هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   157   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

آخرین اخبار از مسکن ویژه تهران

گروه گزارش: از نیمه دوم سال 89 منطقه تهرانسر به عنوان اولین محله تهران برای اجرای طرح مسکن ویژه انتخاب و از ابتدای سال 90 مراحل اجرای این سایت وارد فاز عملیاتی شد. اکنون و در ابتدای اردیبهشت ماه، ساخت مسکن ویژه منطقه تهرانسر در حال به ثمر نشستن است و به مرحله ای رسیده که متقاضیان می توانند از واحدهای نمونه آن بازدید کنند. 

همین موضوع باعث شد تا مدیرکل راه و شهرسازی استان تهران نشست خبری در محل سایت مسکن ویژه تهرانسر برگزار کند و اصحاب و ارباب جراید را به بازدید از واحدهای نمونه این سایت ببرد. پس از نشست خبری و بازدید از واحدهای نمونه فرصتی دست داد تا با دکتر فریبرز واحدی، قائم مقام وزیر راه و شهرسازی در استان تهران گفتگو کنیم.

پیام ساختمان: ویژگی ها و مشخصات فنی مسکن ویژه تهران در سایت تهرانسر را بيان بفرمایید.

مساحت سایت تهرانسر 35 هکتار است که 40 درصد از این سایت(حدود 15 هکتار) زیر ساخت و ساز قرار گرفته است. البته در طرح اولیه ساخت 4 تا 5 هزار واحد در این سایت برنامه ریزی شده بود اما پس از انجام برنامه ریزی های دقیق و تاکید وزیر راه و شهرسازی برای رعایت خط آسمان و شرایط امکانات شهری مناسب، مقرر شد؛ ساختمان های 5 طبقه روی پیلوت ساخته شوند. در حال حاضر حدود 2600 واحد در سایت تهرانسر در حال ساخت است که مساحت هر کدام از آنها 105 متر مربع به صورت خالص  و 147 متر مربع با احتساب مشاعات بوده و همه امکانات برای این واحدها پیش بینی شده است.

پیام ساختمان : قیمت واحدها چه قدر است و چگونه از متقاضیان دریافت می شود؟

قیمت زمین های مسکن ویژه تهران در تهرانسر بین 2.5 تا 3 میلیون تومان در هر متر مربع محاسبه شده و قیمت واحدهای مسکن ویژه تهران حدود 250 میلیون تومان برآورد شده که از این مبلغ، حدود 130 تا 150 میلیون تومان در طول یک سال از متقاضیان دریافت میشود و مابقی قیمت هر واحد در اقساط 10 تا 12 ساله دریافت می گردد. متقاضیان باید در چهارمرحله قسط 20 میلیون تومانی مسکن ویژه را پرداخت کنند که اولین قسط متقاضیان شهریور ماه و قسط بعدی اسفندماه سال قبل دریافت شد و متقاضیان واجد شرایط باید قسط سوم خود را اول خردادماه سال جاری پرداخت کنند.

متقاضیانی که قسط اول و دوم خود را پرداخت کرده اند برای پرداخت قسط سوم و مشاهده پیشرفت فیزیکی سایت به این منطقه مراجعه کنند. قسط پنجم مسکن ویژه 30 درصد از قیمت کارشناسی زمین است.

پیام ساختمان: قیمت ساخت چگونه محاسبه شده است؟

هم اکنون قیمت ساخت مسکن در تهران از 700 هزار تومان تا 1.5 میلیون تومان تمام می شود. می دانید که مسکن ویژه بر اساس آورده متقاضی تامین شده و قیمت ها هم در ساخت آن از متری 500 تا 600 هزار تومان بالاتر نمی رود. بر این اساس باید بگوییم که قیمت ساخت مسکن ویژه تهران افزایش نمی یابد و در این طرح یک ریال هم آورده دولتی هزینه نشده است. موضوع دیگر اینکه کیفیت لوازم و تجهیزات استفاده شده در مسکن ویژه تهران از مسکن مهر بالاتر است. در این واحدها سعی شده به دلیل پرداخت آورده بیشتر از سوی متقاضی، امکانات بیشتر و کیفیت بالاتر در نظر گرفته شود.

پیام ساختمان: وضعیت ثبت نام ها چگونه است و آیا هنوز امکان ثبت نام هست؟

بیش از سه هزار و 500 متقاضی تاکنون مراجعه کردهاند که از میان آنها 1868 متقاضی واجد شرایط شناخته شده و تایید مدرک شدهاند. ثبتنام برای واحدهای مسکن ویژه تهران در سایت تهرانسر ادامه دارد و فعلا این سایت باز است و متقاضیان میتوانند برای ثبت نام، پیگیری ثبت نام و همین طور بازدید از واحدهای نمونه به این سایت مراجعه کنند و برای این منظور کلیه سیستم ثبت نام به این محل (تهرانسر) آورده شده است. البته تا دو هفته آینده ثبت نام مسکن ویژه تهران به پایان می رسد.

پیام ساختمان:برای خدمات زیربنایی نظیر آب و  برق آن چه اقداماتي انجام داده ايد؟

کار آماده سازی زیرساخت ها در تمامی سایت شروع شده است. طرح گازرسانی سایت مسکن ویژه تهرانسر تا 10 روز دیگر شروع می شود و بر اساس مکاتباتی که با آب و فاضلاب استان تهران انجام شده، آب شرب این سایت هم از منطقه خرگوش دره در اتوبان تهران - کرج تامین می شود؛ چون بنا به گفته مدیران آب و فاضلاب، منطقه تهرانسر که 105 هزار نفر ساکن دارد، در مواقع پرمصرف نظیر ایام تابستان در امر آبرسانی به خود اهالی منطقه هم با مشکل روبه رو می شود؛ بنابراین با تفاهم نامه میان وزیر راه و نیرو این مشکل برطرف خواهد شد. طراحی فاضلاب هم پس از تامین آب، تعیین تکلیف می شود.

پیام ساختمان: واحدها چه زماني تحویل متقاضیان می شود؟

آغاز تحویل واحدهای مسکن ویژه از خردادماه امسال است، یعنی از پایان خردادماه تحویل واحدها شروع می شود و اغلب تحویل ها در مهر، آبان و آذر انجام خواهد گرفت. چنانچه چیزی هم باقی بماند تا آخر سال تکمیل و تحویل خواهد شد.

پیام ساختمان :متقاضیان برای بازدید از واحدهای نمونه باید چه کار کنند؟

متقاضیان مسکن ویژه سایت تهرانسر میتوانند از ساعت 8 تا 12 و 13 تا 16 برای بازدید از واحدهای ساخته شده و در حال ساخت به این سایت مراجعه کنند.

پیام ساختمان: وضعیت ساخت مسکن ویژه در سایر سایت ها در چه مرحله ای است؟

وزارت راه و شهرسازی برای ساخت بیشتر مسکن ویژه، اراضی منطقه 20 ، 22 و 5 را در نظر گرفته است اما ساخت و ساز در آن سایت ها هنوز در دستور کار قرار ندارد.