لوله ‌آتشخوار مارپيچ

شمار نشریه : 175

گروه تاسیسات:لوله آتشخوار آبگرمكن با خاصيت كنترل گرما و صرفه‌جويي در مصرف گاز در داخل كشور طراحي و ساخته شد.
منصور حاجي‌مرادي، مبتكر اين فناوري به خبرنگار پيام ساختمان گفت: با كمك اين قطعه گرم شدن آب سريع تر انجام‌شده و ضمن صرفه‌جويي در مصرف گاز، آلودگي زيست‌محيطي كمتري خواهد داشت. وي افزود: لوله آتش‌خوار در مركز آبگرمكن قرار دارد كه در حالت معمول به‌صورت عمودي و صاف است ولي با هدف بهره‌وری ‌بيشتر و افزايش راندمان دستگاه، تكنولوژي ساخت آن تغيير يافته است.
حاجي‌مرادي با تاكيد بر اينكه اختراع خود را در چهار مدل طراحي كرده است، گفت: لوله مارپيچ آتش‌خوار در آبگرمكن مخزني، لوله آتش‌خوار زيگزاگي در آبگرمكن مخزني، لوله آتش‌خوار فنري‌شكل در آبگرمکن مخزني و لوله آتش‌خوار مقره‌اي شكل پيوسته، چهار قطعه‌ مشابه‌اي هستند كه ضمن داشتن كارآيي يكسان با توجه به ساختار و نياز آبگرمكن‌هاي مختلف طراحی‌شده‌اند.
وي ادامه داد: استفاده از اين چهار قطعه مشابه در آبگرمكن به نظر كارشناس مربوطه بستگي دارد و بايد بررسي شود كدام يكي از آنها با نصب در آبگرمكن كارآيي بهتري دارد.
حاجي‌مرادي با بيان اينكه براي تمام اين چهار مورد از سازمان بهينه‌سازي مصرف سوخت تأییدیه دارم، گفت: مورد آخر كامل‌تر و سریع‌تر از همه است و با قدرت بيشتر آب را گرم مي‌كند ضمن اينكه داراي كاربرد صنعتي و نيروگاهي نيز مي‌باشد.
وي افزود: اين قطعه علاوه بر آبگرمكن‌هاي جديد، قابليت نصب بر روي آبگرمكن‌هاي قديمي را هم دارد، به‌شرطی كه از عمر مفيد آبگرمكن زمان زيادي سپري نشده باشد، در اين صورت مي‌توان لوله‌هاي آتش‌خوار قديمي را تعويض و از لوله‌هاي جديد استفاده نمود.
حاجي‌مرادي با بيان اينكه، اختراع فوق به تأیید سازمان بهينه‌سازي مصرف سوخت رسيده است، گفت: در  حال حاضر حدود 40 شركت در زمينه توليد آبگرمكن فعاليت دارند و همه آنها از لوله‌هاي آتش‌خوار عمودي استفاده مي‌كنند. درحالی‌که انرژي زيادي از اين طريق تلف مي‌شود، حال اينكه با نصب قطعه جديد در آبگرمكن‌هاي كشور صرفه‌جويي ميلياردي خواهيم داشت.
وي در پاسخ به اين سؤال كه چرا چهار اختراع همسو را انجام داده، گفت: ثبت يك اختراع باعث مي‌شود ساير محققان اختراعات مشابه و تكميلي را انجام مي‌دهند. من هم با علم به اين موضوع و با در نظر گرفتن تمام جوانب مدل‌هاي بعدي و تكميلي را طراحي كردم.
مخترع لوله مارپيچ آتش‌خوار در آبگرمكن مخزني، با اعلام اينكه 18 اختراع در بخش‌هاي مختلف صنعتي دارد، اظهار داشت: به دليل مشكلات اقتصادي تاكنون نتوانستم همه آنها را به ثبت برسانم، قطعاً اگر تسهيلات لازم در اختيار من قرار گيرد با راه‌اندازي آزمايشگاه تخصصي اختراعات خود را توسعه داده و به مرحله توليد مي‌رسانم.حاجي‌مرادي در پايان از سازمان بهينه‌سازي مصرف سوخت، شركت ملي گاز و ساير  فعالان و سرمايه‌گذاران عرصه صنعت درخواست كرد تا براي توليد انبوه و تجاري‌سازي محصول به او كمك كنند.