هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   176   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

از بین بردن محدودیت های مکانی و زمانی با شبیه سازی

در واقعیت مجازی امکان ایجاد هر آنچه  در نظر دارید ساخته شود، وجود دارد و این یعنی مشاهده پروژه قبل از ساخت. طراحان و کارفرمایان می‌توانند مشتریان خود را به آینده برده و به آنها اجازه دهند در پروژه‌هایی که هنوز انجام نشده‌اند، قدم بزنند. با توجه به اینکه در واقعیت مجازی می‌توان نمونه قبل از ساخت را در واقعی‌ترین شکل ممکن از جهت ابعاد و متریال های مورد استفاده مشاهده نمود، می‌توان از آن در این موارد استفاده کرد:ساخت پروژه به‌صورت سه بعدی به‌طوری که امکان حرکت آزادانه را در پروژه به کاربر داده و می‌توان محیط پیرامون را در هر زاویه‌ای مثل حالت واقعی مشاهده و آن را بررسی و بازدید نمود.تهیه کاتالوگی کارآمد و گویا جهت معرفی کامل پروژه به‌نحوی‌که افراد بیشتری بدون نیاز به حضور در محل بتوانند از مکان مورد نظر بازدید کنند.خلق نمونه‌ای قبل از ساخت جهت فروش و پیش‌فروش بهتر.حرکت در محیط جهت بررسی ابعاد و متریال ها برای مقایسه و انتخاب بهترین گزینه‌ها و رفع مشکلات طراحی.ارائه نمونه‌ای جامع قبل از ساخت جهت بررسی ایده‌ها و طرح های جدید قبل از اجرا با امکان ایجاد محیط تعاملی استفاده از پروژه واقعیت مجازی جهت تولید انیمیشن های سه بعدی باکیفیت بسیار زیاد.در واقعیت مجازی شما می‌توانید با محیط تعامل داشته باشید، به‌عنوان مثال از یک منو و از بین نمونه‌های مختلفی از کاغذدیواری، مدل دلخواه خود را انتخاب نموده و اجرای آن را به طور زنده در محیط ببینید . یا از بین مدل های مختلف پارکت محیط را با پارکت مورد نظر خود ببینید و مقایسه کنید. همچنین می‌توان اشیاء و المان های موجود در صحنه را جابه‌جا کرده و به ترکیب دلخواه رسید.یکی از شرکت‌هایی که در این فناوری پیشتاز است، شرکت توسعه فناوری فردا پرواز است . محسن گلزاریان، مدیرعامل شرکت توسعه فناوری فردا در گفتگو با پیام ساختمان جزئیات بیشتری از فعالیت های مجموعه متبوعش را بیان می‌کند:
در مورد محصولات و زمینه‌های فعالیت شرکتتان توضیحاتی بیان کنید؟
شرکت مهندسی توسعه فناوری فردا از سال 82 فعالیت خود را در زمینه آموزش طراحی و شبیه‌سازی کامپیوتری آغاز نموده و از سال 91 خود پا به عرصه شبیه‌سازی نهاده است. یکی از مهم‌ترین خدمات قابل ارائه این شرکت، شبیه‌سازی پروژه‌های عمرانی و ساختمانی به‌صورت انیمیشن و واقعیت مجازی می‌باشد. واقعیت مجازی که در مقالات علمی با VR نشان داده می‌شود یک فناوری است که به کاربر امکان می‌دهد در محیط شبیه‌سازی شده توسط رایانه قرار گیرد. در واقعیت مجازی می‌توانیم در محیط مجازی حضور یابیم، به هر سو که خواستیم حرکت کنیم، زوایای مختلف محیط و اتفاقات جاری در آن را به انتخاب خود ببینیم، صداهای موجود در محیط را بر حسب موقعیت خود و به تناسب جابه‌جایی هایمان بشنویم و با رفتار و حرکت های خود بر رویدادها تأثیر بگذاریم. همچنین می‌توانیم مانند یک پرنده بر فراز پروژه پرواز کرده و محیط را با یک دید کلی ببینیم.
با توجه به وضعیت نامناسب ساخت‌وساز و معماری در ایران ضرورت وجود شرکت های مهندسی مانند فردا پرداز چیست ؟
یکی از مهم‌ترین عوامل در رونق بازار ساخت‌وساز، رونق آخرین مرحله آن یعنی بازاریابی و فروش است به‌طوری‌که بتوان خریداران را مجاب کرد تا به‌عنوان یک سرمایه‌گذاری مطمئن به آن نگاه کنند و همچنین افراد یا شرکت‌هایی که در زمینه ساخت‌وساز فعالیت می‌کنند بتوانند با سرمایه کمتر و آسایش بیشتر اقدام به ساخت‌وساز نمایند که این میسر نمی‌شود مگر با فروش و پیش‌فروش بهتر واحدهای مسکونی و تجاری. مهم‌ترین کمک و راهکار ما به رونق این بازار در همین حیطه می‌باشد به‌طوری که با شبیه‌سازی و ساخت آنچه هنوز وجود خارجی ندارد، شرایطی را به وجود آورد تا بتوان خریداران را در محیط مجازی و شبیه‌سازی شده قرارداد، به گونه‌ای که به طور ملموس بتوانند در آن حضور یابند که با توجه به حذف بعد مکانی و زمانی به وجود آمده، امر فروش و پیش‌فروش را بسیار تسهیل می‌بخشد.
به تحقیق و توسعه در رابطه با دستیابی به محصولات جدید و نیازهای روز چقدر اهمیت می‌دهید و در این راستا چه اقداماتی کرده‌اید؟
این مجموعه از دو گروه مهندسی تشکیل شده است؛گروه مهندسی معماری و گروه نرم‌افزار که خروجی های گروه اول را به انیمیشن، مالتی مدیا و شبیه‌سازی واقعیت مجازی تبدیل می‌کند. اعضای این دو گروه در ماه یک‌بار گرد هم آمده و اتاق فکری را تشکیل می دهند تا آخرین دستاوردها در زمینه طراحی سه بعدی، انیمیشن و شبیه‌سازی مورد بررسی قرار گرفته و دانش نرم‌افزاری و سخت‌افزاری مجموعه بروز گردد.
به‌جز شبیه‌سازی ساختمان، تکنولوژی واقعیت مجازی چه کاربرد دیگری می‌تواند برای افراد درگیر در صنعت ساختمان داشته باشد؟
کاربردهای واقعیت مجازی واقعاً آنقدر زیاد است که ذکر همه آنها در اینجا امکان‌پذیر نیست. به‌عنوان مثال فرض کنید شما تولیدکننده یکی از اثاثیه منزل مانند پرده هستید. با استفاده از واقعیت مجازی می‌توانید برای خود یک «شو روم» یا گالری درست کنید به‌طوری که افراد در دورترین نقاط هم می‌توانند به گالری مجازی شما بیایند، در آن قدم بزنند و مدل های مختلف را نه به‌صورت عکس، بلکه از زوایای مختلف ببینند. هر کسی در هر صنفی می‌تواند با استفاده از واقعیت مجازی برای خود یک نمایشگاه از محصولات و تولیدات ایجاد کند و به این صورت به نمایش و ارائه خدمات و فعالیت‌هایش بپردازد.
آیا شعاری برای شرکتتان انتخاب کرده‌اید؟
 بله، «هدف از شبیه‌سازی از بین بردن محدودیت های مکانی و زمانی است».