هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   176   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

نخستین کارخانه شیشه در ایران ملی می‌شود

احمد مسجد جامعی در برنامه‌ تهران‌گردی خود به منطقه‌ 16 رفت. او در بازدید از نخستین کارخانه‌ صنعتی شیشه، از اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان تهران خواست تا در صورت امکان، این کارخانه در فهرست آثار ملی به ثبت برسد و سپس با راه‌اندازی «موزه صنعتی» نخستین آثار و ظروفی که در این کارخانه ساخته شدند، در آن به‌نمایش درآیند.  وی نمونه‌ این ظروف را نخستین شیشه‌ شیر پاستوریزه در ایران دانست و تأکید کرد: با این اقدام باید به نوعی خودکفایی برسیم.
رئیس شورای شهر تهران افزود: بخش خصوصی با این اقدام می‌تواند گام بلندی در زمینه‌ حمایت از صنایع گذشته در کشور بردارد.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان تهران نیز در این‌باره به خبرنگار ما گفت: این کارخانه سال 1317 افتتاح شد و ابتدا، اشیایی را مانند بلور و ظروف می‌ساخت و از سال 1341 اقدام به ساخت شیشه‌ پنجره‌ها کرد. این کارخانه با همکاری ژاپنی‌ها و توسط کارشناسان آلمانی ساخته شد. به همین دلیل، به کارشناسان میراث فرهنگی استان تهران دستور دادیم تا تهیه‌ پرونده‌ ثبت این کارخانه در دستور کار قرار گیرد و پس از انجام بررسی‌های لازم، این مکان در فهرست آثار ملی به ثبت برسد.
رجبعلی خسروآبادی همچنین درباره‌ راه‌اندازی موزه‌ صنعتی در این مکان، گفت: این موضوع را نیز بررسی می‌کنیم تا در صورت امکان بتوانیم چنین موزه‌ای را در شهر تهران و حتی در فضای این کارخانه داشته باشیم.