هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   175   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

بهترين قيمت بازار را داريم

گروه تأسیسات: به گفته کوروش محمدزاده سالیانی مدير تبليغاتي شركت ابزار محسن، این شرکت يكي از بهترين و بزرگ‌ترین واردكننده‌هاي تجهيزات و دستگاه‌هاي برقي و الكترونيكي است. شركتي كه با مديريت باتجربه آن و طراحي فروش خردمندانه توانسته بحران‌هاي اقتصادي بازار پرتلاطم ايران و بحران ارزي كشور را پشت سر بگذارد و از خط قرمز فروش كالاها با بهترين قيمت بازار هم عدول نكند.
پيام ساختمان: شركت ابزار محسن چه نوع محصولاتي را وارد مي‌كند؟
انواع محصولات برقي و الكترونيكي از قبيل انواع دريل و وسايل الكترونيكي را از توليدكنندگان معتبر جهان تهيه مي‌كنيم كه در ليست ما شركت‌هايي مانند رونيكس، سيلور و بوش نيز قرار دارند. مشخصه خدماتي كه ارائه مي‌دهيم اين است كه ما به بهترين قيمت كه همان قيمت اعلام‌شده توليدكنندگان است محصولاتمان را عرضه مي‌كنيم، نه حتي 1 درصد بالاتر . اکثر مهندسان ناظر و دست‌اندركاران ساخت ساختمان‌ها و معماران مشتريان بالقوه ما هستند كه مي‌توانند به قيمتي معقول كالاهاي مورد نيازشان را از ما خريداري كنند. بازاريابي و طراحي فروش كه توسط محمدرضا انصاري، مديريت اين مجموعه  وضع‌شده، نوع برخورد ما و صداقتي كه لازمه تجارت است، باعث شده فروشندگان رغبت بيشتري داشته باشند كه با ما كار كنند و ما هم با بيشتر ابزارفروشي‌هاي مهم كشور در ارتباط هستيم.
پيام ساختمان: مشتريان و گروه هدف شما بيشتر چه گروه‌هايي هستند؟
ما بزرگترین واردکننده هستیم. در ايران. به همين دلیل ابزارفروش‌ها مشتريان اوليه ما هستند، اما هدف نهايي ما اين است كه با مصرف‌كننده نهايي ارتباط داشته باشيم و تدابيري هم براي اين موضوع انديشيده‌ايم براي مثال يك سايت اينترنتي طراحي کرده‌ایم كه كالاها را به‌صورت آنلاين در آنجا به فروش برسانيم. ارتباط با اين قشر براي ما بسيار اهميت دارد چون وقتي خريداران اوليه اين كالاها را تهيه مي‌كنند با 10 تا 15 درصد اختلاف قيمت آنها را به مردم مي‌فروشند كه اين موضوع براي مصرف‌كننده اصلي و چرخه اقتصادي مملكت مهم است که باقیمت توليدكننده فروخته شود.
پيام ساختمان: این محصولات بیشتر از کدام کشورها وارد می‌شود؟
محصولاتي كه الآن در بازار ايران است بيشتر از چين، تركيه و امارات وارد مي‌شود. در سال‌هاي اخير به دليل پايين آمدن شديد قدرت خريد، مردم محصولات اصلي را نمي‌توانند بخرند. بعضي از واردكنندگان كه برايشان نرخ سود اهميت دارد ترجيح مي‌دهند كالاهاي بي‌كيفيت را وارد ‌كنند. اما مديريت مجموعه ما به گونه‌اي بوده كه علاوه بر مناسب بودن قیمت، كالاهايي را وارد می‌کند كه از كيفيت خوبي هم برخوردار باشند. به نظر من اين كه همه كالاهاي چيني بي‌كيفيت هستند نظر باطلي است. در چين هم مانند هر کشور ديگر كالاهاي درجه 1 توليد مي‌شود و كالاهايي نيز توليد مي‌شوند كه بي‌كيفيت‌ هستند. البته ادعا نمي‌كنم برندهاي معتبر چيني در حد برندهاي معتبر آمريكايي و اروپايي است، اما در مقايسه با كالاهاي هم‌سطح و مشابه خودشان حرفي براي گفتن دارند. 
پيام ساختمان: براي خريداران چه توصيه‌اي داريد؟ خريداران از چه راهي بايد باکیفیت بهتر محصولات استاندارد و قيمت‌هاي آن آشنا شوند؟
معمول اين است كه خريداران در بازار شروع به گرفتن قيمت مي‌كنند و ارزان‌ترین نوع را به‌دست مي‌آورند. اما اگر توزيع‌كننده‌ يا فروشگاهي راهكاري براي جذب مشتري در خريد اول داشته باشد و قيمت در خريدهاي بعدي تغيير كند مشتريان در دام مي‌افتند. به‌هرحال فكر مي‌كنم مصرف‌كنندگان بايد با توجه به برخوردها و ارزيابي‌هاي خودشان به صداقت فروشنده پی ببرند. راه حل بهتر به نظر من استفاده از اينترنت و كسب اطلاع از كيفيت و قيمت‌هاي واقعي كالا ست.
پيام ساختمان: تغييرات نرخ ارز در سال‌هاي اخير روي مجموعه شما اثر نگذاشت؟
مسلماً همانند همه‌کسانی كه در اقتصاد كشور درگيرند، سقوط ارزش ريال بر روي مجموعه ما هم اثر گذاشت و مجبور شديم مانند ديگران در خريد و فروش‌هاي خودمان تعديل‌هايي را ايجاد كنيم. در برخورد با اين پديده يك سري از شركت‌ها راهكارهايي را ايجاد كرده ، تجزيه و تحليل‌ها و مديريت‌هايي را نیز اعمال کرده‌اند كه اين تغييرات تأثیر کمتری  روي آنها داشته باشد؛ شرکت ما باتجربه 30 ساله مديريت و طي 6 سالي كه تأسیس‌شده، بازاريابي و طراحي فروشي داشته‌ایم كه بتوانیم تمام اين بحران‌ها را طي كنيم آن هم در بازاري كه هر روز و هر هفته آن يك اتفاق است.