هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   176   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

دغدغه كيفيت را در نظر مي‌گيريم

نگين قرن يكي از شركت هاي تابعه شركت عمران و مسكن سازه پايدار (وابسته به بنياد تعاون ناجا) است كه پروژه‌هاي فراواني را در زمينه تأسیسات ساختمان‌هاي مسكوني و تجاري و ديگر پروژه‌های اين شركت بزرگ انجام داده است. به گفته سیدامیرگلستانه‌نژاد، مدیرعامل اين شركت، از ابتداي تأسيس شركت نگين قرن در سال 91 تا كنون در تمام پروژه‌هاي تأسیساتی هلدينگ سازه پایدار قرن حضورداشته‌اند.
پيام ساختمان: فعاليت‌هاي نگين قرن شامل چه فعاليت‌هايي مي‌شود؟
از 26 خرداد سال 91 كه اين شركت تأسيس شد نگين قرن متولي تأسيسات مكانيكي و برقي روي سازه‌هاي گروه عمران و مسكن سازه پايدار قرن شد. ما در ابتدا وظيفه مشاوره و نظارت را  بر عهده داشتيم و مقرر شده بود تمام‌ نقشه‌هاي فاز 1 و 2 پروژه‌هايي كه تدوين مي‌شود مورد بازنگري قرار گيرد و به تأييد نهايي ما برسد. در آن زمان شركت‌هاي مختلفي مسئوليت نظارت و مشاوره پروژه‌های ما را داشتند و شركت‌هاي خارج از گروه پایدار متولي اجراي آنها بودند كه لزوماً با دغدغه‌هايي كه ما داشتيم آشنايي كامل نداشتند. اين بود كه اصلاح نقشه‌ها و نظارت بر حسن اجراي تأسيسات مكانيكي و برقي آنها جزو اولين وظايف ما شد و 60 پروژه چه در فاز 1 و چه در فاز 2 مورد ارزيابي و اصلاح قرار گرفت. پس از مدتي در كنار نقش پررنگ نظارتي به بحث پيمانكاري نيز ورود پيدا كرديم. البته تداخلي ميان وظايف نظارتي و پيمانكاري ما وجود ندارد و در پروژه‌هايي كه به عنوان پيمانكار ورود پيدا مي‌كنيم ديگر وظيفه نظارتي نخواهيم داشت.
پيام ساختمان: فعاليت‌هاي شما شامل همه بخش‌هاي تأسيساتي ساختمان است؟
ما بر روي تأسيسات بزرگ ساختمان‌ها متمرکزشده‌ایم كه شامل تأسيسات موتورخانه، چيلرها، ديزل ژنراتورهاي برقي، تابلوهاي برق، BMS و PMS و همچنين آسانسورها و پله‌برقي‌ها است كه بحث‌هاي عمده هزينه‌بر بعد از بهره‌برداري هستند.
پيام ساختمان: در خريد و طراحي آسانسور و پله‌برقي چه معيارهايي  در نظر مي‌گيريد؟
ما ساختمان‌ها را به سه تيپ C وA، B تقسيم مي‌كنيم و بر اساس نوع پروژه تجهيزات را انتخاب مي‌كنيم كه بهينه باشند؛ مثلاً هیچ‌گاه براي ساختمان 5 طبقه از پكيج يك شركت معتبر آلماني استفاده نمي‌كنيم. قيمت تمام‌شده و خدمات پس از فروش همگي معيارهايي هستند كه اين كلاسه‌بندي بر اساس آن شكل مي‌گيرد و تعيين می‌کند كه از چه تيپ تجهيزاتي استفاده كنيم. گروه A که عمدتاً پروژه‌هاي اداري، تجاري، هتل‌ها و بيمارستان‌ها هستند كه در آنها تا حدود 35 توقف هم داريم. در اينجا از برندهاي مطرح استفاده مي‌شود و حتي توانسته‌ايم نمايندگي شركت فوجي را هم در آسانسورها و پله‌برقي بگيريم. در پروژه‌هاي تيپ B به‌صورت تركيبي از تجهيزات خوب استفاده مي‌كنيم و معمولاً موتورها آلماني يا ايتاليايي هستند، از ريل‌هاي درجه يك چيني استفاده مي‌كنيم و کابین‌ها عموماً ساخت ايران است.
با توجه به تيپ پروژه تجهيزات را به گونه‌ای انتخاب مي‌كنيم كه قيمت تمام‌شده پروژه با‌کیفیتی كه مي‌خواهيم پروژه تمام شود تناسب داشته باشد و البته تمام دغدغه‌هاي كيفيت و خدمات پس از فروش و نگهداري را نيز در نظر مي‌گيريم.
پيام ساختمان: گويا در زمينه‌ آسانسور نيز به نوآوری‌هایی دست‌زده‌اید؟
اين تكنولوژي با نام حركت سبز يا Green Motion مطرح است. مي‌دانيد كه در آسانسور حركت رفت و برگشتي داريم، هنگامي كه آسانسور به پایین مي‌رود اين نيروي محركه بايد از برق تأمين شود اما وقتي آسانسور بالا مي‌رود  چون وزنه تعادل به پايين مي‌آيد نياز به انرژي برق نداريم و بايد اين انرژي را مستهلک كنيم. در موتورهاي خاص كه بتواند با ولتاژ پايين مانند 220 ولت كار كند اين امكان وجود دارد كه برق را در يك باتري ذخيره كنيم و هنگامي كه آسانسور به سمت پايين مي‌آيد از آن انرژي ذخیره‌شده بتوانیم استفاده كنيم؛ در نتيجه هنگامي كه برق ساختمان مي‌رود از اين فناوري مي‌شود استفاده كرد و آسانسور همچنان كار مي‌كند.