هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   176   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

خانه‌دار شدن ممکن نیست

گروه تأسيسات: در انتهاي شرقي بلوار مرزداران بنايي قرار دارد كه از منظر بهره از امكانات مدرن شهري و اصول مهندسي بي‌نظير است. دورازذهن نيست كه اين ساختمان مدرن و مجهز از آن گروه عمران و مسكن سازه پايدار قرن باشد. مجموعه‌اي متشكل از 52 شركت كه بسياري از مجتمع‌هاي تجاري و مسكوني تهران و شهرستان‌هاي كشور حاصل فعاليت آنهاست. از مجتمع‌هاي اداري-تجاري رز ميرداماد، باران، ياس پاسداران، طوبي 2، اميد پونك، گل مريم و ياس هنگام گرفته تا تقاطع غیرهمسطح شهر اروميه. ولي بيشترين فعاليت اين شركت بر روي پروژه‌هاي مسكوني است كه فقط به مناسبت رسيدن دهه فجر سال جاري يعني بيش از 1 ماه ديگر حدود 11712 واحد مسکونی و در قالب 400 پروژه اين گروه در 22 استان كشور واگذار خواهد شد.
فرصت را غنيمت شمرديم و به ديدار رحيم فائزي رفتيم. وي مدیرعامل شرکت سازه پایدار باغ آسمان است كه متصدي امور زيربنايي و زيرساخت‌هاي پروژه‌ها و بهره‌بردار اين هلدينگ است. 
پيام ساختمان: لطفاً فعاليت‌هاي شركت سازه پایدار باغ آسمان را تشريح كنيد؟
ما براي فعاليت‌هاي خود20 محور كاري را تعريف كرده‌ايم  كه بيشتر بحث زيربنايي و بهره‌برداری است. از جمله اين محورها بحث اخذ پروانه، تغییر کاربری، انشعابات، تسهيلات بانكي و نهايتاً هر گونه فعاليتي كه به خدمات‌رسانی آب، فاضلاب، برق و گاز مربوط است در زمينه فعاليتي ما قرار مي‌گيرد. هم اكنون شركت ما در 269 پروژه مختلف فعاليت مي‌كند. تا كنون 24 هزار واحد واگذار کرده‌ایم كه از اين میان حدود 8 هزار واحد واگذاری صورت پذیرفته و 16 هزار و 500 واحد را در دست احداث داريم كه اكثر اينها به مرحله تحويل رسيده‌اند.
در پروژه‌هايي كه در حال واگذاري هستيم گروه عمران و مسكن سازه پایدار در قالب 14 مرحله توانسته براي واگذاري مسكن قدم‌هاي مثبتی برای خانه‌دار کردن اقشاری از جامعه بردارند. سال قبل پيش‌فروش‌هايي داشتيم كه امسال در مرحله 14 بسياري از اين واگذاري‌ها انجام خواهد شد. الآن نيز تمام تلاشمان انجام باقيمانده تعهداتمان به متقاضیان و اتمام و واگذاري 2 هزار واحدي است كه به‌صورت عمومي پيش‌فروش كرده‌ايم. مردم مي‌توانند اطلاعات بيشتر اين واگذاري‌ها را از سايتsazepaidar.ir  به‌دست بياورند.
پيام ساختمان: با توجه به اينكه شركت شما در تأمین تأسیسات زيربنايي بسياري از پروژه‌هاي مسكوني كشور شركت داشته است، چالش اصلي در امر تأسيسات زيربنايي را در چه چيز مي‌دانيد؟
در مورد مسكن مهر با توجه به اينكه بسياري از اين پروژه‌ها خود مالکی بوده بيشتر با هزينه خودمان آنها را انجام داده‌ايم، به اين صورت كه هزينه را به ادارات خدمات رسان پرداخت كرده‌ايم و توانستيم نيرورساني داشته باشيم. البته جايي كه زمين از آن دولت بوده خود دولت متصدي نيرورساني بوده و مسئله‌ای ايجاد نشده است. در اين زمينه بزرگ‌ترین چالش، هزينه‌هاست چرا كه تأمين مالي تأسیسات زيربنايي پروژه‌هايي با اين وسعت، كار ساده‌اي نيست. بسياري از پروژه‌هاي ما در سال گذشته در قالب مسكن مهر پرونده‌سازي شده بود ولي وام مهر آن اجرايي نشد و  الآن مشغول پي‌گيري هستيم. البته توانسته‌ايم وام‌هايي را كه مربوط به سال‌هاي قبل بوده دريافت كنيم، ولي در مورد چند پروژه جديد به دليل عدم وجود اعتبار مطالبات ما در بانك‌ها مانده است.
پيام ساختمان: گفتيد كه مشكل اصلي مالي است راهكار و پيشنهاد شما براي رفع اين مشكل چيست؟
رويكرد خود ما اين بوده كه پروژه‌ها را جايي تعريف كنيم كه بتواند ارزش‌افزوده داشته باشد و دوم اينكه تأمين مالي توسط خود اعضا صورت پذيرد تا آنها مجبور نباشند از بانك‌ها وام بگيرند. ما روش‌هاي تأمين مسكن را آزموده‌ايم كه با مشاركت خود اعضا، با نظارت مسئولان امر، به شكل تعاوني و باسیاست و تدابير قرارگاه مسكن انجام پذيرد.
اما اين تدبير را براي همه اقشار مردم نمي‌توان به‌کار بست. براي حل مشكل مسكن مبلغ وام بانك‌ها بايد افزايش يابد و درصد بهره هم پايين بيايد. اقساط بانك بايد به‌صورت طولانی‌مدت تعريف شود که دارندگان وام بتوانند از اين وام‌ها در جهت ساخت پروژه‌ها استفاده كنند. تا بانك‌ها دست مردم را نگيرند آنها مخصوصاً اقشار ضعيف نمي‌توانند صاحب‌خانه شوند، يعني براي خانه‌دار شد راهي جز وام بانكي نيست.