هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   176   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

دره آخوند کجاست؟

گروه معماری و دکوراسیون: دره‌آخوند یکی از روستاهای تاریخی در استان کهگیلویه و بویراحمد است و محلی برای تربیت طلاب علوم دینی و جایی برای کار و تولید با دستان پینه‌بسته مردمانی است که از نظرها پنهان مانده‌اند.
روستای تاریخی دره‌آخوند با جمعیتی بالغ بر 70 خانوار و 400 نفر از توابع بخش سرفاریاب شهرستان چرام است. این روستا با ارتفاع 1800 متری سطح دریا از شمال به کوه دمه و میان‌تنگان بویراحمد، از شرق به دشت راق، از جنوب به دیلگون و کوه ساورز و از غرب به تنگ سادات و کوه نیر منتهی می‌شود.
دره آخوند جایی برای تربیت طلاب دینی
دره آخوند به‌صورت پلکانی و در دو طرف دره‌ای با شیب تقریباً ملایم قرارگرفته و آب چشمه‌ای که در بالادست آن قرار دارد، روستا را به دو قسمت تبدیل کرده است.
قدمت این روستا به عهد صفوی برمی‌گردد و وجود آثار تاریخی متعددی متعلق به دوره صفویه شامل مسجد، حوزه علمیه، ارگ و منازل در گوشه و کنار این روستا نشان از قدمت دیرینه آن دارد.
وجه‌تسمیه این روستا به وجود حوزه علمیه کهنی که از زمان صفویان در این منطقه تا اواخر دوره قاجاریه به تربیت طلاب دینی می‌پرداخت، برمی‌گردد؛ کما اینکه آثاری از این حوزه علمیه پس از سال‌ها هنوز برجای‌مانده است.
روستایی با معماری زیبا و تاریخی
معماری این روستا تقریباً منحصربه‌فرد است و مصالح به‌کاررفته در ساختمان‌های آن‌ها غالباً از سنگ، گچ و چوب است.
مردمان دره آخوند خانه‌های خود را از دیرباز تاکنون در دو طبقه می‌سازند و ستون‌های گچی که در اصطلاح محلی به آن‌ها «پرتاق» می‌گویند، استحکامی دو چندان به ساختمان‌های آن‌ها داده است.
وجود درختان کهن و سر به فلک کشیده گردو و چنار در کنار زلال جویبارها و بافت پلکانی و تاریخی روستا آرامشی بی‌مانند را در دره آخوند به وجود آورده و رنگ تاریخی و هم‌جواری با بارگاه امامزاده علی (ع) باعث شده این روستا رنگ و بوی معنوی خاصی به خود گیرد.
قبرستان روستای دره آخوند نیز به جهت وجود سنگ‌قبرهای با قدمت بالا و حکاکی‌های زیبایی که بر روی آن‌ها انجام‌شده، خود از جذابیت‌های میراث فرهنگی این روستا به شمار می‌آید کما اینکه قدمت برخی از سنگ‌قبرهای این قبرستان به  سالها قبل می‌رسد.