلاعات چندانی ندارند، بیان کرد: این دو هیچ کدام جای یکدیگر را نمی گیرند. در ساخت وساز با کارگری که آجر روی آجر قرار می دهد تا دیوارها بالا برود، احتیاج داریم که هیچگاه یک مهندس این کار را انجام نمی دهد. ازطرف دیگر کارگر نیزتوانمندی و قوه فنی مهندس را ندارد.
شهر بزرگی از تجربیات وتخصص
سبط الشیخ گفت: فرد برای ساخت یک پروژه چالش های گوناگونی دارد. باید زمینی انتخاب کند و افرادی خبره به مطالعه آن بپردازند. پس از امکان سنجی پروژه باید با متخصصان خاکبرداری،گردشگری و علوم مختلف دیگر به رایزنی بپردازندکه آیا زمین مناسب برای بهره برداری می باشد؟ پس از امکان سنجی نوبت اقتصادسنجی پروژه است. پس از طی این مراحل فردی باید همه این عوامل را مدیریت کند.
جایگاه علم مدیریت در پروژه های ساختمانی بالاست اما در گذشته ندانسته از آن استفاده می شده است. در قدیم 100 کارگر زیر دست بنایی کار می کردند و آن بنا در عرصه مدیریت فعالیت می‌کرده و عملا علم مدیریت کاربردی را بدون آنکه خودش ودیگران بدانند به کار می‌بست.
سبط الشیخ اعتقاد دارد مدیریت ذاتی است.یعنی اگر فرد، توانمند نباشد، اما تکنیک های مدیریتی به او آموزش داده نشود، نتایج لازم گرفته نمی‌شود.اما اگر فردی توانمند باشد و هیچکدام از تئوری‌های مدیریت را نخوانده باشد می‌تواند مدیر موفقی باشد.
مدیریت پیمان در پروژه ها
وی با بیان اینکه جایگاه علم مدیریت در پروژه های ساخت وساز به گونه‌ای است که موجب خروجی موفق یک ساخت وساز خواهد شد،ادامه داد:علوم بسیاری باید دور هم جمع شوند تا بستر مورد نیاز ساخت وساز شکل بگیرد.به همین دلیل یکی از گونه‌های قرار داد در ساخت وساز، پیمان مدیریت است.پیمان مدیریت به این معنی که گروهی زعیم می‌شوند که ساخت وسازی رامدیریت کنند و پیمان وعهدی می‌بندند با کارفرما که پروژه را مدیریت کنند.
مدیر موفق چه ویژگی هایی دارد
وی به ویژگی های یک مدیر موفق پرداخت و گفت: مدیر موفق مدیری است که از همه علوم وفنون سر رشته کوچکی داشته باشد. به همین علت یک مدیرموفق آشنا به روانشناسی، جامعه شناسی، پزشکی و مهندسی است و باید 3 تا 4 واحد از  این مسائل را بلد باشد.
خود من در کارگاه های ساختمانی کنار دست معمار و کنار دست خاکبردار رفتم وبا تک تک این علوم آشنا شدم و توانمندی مدیریتی خود را با این فنون مخلوط کردم و در کنار این تجربه ها قرار دادم تا بتوانم خروجی موفقی داشته باشم.
تخصص گرایی ومدیریت
عضو ارشد مجمع جهانی مدیران در پایان یاد آور شد: اگر کسی علم مدیریت خوانده باشد و تجربه های ساخت وساز نیز داشته باشد و این تجربه ها را قدم به قدم با هم مخلوط کند یک خروجی بسیار خوب خواهد داشت.به دلیل وجود سه عامل ساخت وساز در دنیا به سمت تخصص گرایی رفته است.
سرعت، کیفیت و هزینه سه عامل استاندارد است که باعث تخصصی شدن یک پروژه می شود. کسی می‌تواندتخصص گرایی را به وجود آورد که مدیر موفقی باشد.
 
آگهی شرکت در ویژه نامه پنجمین نمایشگاه در و پنجره تهران