هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   176   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

آزادی خرید و فروش برای افزایش قیمت مسکن مهر

غلامرضا خراسانی
درحالی‌که مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید پرند دو هفته پیش طی اطلاعیه‌ای از متقاضیان مسکن مهر خواست تا 30 درصد باقی‌مانده از مبالغ مسکن مهر را پیش از موعد واریز کنند تا ساخت مسکن مهر تسریع شود و درحالی‌که مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید پردیس روز سه‌شنبه ۱۷ دی در نشستی خبری گفته بود« در واحد‌های مسکن مهر افزایش قیمت نداریم» و درحالی‌که وزیر راه و شهرسازی روز جمعه ۲۰ دی‌ماه از تزریق هفته‌ای 110 میلیارد تومان به مسکن مهر تا 70 هفته خبر داده بود، معاون امور مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی روز 23 دی‌ماه امضایش را پای کاغذی ثبت کرد که افزایش تا 100 هزار تومانی قیمت ساخت را شامل حال ۶۰۰ تا ۷۰۰ هزار واحد مسکن مهر کرد.
گیج‌گیجه سیاست‌گذاران!
دولت تدبیر و امید از همان ابتدا نظر خوبی به مسکن مهر نداشت و برای این دیدگاهش هم دلایلی زیادی داشت که مهم‌ترین آن، بار تورمی تزریق پول به این طرح بود که تا حد 40 درصد اعلام شده بود. در مقطعی گفته شد طرح مسکن مهر متوقف است ولی بعداً تصحیح شد که دولت به تعهداتش نسبت به مردم پایبند است و واحدهای ثبت‌نام‌شده را تکمیل و تحویل خواهد داد. از طرف دیگر تحریم‌های بین‌المللی، تورم و چند برابر شدن قیمت نهاده‌های ساختمانی موجب کندی مقرون به تعطیلی بسیاری از پروژه‌های مسکن مهر شده است. در این وسط، دولت دو راه بیشتر نداشت: یا باید راه مسدود شده نهر پول از بانک مرکزی به سمت پروژه‌های مسکن مهر را بازگشایی می‌کرد یا اینکه با گران کردن قیمت مسکن مهر، دست در جیب متقاضیان می‌کرد و با پول آنان پروژه‌ها را به اتمام می‌رساند. اما ازآنجاکه کار از محکم‌کاری عیب نمی‌کند، وزارت راه و شهرسازی هر دوی این راه‌حل‌ها را در دستور کار قرار داد و از چند روز پیش هر دو را با هم کلید زد.
موافقت بانک مرکزی
روز جمعه ۲۰ دی‌ماه خبر تزریق هفته‌ای 110 میلیارد تومان به مسکن مهر منتشر شد. گوینده خبر البته وزیر راه و شهرسازی بود که اعلام کرد: با توجه به کسری منابع مالی و توافق با معاون اول رئیس‌جمهور، وزیر امور اقتصادی و دارایی و رئیس بانک مرکزی، مقرر شد تا 70 هفته، هفته‌ای 110 میلیارد تومان به منابع مالی مسکن مهر تزریق کنیم تا فعلاً بدهی آنها را بپردازیم.
اعلام این خبر از زبان دکتر آخوندی، به معنای تن دادن وی به کاری است که خود منتقد آن بود، هر چند بعداً معاون وی این مبالغ را باقی مانده خط اعتباری 50 هزار میلیارد تومانی مسکن مهر اعلام کرد. ابوالفضل صومعلو با بیان اینکه تاکنون ۴۳ هزار میلیارد تومان تسهیلات به پروژه‌های مسکن مهر تخصیص‌یافته، در خصوص باقیمانده خط اعتباری مسکن مهر اظهار کرد: خوشبختانه بانک مرکزی با تأمین ۷ هزار میلیارد تومان باقیمانده خط اعتباری مسکن مهر تا سقف ۵۰ هزار میلیارد تومان موافقت کرده است.
در این وسط منتقدان می‌پرسند اگر این 7 هزار میلیارد تومان به یادگار نمانده بود، دولت چطور می‌خواست باقی مانده‌های مسکن مهر را تکمیل کند؟ البته این سؤال جواب مشخصی دارد: با گران کردن قیمت مسکن مهر، یعنی همین کاری که الآن و این روزها در حال انجام است!
پیش‌نیاز گرانی
اما ازآنجاکه دولتمردان ما بدون فکر و آینده‌نگری تصمیمی نمی‌گیرند، حتماً لازم بود به این سؤال پاسخ داده شود که اگر قیمت ساخت مسکن مهر برای بار سوم گران شود ولی عده‌ای از متقاضیان توان پرداخت مبالغ بیشتری را نداشته باشند باید چه کرد؟ این سؤالی است که حتماً در جلسات متعددی در وزارت راه و شهرسازی مطرح و در خصوص آن بحث های جدی شده است، به‌ویژه آنکه بسیارند افراد و خانوارهایی که حتی هنوز 70 درصد اولیه مبالغ ساخت مسکن مهرشان را هم نتوانسته‌اند به طور کامل پرداخت کنند. می‌توان حدس زد که لابد در آن جلسات کسانی پیشنهاد داده‌اند که چون نمی‌توان امتیاز این‌همه متقاضی را ابطال کرد بهتر است با پرداخت درصدی سود، امتیاز آنان را خریداری کرد. بعد دیگرانی گفته‌اند که مگر ما خودمان خریدوفروش مسکن مهر را غیرقانونی اعلام نکرده‌ایم؟ و گروه دیگر گفته‌اند پس باید در تصمیماتمان تجدیدنظر کنیم. سرانجام هم به این نتیجه رسیده‌اند که اول خریدوفروش مسکن مهر آزاد اعلام شود، در مرحله بعد قیمت ساخت گران شود، در مرحله سوم نسبت به خریداری واحدهایی که هزینه‌های ساخت را به طور کامل واریز نکرده‌اند، اقدام شود و در مرحله آخر، دولت واحدهای خریداری‌شده را بابت مابه‌التفاوت هزینه‌های واقعی ساخت و قیمت‌های درج شده در قراردادهای آنها به سازندگان، انبوه‌سازان و پیمانکاران طرف قرارداد مسکن مهر بفروشد. در ادامه منطقی همین فرایند بود که دو دستورالعمل با اختلاف‌زمانی یک هفته از طرف وزارت راه و شهرسازی منتشر شد؛ اولی نحوه خریدوفروش مسکن مهر و دومی شیوه افزایش قیمت آن را تشریح می‌کرد!   
پول بده، نداری بفروش!
چند روز آخر هفته گذشته، در بسیاری از رسانه‌های مرتبط با صنعت ساختمان دو تیتر متوالی و مرتبط وجود داشت: اولی خبر از افزایش قیمت مسکن مهر می‌داد و دومی در خصوص فروش مسکن مهر بود. خبر اول درباره نحوه افزایش 100 هزار تومانی قیمت هر متر مسکن مهر بود، اینکه افزایش قیمت هر مترمربع کمتر از 100 هزار تومان در مسکن مهر ابلاغ‌شده تا افزایش هزینه‌ها در بخش ساخت‌وساز را جبران کند. خبر دوم هم بیان می‌کرد که چون اجازه نقل‌وانتقال پروژه‌های مسکن مهر صادرشده، اگر متقاضی نمی‌تواند مبلغ آورده جدید را بپردازد، می‌تواند واحدش را بفروشد تا خریدار جدید این کار را انجام دهد؛ به زبان ساده‌تر اگر پول برای اتمام خانه‌تان ندارید، واحدتان را بفروشید!