واردات الياف‌هاي صنعتي«فورتا» بزرگ‌ترین رويداد صنعتي كشور

شمار نشریه : 175

گروه تأسیسات: در ساختمان‌سازي آنچه كه بيشتر از همه اهميت دارد استحكام سازه و مصالحي است كه مورد استفاده قرار مي‌گيرد. دراین‌بین توليد بتن‌هاي باكيفيت بيشترين نقش را ايفا مي‌كند. عليرغم اينكه جهان صنعتي به اين محصول توجه ويژه‌اي دارد، در كشور ما به دليل تحريم‌هاي ناخواسته كمتر توانسته‌ايم از تكنولوژي‌هاي نوين استفاده كنيم. باخبر شديم شركت«دريم»براي نخستين بار واردات الياف مصنوعي براي مصارف بتن و آسفالت را در دستور كار قرار داده كه مورد توجه فراوان مسئولان كشوري و اهالي صنعت راه و شهرسازي قرار گرفته است. با مهندس يوسف ثمين، مديرعامل شركت«دريم»نماينده انحصاري شركت فورتاي آمريكا و توليدكننده الياف‌هاي صنعتي، گفتگويي انجام داديم كه در ادامه مي‌خوانيد.
پیام ساختمان : از چه سالي و چگونه واردات و توزيع الياف‌هاي بتن و آسفالت را آغاز كرديد؟
فعاليت اصلي ما از سال 89 با واردات و فروش الياف‌هاي پروپتيلن كه در بتن‌هاي سبك و معمولي استفاده مي‌شود، آغاز شد. به دليل فعاليت تخصصي ما در زمينه توليد و خدمات ماشين‌آلات بتن سبك و مواد اوليه آن، نيازمند استفاده از الياف‌هايي بوديم كه از ترك‌هاي بتن اوليه و جمع شدگی آنها جلوگيري كند. در حال حاضر ما بزرگ‌ترین تأمین‌کننده الياف‌هاي«په‌په» در ايران هستيم و بالاترين ركورد مصرف اين الياف را در كشور به ثبت رسانده‌ایم. ضمن اينكه، واردات الياف‌هاي صنعتي«فورتا» نيز از حدود سه ماه پيش در دستور كار شركت قرار گرفت و نمايندگي فروش محصولات اين شركت آمريكايي را در ايران اخذ کرده‌ایم. اكنون استفاده از اين الياف‌ها در ايران يكي از بزرگ‌ترین و جدي‌ترين رويدادهای صنعتي محسوب مي‌شود.
پیام ساختمان : الياف‌هاي«فورتا»به طور خاص در كجا كاربرد دارد و ارتباط آن با بخش ساختمان چگونه است؟
الياف‌هاي«فورتا»جايگزين ميلگردهاي حرارتي شده و باعث صرفه اقتصادي بيشتر و افزايش دوام و كيفيت بتن مي‌شود و در بخش آسفالت ، افزايش ضخامت و طول عمر آسفالت را به همراه دارد و باعث صرفه‌جويي در مصرف قير و هزينه‌هاي انرژي مي‌شود. اين محصول در تمام بخش‌هاي راه و ساختمان قابل استفاده است و تأثیرات قابل‌توجهی در توسعه صنعتی سازی ساختمان به همراه خواهد داشت. واقعيت اينكه تاكنون تکنولوژی‌ای كه بخش ساختمان را در سطح وسيع متحول كند وارد كشور نشده است و تكنولوژي‌هاي قديمي اكثراً محدودكننده بوده و به لحاظ مصرف پيچيدگي‌هاي زيادي دارند. درحالی‌که اين محصول تكنولوژي ساده و عملكرد فوق‌العاده‌اي دارد و صنعتگران عرصه ساختمان به‌راحتي مي‌توانند از آن استفاده كنند، بدون اينكه نگران مصرف و عملكرد آن باشند.
