هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   175   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

ساختمانی با تمام استانداردهای بین‌المللی

گروه تاسيسات: در اوضاع نابسامان ساخت‌وسازهاي شهري و سازه‌هاي نازيبا و غيراستانداردي كه چون خاري در چشم، روح اهالي پايتخت را مي‌آزارد، تصور كنيد بنايي را كه همه زيبايي‌ها و استانداردها را يكباره گرد هم آورده و مجموعه‌اي را پديد آمده كه از هر نظر سبز است چه در اسم و چه در اصل. در مجتمع مسكوني نخبگان، مسكن نه جايي كه شب‌ها را در آن سپري مي‌كنيم بلكه پديده‌اي است كه ابعاد گوناگوني دارد و بايد نيازهاي اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، كالبدي و زيست‌محيطي را برآورده سازد. براي آشنايي بيشتر با اين طرح گفتگو كرديم  با خانم زهرا بختياري مشاور عالي پروژه مسكن نخبگان اميركبير و عضو جامعه فارغ‌التحصيلان دانشگاه صنعتي اميركبير كه اين پروژه با همكاري اين دانشگاه به انجام خواهد رسيد.
پيام ساختمان: تعريف ساختمان سبز چيست؟
ساختماني كه استانداردهاي زيست محيطي يا AUT, green Building روي آن اعمال شده باشد را ساختمان سبز مي‌گويند. در اين ساختمان معيارها و المان‌هايي رعايت شده كه بنا را با دوستدار محيط‌زيست مي‌كند. مثلاً مصرف بهينه انرژي، دسترسي به حمل و نقل عمومي، بازيافت و همه معيارهايي كه براي زندگي شهري مدرن كه به محيط‌زيست آسيب نرساند انديشيد شده باشد.
پيام ساختمان: با توجه به اين تعريف پروژه مجتمع مسكوني نخبگان چه ويژگي‌هايي دارد كه آن را متمايز كرده است؟
اين پروژه‌ در زميني به مساحت يك هكتار در بافت فرسوده منطقه 11 شهرداري تهران واقع شده است و دقيقاً روبروي فرهنگسراي رازي قرار دارد. اين پروژه از يك سري استانداردهايي بهره‌برده كه از اين نظر جزو اولين پروژه‌هاي كشور است كه استانداردهاي بين‌المللي زيست‌محيطي در آن رعايت شده است. يك سري مفاهيمي كه براي زندگي نخبگي بايد فراهم باشد انديشيده شده كه از جمله آنها خانه‌داري (اطوشويي، خشكشويي، شستشوي پوشاك در داخل مجتمع) كترينگ (آشپزخانه صنعتيجهت حذف و يا به حداقل‌رساني آشپزي) ايجاد نظام سلامت (پزشك مقيم به صورت شبانه‌روزي) باشگاه ورزشي، اينترنت و اينترانت خواهد بود. غير از اين در محيطي واقع شده كه در اطراف آن چند هكتار فضاي سبز قرار دارد.
اين اولين پروژه در كشور است كه ناظري به صورت پايدار در آنجا حضور خواهد داشت. براي اينكه آن را براي حضور نخبگان آماده كنيم بازتعريفي از هويت محلي و شهري داشته‌ايم و با مطالعه سبك زتدگي انديشمندان و دغدغه‌هايي كه نسبت به مطالعه و هويت خود داشتند در اين پروژه راهبردهايي براي تامين منزلت انديشگران‌مان صورت گرفته است.
پيام ساختمان: برنامه‌اي براي وسعت دامنه كاري و انجام پروژه‌هاي مشابه در اين زمينه داريد؟
اين نخستين پروژه ما با اين مشخصات است و جنبه دانشگاهي آن غالب است. البته بافت‌هاي فرسوده شهري اين ظرفيت را دارند كه با توليد صنعتي كه امروز دغدغه مسئولان است بتوانيم ساختمان را با يك قيمت مناسب در اختيار جامعه نخبه كشور قرار دهيم. به هر حال جامعه نخبه و دانشگاهي كشور بضاعت مالي بالايي ندارد، با توجه قيمت بالاي آپارتمان و زمين مخصوصاً در تهران ما از ظرفيت بافت فرسوده استفاده كرديم و با يك معماري ويژه كه خصوصيات ايراني و اسلامي در آن منظور شده و توليد مصالح ساختماني به روش صنعتي اين واحدها را در متراژهاي پايين و قيمت مناسب تقديم قشر انديشگر كشور كرده‌ايم. مساحت واحدها بصورتي طراحي شده است كه نخبگان جوان و دانشجويان و پژوهشگران به راحتي توان پرداخت بهاي هر واحد را داشته باشند.