پیام ساختمان : استفاده فراگير از الياف كامپوزيت چگونه مي‌تواند در كنترل خسارات جاني و مالي زلزله موثر باشد؟
 ساده‌ترين عملكردي كه از الياف‌ها انتظار داريم چسبندگي مصالح ساختماني به همديگر است اين مسئله باعث كاهش ازهم‌گسیختگی  ديوار و سقف مي‌شود و تحمل مصالح را افزايش مي‌دهد. اگر بخواهيم عملكرد كشورهاي زلزله‌خيز مثل ژاپن را الگو قرار دهيم در اين كشورها حجم قابل‌توجهی از محصولات ساختماني از كامپوزيت تهيه مي‌شوند و اين فرهنگ در آنجا نهادينه شده است. اكثر نقاط كشور ما زلزله‌خيز است، بنابراين مصالح اساسي كه ما در ساختمان استفاده مي‌كنيم بايد از كامپوزيت تهيه شوند. اين تجهيزات پيام ساده‌اي دارند: «شما مواد پايه را به ما بدهيد و ما با اضافه كردن برخي افزودني‌ها ، خصوصيات آنها را چندبرابر افزايش مي‌دهيم.»
پیام ساختمان : طرح استفاده از الياف صنعتي در کجا مطرح‌شده يا به‌عنوان پايلوت مورد استفاده قرار گرفته است؟
نهادهاي تحقيقاتي و اجرايي كشور از اين موضوع استقبال کرده‌اند. از اداره راه تأییدیه مصرف را اخذ کرده‌ایم در بخش بتن با مركز تحقيقات ساختمان و مسكن ارتباط داریم و مسئولان عالی‌رتبه اداره راه و شهرسازي موافقت‌هاي شفاهي و كتبي خود را اعلام کرده‌اند. اميدواريم با هماهنگي‌هاي ایجادشده شاهد رشد فراگير استفاده از اين تجهيزات در كشور باشيم.
پیام ساختمان : با توجه به تاكيد فراوان مسئولان بر توسعه صنعتی سازی در كشور، آيا شرايط لازم براي عرضه وسيع الياف صنعتي فراهم شده است؟
بزرگ‌ترین مشكل ما در بخش واردات الياف صنعتي، تولید آمريكا بودن آنهاست  که به دلیل تحريم‌ها متأسفانه تا امروز اغلب تكنولوژي‌هاي استفاده‌شده در كشور ما از طريق واسطه به‌دست ما رسيده و بدون داشتن اصالت، آسيب‌هاي زيادي را به اقتصاد ما وارد كرده است. انتظار داريم اين تكنولوژي‌ها از طريق صاحب و باني اصلي آن دريافت و استفاده شود. البته در داخل كشور توان دانش و انتقال تجربه زيادي داريم و صاحبان فكر و انديشه ما بسيار خلاق ، آگاه و توانمند هستند. طبيعتاً فضاي باز اجتماعي و سياسي كشور موجب رشد سريع اقتصادي و خارج شدن از وضعيت نامناسب اقتصادي خواهد شد، با فضاي سياسي جديدي كه در كشور ایجادشده، اميدواريم واردات و توزيع اين محصول آسان‌تر انجام ‌شود.
پیام ساختمان : براي آينده و همچنين ورود بخش خصوصي و استفاده فراگير از محصولات خود چه برنامه‌اي داريد؟
ما مي‌خواهيم تغيير اساسي در حوزه تخصصي ساختمان ايجاد كنيم و باور داريم الياف «فورتا» اين ‌تغيير بزرگ را ايجاد خواهد كرد. همچنين علاقه‌مند هستيم  بازار فروش اين محصول را در سراسر كشور توسعه دهيم. براي اين منظور هدف واقعي خود را مشخص کرده‌ایم: «ديگر اجازه نمي‌دهيم بتن و آسفالت خود را بدون الياف بسازيد.» صنعت ساختمان و راه‌سازي ما در هر سطحي كه باشد بايد باکیفیت مناسب و استانداردهاي روز انجام شود و از تكنولوژي‌هاي نوين در جهت بهبود مصالح استفاده كنيم، زيرا هدف، ايجاد ساختمان‌هايي است كه دوام و عمر بيشتري داشته باشند و اين آرمان هم بدون استفاده از مصالح ساختماني و دستاوردهاي جديد امكان‌پذير نيست.